iPad Pro 2021 vs iPad Pro 2022 - którą wersję wybrać?

Najlepszy iPad w ofercie Apple doczekał się swojej szóstej generacji. Nowy tablet Pro otrzymał mocniejszy procesor i kilka unikalnych funkcji. Czy opłaca się kupić nowy model, czy lepiej postawić na poprzednika? Oto pojedynek gigantów – iPad Pro 2021 vs iPad Pro 2022.

iPad Pro 2021 vs iPad Pro 2022 – co się zmieniło?

W październiku 2022 r. pojawiła się kolejna nowość od firmy Apple. Tym razem amerykański producent zaprezentował nowe tablety iPad, w tym dwa modele Pro w dwóch rozmiarach oraz podstawowego iPad 10-generacji z ekranem 10.9 cala. Nowe urządzenia zostałyodświeżone względem swoich poprzedników i oferują większe możliwości.

W dzisiejszym artykule zderzymy ze sobą iPady Pro w obu wersjach rozmiarowych – 11 oraz 12,9 cala. Jakich zmian doczekała się seria Pro 2022 w stosunku do urządzeń sprzed roku? Dla kogo są przeznaczone poszczególne modele? Który zakup będzie dla Ciebie bardziej opłacalny? Oto zestawienie najważniejszych parametrów obu urządzeń.

Polecane produkty z kategorii iPad Pro 2021

iPad Pro – porównanie modelu z 2021 i 2022 roku

Wygląd

Jak prezentuje się iPad Pro 2022? Wygląd zewnętrzny nowego tabletu Apple pozostał niezmienny w stosunku do poprzednika. Obudowa urządzeń została wykonana z wysokiej klasy aluminium, a narożniki zostały zaokrąglone. Wszystkie tablety iPad posiadają niewielkie czarne ramki dookoła ekranu, które nie przeszkadzają w odbiorze treści podczas trzymania tabletów Apple oburącz. Z tyłu każdego urządzenia znajdziesz wyspę z dwoma aparatami. W przypadku starszych tabletów iPad Pro M1 wygląd zewnętrzny jest identyczny.

Wymiary

Biorąc pod uwagę wielkość tabletów iPad Pro, wymiary obudowy również nie uległy zmianie w stosunku do poprzednika. Dokładne wymiary obu tabletów Apple 12,9" (starszego i nowszego) wynoszą 280,6 × 214,9 × 6,4 mm (wysokość x szerokość x grubość). Nawet masa urządzeń pozostała identyczna – 682 g dla wersji Wi-Fi oraz 684 g dla wersji Wi-Fi + Cellular.

Jeśli chodzi o 11-calowe tablety iPad Pro 2022 oraz iPad Pro 2021, wymiary również pozostały niezmienne: 247,6 × 178,5 × 5,9 mm (wysokość x szerokość x grubość). Masa urządzeń również się nie zmieniła – 466 g (dla wersji Wi-Fi) oraz 468 g dla wersji Wi-Fi + Cellular.

Wersje kolorystyczne

Jeśli interesuje Cię nowy iPad Pro 2022, kolory do wyboru masz tylko dwa:

 • srebrny,
 • gwiezdna szarość.

W przypadku starszych tabletów iPad Pro 2021, kolory do wyboru są takie same. Wybór konkretnej wersji kolorystycznej dostosuj do swoich osobistych upodobań. Bez względu na Twoją ostateczną decyzję możesz być pewien, że oba kolory będą się prezentować równie elegancko.

Wyświetlacz

Wyświetlacze w obu tabletach Apple pozostały identyczne. Jedyne, o czym musisz pamiętać to fakt, że tablety iPad 12,9 calowe (2021 oraz 2022) oferują inne parametry niż tablety Apple 11-calowe. W przypadku 12,9-calowych tabletów iPad Pro 2022, specyfikacja wyświetlacza wynika z zastosowania matrycy IPS w technologii mini-LED (wyświetlacz Liquid Retina XDR).

 • Matryca mini-LED składa się z tysięcy małych diod (mniejszych od standardowych), które potrafią w precyzyjny sposób zarządzać podświetlaniem ekranu. Dzięki temu wyświetlane obrazy sprawiają wrażenie jeszcze bardziej realistycznych, a w efekcie są bardziej przyjazne w odbiorze. Wynika to z zastosowania unikalnych filtrów optycznych i dyfuzorów, które efektywniej mieszają światło.
 • Zarówno iPad Pro 12.9 (2021), jak i 2022 – posiadają wyświetlacz o przekątnej 12,9 cala i rozdzielczości 2732 na 2048 pikseli (264 piksele na cal). Standardowa jasność matrycy wynosi 600 nitów (w trybie SDR), 1000 nitów na całym ekranie i aż 1600 nitów w trybie HDR. Są to wystarczające parametry, aby wygodnie korzystać z tabletu iPad Pro nawet na zewnątrz, w słoneczny dzień.

Ponadto oba iPady (o przekątnej 12,9 cala) oferują:

 • technologię ProMotion z płynnym odświeżaniem ekranu do 120 H),
 • technologię True Tone dostosowującą barwę wyświetlanych obrazów do warunków otoczenia,
 • pełną laminację wyświetlacza bez widocznej przerwy między powierzchnią ekranu a wyświetlaczem,
 • szeroką gamę kolorów P3,
 • powłokę antyodblaskową i oleofobową.

Tablety iPad Pro 11 oferują standardowy wyświetlacz Liquid Retina wykonany w technologii LED IPS. Rozdzielczość ekranu – zarówno dla tabletu iPad Pro 11 (2021), jak i 2022 – wynosi dokładnie 2388 na 1668 (264 piksele na cal). Maksymalna jasność matrycy dla starszego i nowszego modelu wynosi 600 nitów. Pozostałe parametry (ProMotion, True Tone, szeroka gama kolorów, laminacja ekranu, powłoka antyodblaskowa i oleofobowa) są identyczne dla obu modeli. Jedynym wyróżnikiem nowego iPada Pro 11" (2022) jest funkcja zbliżeniowa.

Nowością oferowaną przez nowy iPad Pro 12.9 (2022) jest tzw. funkcja zbliżeniowa Apple Pencil, która wykrywa obecność rysika nad ekranem tabletu Apple jeszcze przed jego fizycznym dotknięciem. Dzięki temu możesz pisać i rysować po tablecie z większą niż kiedykolwiek precyzją.

Procesor

Najważniejsza różnica pomiędzy nowymi a starszymi iPadami Pro (12,9" oraz 11") dotyczy modelu procesora.

 • Każdy iPad Pro 2022 posiada najnowszy czip Apple M2 – autorski procesor zaprojektowany przez Apple. Dokładnie ten sam układ został zastosowany w odświeżonych MacBookach Air i Pro 2022. Wydajność nowych tabletów iPad Pro z czipem M2 jest zatem porównywalna z wydajnością pełnoprawnych laptopów MacBook z tym samym czipem. W tabletach iPad Pro 11 (2021) oraz 12,9” (2021) znajdziesz wcześniejszy czip Apple M1.
 • Czip Apple M2 posiada 8-rdzeniowy procesor główny (CPU) oraz 10-rdzeniowy procesor graficzny. W porównaniu z czipem M1, nowy czip M2 oferuje do 15% szybsze CPU oraz do 35% bardziej wydajny układ graficzny. Co więcej, udoskonalony system uczenia maszynowego Neural Engine może przetwarzać 15,8 biliona operacji na sekundę, czyli o 40% więcej niż w czipie M1. Przepustowość pamięci procesora M2 wynosi 100 Mb/s (o 50% więcej niż w czipie M1). iPad Pro M2 może jeszcze bardziej upłynnić Twoją codzienną pracę.
 • Nowy iPad Pro M2 oferuje również dedykowany silnik kodujący i dekodujący format ProRes, a tym samym możliwość nagrywania filmów wideo w tym formacie. Nagrywanie wideo ProRes jest możliwe we wszystkich tabletach Apple z czipem M2, natomiast jakość nagrywania ProRes zależy od wybranej wersji pamięciowej tabletu iPad (nagrywanie 4K ProRes w wersji 256 GB lub wyższej oraz 1080p ProRes w wersji 128 GB).
 • Na pokładzie każdego tabletu Apple znajduje się dedykowany system operacyjny iPadOS. Z wykorzystaniem dedykowanych akcesoriów: rysik Apple Pencil lub klawiatura Magic Keyboard. Praca na tablecie może być jeszcze bardziej intuicyjna. O bezpieczeństwo danych na tablecie dba funkcja rozpoznawania twarzy Face ID.

Jednocześnie każdy iPad Pro (2021 oraz 2022) jest dostępny w pięciu wariantach pamięci masowej:

 • 128 GB,
 • 256 GB,
 • 512 GB,
 • 1 TB,
 • 2 TB

oraz w dwóch wersjach łączności (z pojedynczym modułem Wi-Fi lub w hybrydowej wersji Wi-Fi + Cellular, czyli z wejściem na kartę SIM i możliwością korzystania z danych komórkowych).

Bateria i zasilanie

W przypadku tabletu iPad Pro 2021 specyfikacja baterii umożliwia tak samo długą pracę, jak w najnowszym tablecie iPad Pro 2022. Oba urządzenia umożliwiają do 10 godzin przeglądania internetu przez sieć Wi-Fi (lub oglądania filmów) oraz do 9 godzin przeglądania internetu przez sieć komórkową.

Polecane produkty z kategorii iPad Pro 2022

Nowy iPad Pro M2 czy w M1? Porada Lantre

Być może stoisz właśnie przed wyborem nowego tabletu do profesjonalnych zadań. Zatem który tablet Apple będzie dla Ciebie lepszy – iPad Pro 2021 czy iPad Pro 2022? Oba urządzenia są niezwykle wydajne, zatem bez trudu poradzą sobie z obsługą wymagających aplikacji czy gier. Pamiętaj jednak, że najnowszy iPad Pro posiada mocniejszy procesor, a więc szybkość wykonywania najbardziej skomplikowanych operacji (np. w aplikacjach do obróbki lub tworzenia grafiki) może być w jego przypadku minimalnie większa.

iPad Pro M2 będzie dla Ciebie odpowiedni:

 • jeśli chcesz się przesiąść ze starszego iPada Pro (starszego niż iPad Pro M1)
 • lub z innych serii tabletów Apple (budżetowego iPada, iPada Air lub iPada mini).

Jeżeli jednak masz już iPada Pro M1, przesiadka na nowszy model nie będzie dla Ciebie opłacalna – tym bardziej, jeżeli nie korzystasz z nagrywania wideo w formacie ProRes.

Pamiętaj, że nowy iPad Pro 11 cala jest urządzeniem tak samo wydajnym, jak model 12,9-calowy, ale posiada ciemniejszą matrycę ze zwykłym podświetleniem LED.

Zobacz też nasz #LantreHacks: Pracuj na iPadzie Pro?

iPad Pro – porównanie już za Tobą. Którą wersję wybierzesz?

Znasz już wszystkie najważniejsze różnice pomiędzy iPadami Pro M1 oraz M2. iPad Pro M1 to w dalszym ciągu jeden z najlepszych tabletów Apple dostępnych na rynku. Jeżeli jednak oczekujesz najlepszej możliwej wydajności, to iPad Pro M2 będzie dla Ciebie idealny.

Już teraz zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym tablety i akcesoria iPad. Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.