iPhone 14 Vs iPhone 14 Plus - oto różnice!

Nowe smartfony iPhone z serii 14 trafiły już do oficjalnej sprzedaży. Znalazły się wśród nich dwa modele podstawowe - iPhone 14 i jego większy odpowiednik, iPhone 14 Plus. Który model wybrać? Oto szczegółowe porównanie telefonów!

Nowy iPhone 14 Plus - to musisz wiedzieć!

Po wielu latach nieobecności, w katalogu firmy Apple znowu pojawił się iPhone "z Plusem", czyli zupełnie nowy iPhone 14 Plus. Specyfikacja nowego modelu w dużej mierze przypomina specyfikację iPhone'a 14. Różnic pomiędzy smartfonami jest niewiele, ale te istniejące są bardzo wyraźne i mogą być decydujące przy zakupie.

Wszystkie iPhone'y 14 trafiły do sprzedaży we wrześniu 2022 roku. Były to dwa modele podstawowe (iPhone 14 / 14 Plus) i dwa modele profesjonalne (iPhone 14 Pro / 14 Pro Max). Jeżeli nie chcesz wydawać zbyt dużej sumy pieniędzy na swój nowy telefon iPhone, modele podstawowe będą dla Ciebie optymalnym wyborem. Którego z nich wybierzesz? Oto szczegółowe porównanie smartfonów iPhone 14 a 14 Plus.

iPhone 14 vs iPhone 14 Plus - specyfikacja i parametry modeli

Wygląd i wymiary

Oba smartfony zostały wykonane z tych samych materiałów, natomiast pojedynek wielkości zdecydowanie wygrywa iPhone 14 Plus. Wymiary modelu "z Plusem" wynoszą dokładnie 160,8 × 78,1 × 7,80 mm (wysokość x szerokość x grubość).

W podstawowym smartfonie iPhone 14, wymiary obudowy są odpowiednio mniejsze: 146,7 × 71,5 × 7,80 mm.

Większe gabaryty "Plusa" to pierwsza cecha, która odróżnia ten model od "czternastki".

Ekran obu smartfonów pokrywa tafla szkła z ceramiczną powłoką Ceramic Shield, zaprojektowaną pod kątem trwałości. Plecki również są szklane, a krawędzie zostały wykonane z lotniczego aluminium. Krawędzie smartfonów są kanciaste, przez co umożliwiają pewny chwyt, a tym samym eliminują ryzyko przypadkowego wyślizgnięcia się telefonu z dłoni. Ponadto każdy z modeli posiada certyfikat wodoodporności IP68, który pozwala zanurzyć telefon na maksymalną głębokość 6 metrów przez 30 minut.

Wersje kolorystyczne

Niezależnie od tego, który smartfon wybierzesz - iPhone 14 czy iPhone 14 Plus - wygląd urządzenia będzie podyktowany kolorem obudowy.

W smartfonie iPhone 14 i 14 Plus kolory obudowy są następujące:

Wyświetlacz

W pojedynku smartfonów iPhone 14 Plus vs iPhone 14 wygląd telefonów wynika z wielkości obudowy, a tym samym z wielkości wyświetlacza. Nowy iPhone 14 Plus jest urządzeniem większym od modelu podstawowego, ponieważ posiada ekran o przekątnej 6,7 cala. Smartfon Apple iPhone 14 posiada ekran o przekątnej 6,1 cala.

Biorąc pod uwagę parametry matrycy, oba smartfony są niemal identyczne. Każdy z nich posiada wyświetlacz Super Retina XDR (wykonany w technologii OLED) o jasności typowej 800 nitów i jasności szczytowej 1200 nitów (w trybie HDR). Pomimo różnych wielkości ekranu, oba smartfony oferują niemal identyczną rozdzielczość - 460 pikseli na cal w iPhonie 14 oraz 458 pikseli na cal w iPhonie 14 Plus. Podobnie jak starsze modele iPhone'ów, tak też modele 14 i 14 Plus oferują technologię True Tone, która dostosowuje barwę wyświetlanych obrazów do warunków otoczenia (celem zapewnienia większego komfortu dla oczu).

Przy górnej krawędzi ekranu (w obu smartfonach) znajduje się notch, czyli czarne pole wyposażone w głośnik rozmów, przedni aparat i zestaw czujników, czyli m.in. czujnik oświetlenia czy system rozpoznawania twarzy Face ID. Notch nie ma wpływu na widoczność wyświetlanych treści, więc jego obecność nie powinna przeszkadzać Ci w codziennym użytkowaniu telefonu.

Polecane produkty z kategorii iPhone 14

Wydajność i wersje pamięciowe

Oba smartfony oferują porównywalną wydajność, gdyż posiadają ten sam czip Apple Bionic A15 - wyposażony w 6-rdzeniowy procesor główny (CPU), 5-rdzeniowy układ graficzny (GPU) i 16-rdzeniowy układ Neural Engine do uczenia maszynowego. W procesorze głównym 2 rdzenie odpowiadają za wydajność, a kolejne 4 za energooszczędność. Na pokładzie każdego z modeli znajduje się system operacyjny iOS.

Oba smartfony są dostępne w trzech wersjach pamięciowych:

Wersja 128 GB jest bazowa i wystarczająca dla większości zwykłych użytkowników.

Ponadto oba telefony posiadają funkcję Dual SIM - na fizyczną kartę nano-SIM i wirtualną kartę eSIM - oraz moduł do obsługi szybkiego internetu 5G. Nowością w iPhone'ach z serii 14 jest tzw. funkcja bezpieczeństwa, która potrafi wykryć poważne zdarzenie samochodowe i automatycznie powiadomić odpowiednie służby.

System aparatów

Oba smartfony posiadają identyczny zestaw aparatów, wyposażony w obiektyw główny oraz obiektyw ultraszerokokątny - oba o rozdzielczości 12 megapikseli. Ponadto oba aparaty oferują 2-krotny zoom optyczny (do oddalania kadru), maks. 5-krotny zoom cyfrowy, tryb nocny do robienia zdjęć po zmroku, a także tryb portretowy z efektem bokeh i kontrolą głębi ostrości. W porównaniu do zeszłorocznych iPhone'ów 13 najnowszy iPhone 14 i 14 Plus robią 2,5x lepsze zdjęcia w słabym świetle za pomocą aparatu głównego, oraz 2x lepsze zdjęcia w słabym świetle za pomocą aparatu ultraszerokokątnego.

Również możliwości nagrywania wideo są identyczne dla obu smartfonów. Każdy z nich umożliwia nagrywanie filmów w maksymalnej jakości 4K z częstością 60 klatek na sekundę, a nowością jest nagrywanie wideo z małą głębią ostrości w jakości 4K HDR (udoskonalony tryb filmowy).

Przednia kamera w obu smartfonach ma rozdzielczość 12 megapikseli, a szeroka przysłona ƒ/1,9 zapewnia zdjęcia dobrze doświetlone i szczegółowe. Ponadto oba smartfony posiadają autofokus, który potrafi skupić uwagę na wielu twarzach jednocześnie.

Bateria i ładowanie

Pojemność baterii to drugi najważniejszy parametr, który różnicuje smartfony iPhone 14 Plus oraz iPhone 14. Specyfikacja akumulatora w modelu Plus umożliwia dłuższą pracę na jednym ładowaniu dzięki większej pojemności baterii, którą można było zastosować w większym smartfonie.

Zgodnie z deklaracjami Apple, bateria w iPhonie 14 Plus umożliwia odtwarzanie wideo (zapisanego na telefonie) przez 26 godzin, a odtwarzanie dźwięku nawet przez 100 godzin. W przypadku iPhone'a 14 jest to odpowiednio 20 i 80 godzin.

Oba smartfony obsługują szybkie ładowanie przewodowe (o mocy 20 W) i ładowanie indukcyjne (o mocy 15 W). Czas ładowania iPhone'a 14 do 50% zasilaczem o mocy 20 W (lub wyższej) wynosi 30 minut. W przypadku modelu z Plusem czas ten wynosi 35 minut. Oba smartfony są kompatybilne z ładowarkami i akcesoriami MagSafe.

Różnice między iPhone 14 a iPhone 14 Plus

Podsumowując, iPhone 14 Plus różni się od iPhone'a 14 trzema parametrami.

Apple iPhone 14 Plus, posiada:

  • większy ekran 6,7 cala,
  • większą baterię o pojemności 4325 mAh,
  • większe gabaryty.

Zobacz porównanie również w formie tabeli:

iPhone 14 Plus iPhone 14
6,7-calowy wyświetlacz Super Retina XDR 6,1-calowy wyświetlacz Super Retina XDR
Pojemność baterii: 4325 mAh Pojemność baterii: 3279 mAh
Wymiary (wysokość x szerokość x grubość): 160,8 × 78,1 × 7,80 mm Wymiary (wysokość x szerokość x grubość): 146,7 × 71,5 × 7,80 mm

 

Zatem którego iPhone'a wybrać? Sam musisz zdecydować, czy duży obszar roboczy i dłuższy czas pracy na baterii to parametry warte dopłaty. Jeżeli preferujesz duże smartfony, telefon Apple iPhone 14 Plus będzie dla Ciebie idealny. Jeżeli jednak chcesz mieć smartfon, który zmieścisz w każdej kieszeni i obsłużysz jedną ręką, w takiej sytuacji wybierz iPhone'a 14.

Polecane produkty z kategorii iPhone 14 Plus

iPhone 14 czy iPhone 14 Plus? Decyzja należy do Ciebie!

Jeżeli zamierzasz kupić telefon iPhone, porównanie z naszego artykułu pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji. Samodzielnie porównaj telefony i wybierz ten, który lepiej spełni Twoje oczekiwania.

Już teraz zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple. W ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze smartfony iPhone 14, iPhone 14 Plus, a także rozmaite akcesoria iPhone.

Zobacz również pozostałe nowości w ramach wrześniowego Apple Event pod linkiem: https://lantre.pl/blog/wrzesniowa-konferencja-apple-2022-oto-nowosci-przygotowane-przez-apple.html znajdziesz szczegółowe informacje.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Sklep Lantre jest autoryzowanym sprzedawcą Apple. Zapraszamy!