Apple Arcade - co to jest, jak i na czym z niego korzystać?

Jesteś miłośnikiem gier wideo i korzystasz z jabłkowych urządzeń? Jeśli tak, to platforma gamingowa Apple Arcade jest właśnie dla Ciebie. Czym jest Apple Arcade i co dokładnie oferuje? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Platforma Apple Arcade - co to takiego?

Jeśli posiadasz iPhone'a, iPada lub wybrany komputer spod znaku nadgryzionego jabłka i jesteś miłośnikiem gier, to platforma Apple Arcade została stworzona specjalnie dla Ciebie. Czym tak właściwie jest Apple Arcade? Jest to platforma gier działająca na zasadzie subskrypcji. W zasobach Apple Arcade znajdziesz setki gier, które stworzono specjalnie na urządzenia Apple. Co ważne, nie tylko iPhone i iPad mogą Ci służyć do grania w gry na platformie Apple Arcade. W tym samym celu możesz wykorzystać iPoda touch, Apple TV, a także MacBooka lub posiadany komputer stacjonarny Mac.

Być może spotkałeś się z opinią, że komputery Mac nie służą do grania w gry. Owszem, wiele popularnych gier (przeznaczonych docelowo na komputery PC czy konsole) nie działa z systemem macOS. Nie oznacza to jednak, że granie na Macu jest zupełnie niemożliwe. Z pomocą przychodzi platforma Apple Arcade, która umożliwia wyszukiwanie oraz granie w gry na wszystkich urządzeniach Apple.

Jakie gry oferuje platforma Apple Arcade po polsku i w jaki sposób można rozpocząć korzystanie z usługi? Jakie urządzenia Apple sprawdzą się najlepiej do grania w gry? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi w dzisiejszym artykule!

Polecane produkty z kategorii iPhone 14 Pro

Apple Arcade - gry dostępne na platformie

Platforma Apple Arcade oferuje gry dla wszystkich użytkowników, bez względu na wiek lub gamingowe preferencje. Możesz śmiało przebierać w bogatej ofercie gier przygodowych, planszowych, strategicznych, sportowych, wyścigowych czy karcianych. Do dyspozycji masz także symulacje i klasyczne łamigłówki. Jak wygląda kwestia języków w Apple Arcade? Gry po polsku są dostępne, nie jest to jednak reguła - każda aplikacja zawiera informację co do obsługiwanych języków.

Gry na Apple Arcade dzielą się na 3 kategorie: Oryginalne produkcje Arcade, Ponadczasowe klasyki oraz Gwiazdy App Store. Gry „Oryginalne produkcje Arcade” to aplikacje stworzone specjalnie na platformę Apple Arcade, które nie są dostępne nigdzie indziej. Ze względu na bardzo dobrą optymalizację, oryginalne gry Arcade są w pełni dostosowane do działania na wszystkich urządzeniach Apple: smartfonach iPhone, tabletach iPad, komputerach Mac i urządzeniach Apple TV.

W skład „Ponadczasowych klasyków” wchodzą gry znane od dziesiątek lub setek lat w wersjach fizycznych. Są to różne rodzaje gier karcianych, szachy, warcaby, sudoku i wiele innych gier z kategorii gier strategicznych lub łamigłówek. Są to idealne gry dla zabicia nudy czy rozruszania szarych komórek.

Z kolei „Gwiazdy App Store” to najbardziej popularne gry mobilne, często dostępne także na innych platformach czy systemach operacyjnych. Jeśli zatem korzystałeś wcześniej ze smartfona z Androidem i grałeś na nim swoje ulubione gry, istnieje duże prawdopodobieństwo, że najlepsze gry na iOS przypadną Ci do gustu.

Polecane produkty z kategorii iPad Pro

Apple Arcade app - jak korzystać?

Gdzie znaleźć platformę Arcade?

Platforma Arcade Apple nie jest samodzielną aplikacją, lecz integralną częścią sklepu App Store. Aby przejść do platformy, musisz jedynie otworzyć sklep App Store na swoim urządzeniu i stuknąć w kartę „Arcade” widoczną w dolnym menu. Następnie zostaniesz przeniesiony na platformę Arcade, gdzie możesz przeglądać i bez ograniczeń instalować swoje ulubione gry na iOS. Instalacja gier odbywa się na tej samej zasadzie co instalacja wszystkich innych aplikacji ze sklepu App Store.

Platforma Apple Arcade - cena

Dostęp do gier ujętych w ofercie platformy Apple Arcade jest płatny na zasadzie subskrypcji. Jeśli nigdy wcześniej niż korzystałeś z Apple Arcade, wypróbuj za darmo ofertę platformy przez okres jednego miesiąca. Jeśli oferta przypadnie Ci do gustu, miesięczna opłata z korzystanie z usługi będzie wynosić 24,99 zł (na dzień 07.07.2022). Jeżeli masz aktywną Chmurę rodzinną, to z usługi Apple Arcade w ramach jednej opłaty będzie mogło korzystać nawet 5 osób (członków rodziny).

Atrakcyjną i wyjątkowo opłacalną alternatywą dla zwykłej subskrypcji platformy Apple Arcade jest subskrypcja kompleksowego planu Apple One, który obejmuje kilka usług Apple, w tym serwis muzyczny Apple Music, platformę Apple TV+ oraz pakiet miejsca dyskowego iCloud. Zakup planu Apple One wychodzi taniej niż zakup wszystkich usług pojedynczo.

Zapraszamy do lektury: Ekosystem Apple - czym jest i jakie korzyści może Ci dać?

Jeśli kupujesz nowy iPhone lub nowy iPad, będą Ci przysługiwać aż 3 miesiące bezpłatnego korzystania z platformy Apple Arcade.

Urządzenia kompatybilne z Apple Arcade

Jak już wiesz, platforma Apple Arcade jest dostępna na wszystkich urządzeniach ekranowych od Apple:

  • smartfonach iPhone,
  • tabletach iPad,
  • odtwarzaczach iPod touch,
  • komputerach Mac,
  • urządzeniach Apple TV.

Jednak czy istnieje sprzęt, który jest szczególnie polecany dla graczy?

Nie ulega wątpliwości, że im mocniejsze urządzenie kupisz, tym lepszych doznać płynących z rozgrywki możesz się spodziewać. Większość produkcji dostępnych na platformie powstaje jako gry na iPada i iPhone. Wybór konkretnego modelu smartfona lub tabletu zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Im nowszy wybierzesz sprzęt, tym lepsze będą efekty. Zarówno tablety iPad Pro, jak i smartfony iPhone 13 Pro (oraz iPhone 13 Pro Max) posiadają ekran wykonany w technologii ProMotion. Zapewnia on adaptacyjne odświeżanie obrazu o częstotliwości dochodzącej do 120 Hz. Jeśli zatem konkretna gra Arcade została przystosowana do wyświetlania na urządzeniach o zwiększonej częstotliwości odświeżania ekranu, wrażenia z takiej rozgrywki będą znacznie lepsze niż na urządzeniach pozbawionych wysokiego odświeżania.

Urządzenia Apple ze zwykłem odświeżaniem ekranu tak samo dobrze nadają się do grania w większość gier na platformie Arcade - tym bardziej, jeśli zostały wyposażone w wydajny procesor. Pod tym względem atrakcyjnym wyborem jest iPad Air M1 z mocnym procesorem, znanym z 13-calowych laptopów MacBook Air i Pro 13 z 2020 roku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w gry Arcade grać na „podstawowych” urządzeniach Apple, takich jak iPhone 13 z systemem iOS czy iPad 9. generacji z systemem iPadOS.

Dowiedz się więcej: iPad Air 2022 Vs iPad Pro 2021 - podobieństwa i różnice

Co więcej, jeśli korzystasz z Apple TV i systemu tvOS, to do grania w swoje ulubione gry możesz śmiało wykorzystać klasyczny kontroler. Jeśli konkretna gra jest kompatybilna z kontrolerami gamingowymi, znajdziesz taką informację na stronie produktu w sklepie App Store. Gry na Apple TV nierzadko wręcz zalecają stosowanie kontrolera.

Apple Arcade - czy warto zainwestować?

Jeśli jesteś miłośnikiem gier wideo, wykupienie subskrypcji usługi Apple Arcade to doskonały pomysł. Cena za dostęp do platformy nie jest wygórowana (szczególnie w ramach planu Apple One), a w zamian otrzymujesz dostęp do biblioteki ponad 200 gier, która każdego tygodnia jest poszerzana o kolejne atrakcyjne tytuły. Wniosek? Śmiało graj na telefonie, tablecie lub innym ulubionym urządzeniu.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym najnowsze smartfony, tablety i komputery.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!