5 rzeczy, które musisz wiedzieć o MagSafe w iPhone

Premiera smartfonów iPhone 12 odbyła się równolegle z premierą akcesoriów MagSafe, czyli ładowarek i futerałów doczepianych do telefonu za pomocą magnesu. Od tego czasu technologia MagSafe stała się standardem w kolejnych modelach. Jak z nich korzystać? Co musisz o nich wiedzieć? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

MagSafe – co to jest?

MagSafe to różnego rodzaju akcesoria (ładowarki indukcyjne, etui, futerały, portfele oraz przenośny akumulator), które zostały wyposażone w zestaw magnesów. Takie same magnesy znajdują się we wnętrzu iPhone'ów od serii 12. Dzięki czemu wszystkie magnetyczne akcesoria idealnie przylegają do plecków każdego smartfona.

MagSafe to autorska technologia opracowana przez firmę Apple. Ładowarka tego typu nie jest jednak rewolucją w świecie technologii, bo podobne rozwiązanie zastosowano już kilka lat temu w laptopach MacBook (ładowanie odbywało się za pośrednictwem magnetycznego złącza). Później z niego zrezygnowano, aby w 2020 roku przywrócić magnetyczne akcesoria.

Jak działa technologia MagSafe?

Zacznijmy od podstaw. Każdy smartfon Apple wydany w 2017 roku lub później (począwszy od iPhone’a 8) posiada moduł bezprzewodowego ładowania w standardzie QI. Jest on złożony z dwóch elementów: płytki drukowanej z układem elektronicznym oraz cewki, która służy do odbierania energii emitowanej przez ładowarkę indukcyjną.

W Apple iPhone wykorzystano podobny moduł, co we wszystkich poprzednich modelach telefonów (od iPhone’a 8), ale innowacją było dodanie magnesów. Efektem tego rozwiązania jest wzajemne przyciąganie się smartfonów i akcesoriów MagSafe. iPhone położony na ładowarce indukcyjnej nie spadnie ani się nie przesunie, a nowy bezprzewodowy akumulator MagSafe będzie mocno i dokładnie przywierał do ładowanego telefonu.

Akcesoria MagSafe – garść informacji

Wysoka wydajność ładowania

Najnowsze smartfony iPhone zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich baterie mogły być szybko ładowane bezprzewodowo tylko za pośrednictwem ładowarek MagSafe. Jeśli w Twoim posiadaniu jest oryginalna ładowarka, iPhone będzie ładowany z mocą 15 W. Inne ładowarki indukcyjne naładują Twój telefon z maksymalną mocą 7,5 W. W praktyce przekłada się to na dwa razy krótszy czas ładowania za pomocą oryginalnej ładowarki MagSafe (w porównaniu do innych ładowarek indukcyjnych). W przypadku akumulatora MagSafe ładowanie “w drodze” odbywa się z maksymalną mocą 5 W.

Podana moc ładowania za pomocą ładowarki MagSafe (15 W) to wartość szczytowa, która może się różnić w zależności od modelu telefonu, mocy zasilacza lub stanu systemu iOS. Przykładowo iPhone 12 mini obsługuje ładowanie bezprzewodowe o maksymalnej mocy 12 W (ze względu na mniejszą pojemność baterii). Niezależnie jednak od modelu telefonu, a przy uwzględnieniu innych czynników (takich jak temperatura urządzenia czy aktywność systemu), ładowarka indukcyjna iPhone’a może go ładować ze zmienną mocą.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

Ładowarka MagSafe – sposób obsługi

Obsługa ładowarki MagSafe jest bardzo prosta, ale musisz pamiętać o wykonaniu wszystkich czynności w odpowiedniej kolejności. Pamiętaj, aby najpierw podłączyć ładowarkę MagSafe do zasilania, a dopiero potem położyć na niej telefon. Wówczas ładowarka bezprzewodowa iPhone’a samodzielnie zweryfikuje, czy może naładować Twojego smartfona z mocą szczytową. Jeśli przez przypadek odwrócisz kolejność, zdejmij iPhone’a z ładowarki, odczekaj kilka sekund i ponownie umieść go na ładowarce.

Uważaj na skórzane etui

Tuż po wprowadzeniu technologii MagSafe okazało się, że ładowanie telefonu z założonym oryginalnym skórzanym etui Apple może prowadzić do powstania okrągłych wgnieceń na jego powierzchni. Jeśli więc korzystasz ze skórzanego case’a i nie chcesz, aby pojawiły się na nim ślady - to przed położeniem telefonu na ładowarkę MagSafe zdejmij go ze swojego telefonu.

Pamiętaj również, aby pomiędzy ładowarką a telefonem nie umieszczać kart kredytowych, identyfikatorów bezpieczeństwa lub paszportów. W przeciwnym razie na linii ładowarka – iPhone może dojść do uszkodzenia pasków magnetycznych Twoich dokumentów.

MagSafe kontra klasyczne etui

Wszystkie oficjalne akcesoria MagSafe są wyposażone w zestaw magnesów. Dzięki temu ściśle przylegają one do telefonu, a jednocześnie zapewniają odpowiednią stabilność urządzenia podczas ładowania na ładowarce MagSafe.

Pomimo że smartfony iPhone działają najlepiej z akcesoriami MagSafe, to bez obaw możesz korzystać z akcesoriów czy etui do iPhone’a wyprodukowanych przez inne firmy. Pamiętaj jednak, że siła przylegania ładowarki do telefonu w zwykłym etui będzie odpowiednio mniejsza.

Polecane produkty z kategorii Etui iPhone

MagSafe 2, czyli magnetyczny zasilacz do MacBooka

Kilka lat przed premierą akcesoriów MagSafe do iPhone’ów, firma Apple zastosowała podobną technologię w laptopach MacBook z linii Air i Pro. Niektóre modele laptopów z lat 2006-2017 były ładowane przy wykorzystaniu złącza magnetycznego zamiast tradycyjnej wtyczki.

Polecamy także: Jaki iPhone wybrać? Najlepsze telefony od Apple

Jako że wiele laptopów z tamtego okresu nadal pozostaje w użytku, firma Apple w dalszym ciągu posiada w swojej ofercie zasilacze do laptopów typu MagSafe. Dzięki temu bez trudu znajdziesz zasilacz MagSafe 2 kompatybilny z Twoim laptopem. Pamiętaj, że moc zasilacza musisz dopasować do modelu posiadanego laptopa. Zasilacz MagSafe 2 45 W jest odpowiedni dla MacBooka Air, natomiast zasilacze MagSafe 2 60 W oraz MagSafe 2 85 W sprawdzą się w przypadku różnych wersji laptopów z serii MacBook Pro.

Szukasz akcesoriów dla smartfona iPhone? MagSafe to świetny wybór!

Etui oraz portfele

Apple oferuje obudowy i etui do swoich telefonów w różnych kolorach i rodzajach. Najpopularniejsze są modele skórzane lub silikonowe. Oba rodzaje materiałów zapewniają odpowiednią elastyczność, dzięki czemu idealnie leżą na smartfonie, a zastosowane magnesy gwarantują odpowiednie przyleganie. Do wyboru masz wiele wariantów kolorystycznych – od klasycznych (czarne, granatowe, białe) po kolorowe (czerwone, żółte pomarańczowe).

Innym atrakcyjnym dodatkiem MagSafe jest skórzany portfel z magnesem, w którym możesz umieścić płaskie przedmioty – od biletów po banknoty. Tutaj także masz do wyboru wiele wariantów kolorystycznych. Portfel Apple wystarczy przyłożyć do plecków urządzenia.

iPhone – ładowarka MagSafe Duo oraz przenośny akumulator

Oprócz klasycznej ładowarki MagSafe, czyli pojedynczego okrągłego pola z magnesem, firma Apple oferuje także ładowarkę MagSafe Duo, która posiada dwa niezależne pola ładujące. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz ładować dwa urządzenia jednocześnie za pośrednictwem tylko jednej ładowarki.

Apple zaprezentowało również przenośny akumulator MagSafe, który dzięki kompaktowym rozmiarom i poręcznej konstrukcji umożliwia wygodne ładowanie smartfona w podróży. Zastosowanie magnesów sprawia, że akumulator mocno przywiera do każdego z iPhone’ów od serii 12, umożliwiając bezprzewodowe uzupełnianie energii w bezpieczny i niezawodny sposób.

Wybierz akcesoria dla siebie!

Jeśli jesteś posiadaczem telefonu iPhone 12 lub nowszego modelu i zastanawiasz się nad zakupem akcesoriów MagSafe, to dobrze trafiłeś. W sklepie Lantre znajdziesz ładowarki, etui, futerały oraz portfele, które uprzyjemnią Ci korzystanie ze smartfona Apple. Akcesoria te możesz dobierać niezależnie od siebie, tak aby idealnie dopasować je do swoich potrzeb.

Wszystkie produkty dostępne w naszym sklepie możesz zakupić na raty lub w leasingu. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu Lantre!