Lantre x Pola Augustynowicz – zaglądamy do pracowni artystki

Artystka, ilustratorka, malarka. W ramach cyklu Lantre Pro przedstawiamy Polę Augustynowicz i wspólnie zaglądamy do jej pracowni.

Cześć, jestem Pola!

Piękny, słoneczny dzień w końcówce października… Jesteśmy na poznańskim Łazarzu – jednej z ulubionych dzielnic Poli Augustynowicz. To właśnie tutaj znajduje się pracownia artystki. Ale od początku – jak w ogóle doszło do tego spotkania?

Twórczość Poli znałam od dłuższego czasu, więc gdy zbliżało się otwarcie naszego salonu w warszawskiej Fabryce Norblina, to właśnie jej zaproponowaliśmy przygotowanie autorskiego plakatu, który miał ozdobić jego wnętrza. Zresztą o tym, by więcej współpracować z polskimi, młodymi artystami myśleliśmy już wcześniej, bo to właśnie twórcy bardzo często trafiają do Lantre, znajdując u nas komputery i laptopy Apple w konfiguracjach, które nie są dostępne nigdzie indziej. Tym sposobem zainicjowaliśmy projekt Lantre Pro, o którym nieco więcej przeczytasz na końcu.

 

Ale wróćmy do Poznania. To właśnie tutaj mieszka Pola, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego, która od kilkunastu lat tworzy ilustracje wektorowe. Jak sama o sobie mówi, kocha psy, jesienne morze i zapach jaśminu. Jej przygoda ze sztuką zaczęła się już we wczesnym dzieciństwie. Od najmłodszych lat zaglądała do drukarni swojego taty, by obserwować, jak powstają książki i broszury, segregowała papier i wertowała albumy aż w końcu sama zaczęła rysować i uczyć się programów graficznych. Już w liceum tworzyła własne kolaże, chwilę bawiła się również projektowaniem stron i programowaniem, ale ostatecznie to właśnie praca na grafice wektorowej dała jej najwięcej satysfakcji i pozwoliła wypracować indywidualny styl.

Inspirują mnie słowa

Pola od kilku lat współpracuje z największymi markami, więc to właśnie dobry research rynku oraz wczytanie się w brief od klienta są główną inspiracją przy tworzeniu komercyjnych projektów.

Gdy tworzy dla siebie, często wychodzi od słowa – zasłyszanego, przeczytanego czy wymyślenia tytułu pracy. Od słowa rodzi się główny motyw, a z niego powstają kolejne kształty i kolory, które finalnie budują całą historię.

Gdy potrzebuje przewietrzyć głowę, wybiera się na spacer do pobliskiego Parku Wilsona. Obserwacja ludzi, architektury to dla Poli także ważne źródło inspiracji. 

 

Proces twórczy

Pola, gdy tworzy wpada w swego rodzaju wektorowe szaleństwo. Najczęściej wychodzi z jednego, głównego elementu i do niego dobudowuje resztę historii.  Ma w głowie swój świat kształtów i kolorów, z których powstają ilustracje. Oczywiście to już ten właściwy moment, gdy siada do komputera i zaczyna projektowanie. Wcześniej, zwłaszcza przy zleceniach komercyjncyh, ważny jest wspomniany research i pozbieranie inspiracji. A co w sytuacji, gdy tego pomysłu brakuje?

"Przyznam, że nie mam na to recepty, a oczywiście zdarzają mi sie takie momenty, gdy po prostu następuje twórcza blokada. Wtedy najlepiej sprawdza mi się chwila oddechu - czasem jest to wspomniany spacer, a czasem po prostu zostawienie projektu na kilka dni. Jako freelancer mam ten komfort i mogę sobie na to pozwolić. Pod warunkiem, że nie goni deadline ;) Choć trzymam się zasady, by nie zostawiać projektów na ostatnią chwilę. Taki sposób pracy sprawdza mi się od lat i póki co się go trzymam." 

Apple - stworzony do kreatywnych projektów

Pola od kilku lat pracuje na sprzęcie Apple i jak sama mówi, projektowanie na tych komputerach to czysta przyjemność.

„Cenię sprzęt Apple za design i cały interfejs. Nie wyobrażam sobie teraz pracy bez tych komputerów. Dużym atutem jest, powiedziałabym, lekkość pracy – wcześniej projektowałam na innym sprzęcie i mimo, że pliki wektorowe nie są duże, to jednak tę różnicę w jakości pracy po prostu czuć. Do tego iMac świetnie odwzorowuje kolory, co jest dla mnie ważne pod kątem późniejszego wydruku.”

Pola na co dzień korzysta z iPhone’a, poza pracownią projektuje na MacBooku Pro, a jej głównym narzędziem pracy jest iMac 27”.  W poniższym zestawie znajdziesz także inne sprzęty, polecane przez naszych ekspertów do projektowania ilustracji.

 

Lantre Pro - o twórcach dla twórców

Lantre Pro to cykl stworzony z myślą o profesjonalistach i artystach, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem, wykorzystując do tego sprzęt Apple. Codziennie rozmawiamy z twórcami - czy to kodu, stron www, czy też koncepcji kreatywnych, strategii, projektów architektonicznych, grafik, ilustracji, filmów lub zdjęć – i staramy się im pomóc w wyborze sprzętu, który odpowie ich potrzebom.

W ramach cyklu Lantre Pro chcemy iść o krok dalej – pokazywać tę pracę, bliżej Was poznawać, lepiej rozumieć i inspirować.  Ale też szukać pomysłów na współpracę, jak choćby działania z dzisiejszą bohaterką. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie, gdzie będą pojawiać się kolejne grafiki, przygotowane specjalnie dla nas przez Polę oraz innych twórców, związanych z Lantre. 

Ugryźmy to razem!

Masz pomysł na współpracę, a może chcesz podzielić się swoją pracą lub historią z Apple w tle? Napisz do nas i zróbmy coś razem!