iPad czy MacBook na studia? Porównanie urządzeń Apple

Jeśli jesteś studentem lub wybierasz się na studia, zapewne zastanawiasz się, co wybrać: iPad czy MacBook? W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie tym dwóm urządzeniom, porównamy ich wydajność i użyteczność patrząc przez pryzmat studenta, aby ostatecznie zdecydować, które urządzenie Apple lepiej sprawdzi się na uczelni wyższej.

iPad czy MacBook na studia - co jest lepszym wyborem?

iPad zamiast laptopa? Jeszcze do niedawna porównanie tych dwóch różnych urządzeń wydawało się niemożliwe. Jednak, zastosowanie w niektórych tabletach iPad układu Apple Silicon, który dorównuję mocą niektórym laptopom MacBook, a system iPadOS przypomina system stosowany na komputerach, odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. To, które urządzenie Apple lepiej sprawdzi się w plecaku studenta, zależeć będzie od kilku czynników i możliwościom przez nich oferowanych.

Apple iPad Vs laptop Apple - porównanie cech i parametrów

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie - lepszy jest MacBook czy iPad do nauki? Przyjrzymy się bliżej możliwościom obu urządzeń.

Mobilność

Tablet Apple nie ma sobie równych pod względem mobilności. Dzięki możliwości współpracy z klawiaturą Apple Magic Keyboard, którą bez problemu podłączamy i odłączamy (magnetyczne łącze), pozwala na pracę w dwojaki sposób: stacjonarny z klawiaturą i  podręczny z obsługą dotykową. Ponadto, tablety Apple są lekkie i kompaktowe.

MacBooki są odczuwalnie cięższe od iPadów. Choć MacBook Air M2 i MacBook Air M3, to wyjątkowo małe laptopy na studia, ważą znacznie więcej od największego iPada - modelu Pro 12,9 cala. Masa 13-calowego MacBooka Air M2 lub M3 to 1,24 kg, zaś iPada Pro 12,9 to 684 g, czyli nieco ponad połowę gramatury laptopa. Dopiero podpięta klawiatura do tabletu Apple sprawia, że waga iPada Pro w rozmiarze 12,9” będzie podobna do 13-calowego MacBooka.

Różnicę w wadze na korzyść iPada odczują studenci, którzy codziennie muszą nosić ze sobą komputer/tablet na uczelnie.

Ergonomia użytkowania

Tablet Apple, dzięki możliwością pracy z zewnętrzną klawiaturą lub bez jej udziału - jest bardziej uniwersalny od MacBooka. To urządzenie wręcz stworzone dla studentów. W przypadku MacBooka, do obsługi macOS używamy klawiatury i gładzika (ewentualnie TouchBara w laptopie MacBook Pro 13), bez względu na to, jaką pracę wykonujemy.

Łączność

Tablet Apple możemy kupić w dwóch opcjach łączności:

 • Wi-Fi,
 • Wi-Fi + Cellular.

iPad wyposażony w Wi-Fi + Cellular to doskonały wybór dla studentów, którzy nie zawsze mogą (lub nie chcą, np. ze względów bezpieczeństwa czy prywatności) korzystać z Wi-Fi. Konfigurując kartę eSIM z aktywnym planem komórkowym, iPad będzie miał dostęp do Internetu niemal w każdym miejscu – na uczelni, w restauracji, u znajomych, w komunikacji miejskiej itp.

Zobacz także: Czym się różni iPad Cellular od iPad Wi-Fi? Odkryj różnice

MacBooki łączą się z internetem jedynie za pomocą Wi-Fi. Co prawda, możemy stworzyć hotspot na iPhone, który dostarczać będzie sieć komórkową do komputera, jednak jest to opcja, która dodatkowo drenuje baterię telefonu.  

Ponadto, poza Wi-Fi, zarówno w iPadzie jak i MacBooku, można używać modułu Bluetooth, np. do słuchania muzyki na słuchawkach bezprzewodowych czy parowania z innymi urządzeniami.

Polecane produkty z kategorii iPad 10,9 (10-generacji)

Wielozadaniowość

Korzystanie na Macu z wielu aplikacji jednocześnie jest wygodne i bezproblemowe. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • układając okna różnych aplikacji obok siebie na jednym biurku,
 • przez widok Split View, który pozwala wypełnić ekran MacBooka dwiema aplikacjami bez konieczności przesuwania okien i zmieniania ich wielkości,
 • minimalizując i maksymalizując okna,
 • używając widoku Mission Control, aby wybrać otwartą aplikację lub przesunąć ją na inne biurko,
 • korzystając z wielu przestrzeni - używając gestu przesunięcia czterema palcami w lewo lub prawo na gładziku możemy przełączać się między stworzonymi przestrzeniami, które działają jak wirtualne biurka, gdzie na każdym mogą być otwarte inne aplikacje,
 • używając funkcji Stage Manager, która organizuje okna i aplikacje,
 • korzystając z Sidecar, czyli podłączając iPada do komputera Mac i używając go w roli drugiego ekranu, co pozwala na rozszerzenie przestrzeni roboczej,
 • podłączając do MacBooka nawet 4 zewnętrzne monitory, a tym samym zyskując ogromną przestrzeń roboczą.

Praca z wieloma otwartymi aplikacjami na macOS jest płynna dzięki mocy obliczeniowej MacBooków. Czip Apple Silicon, dzięki zunifikowanej pamięci RAM, której pojemność może wynosić 96 GB (MacBook Pro 14/16 M2 Max) lub nawet 128GB (MacBook Pro 14/16 M3 Max), pozwala na komfortowe korzystanie nawet z najbardziej wymagających aplikacji, np. do tworzenia i edycji grafiki, edycji wideo czy modelowania 3D.

W systemie iPadOS wielozadaniowość działa w uproszczony sposób w porównaniu do systemu macOS. Od 15. wersji systemu, okna aplikacji na iPadzie posiadają 3 kropki na górze interfesju, które wywołują główne opcje wielozadaniowości:

 • lewa kropka maksymalizuje aplikację, gdy ta jest używana w trybie dzielenia ekranu (Slide Over),
 • środkowa kropka przenosi aplikację na lewą połowę ekranu i pozwala wybrać program na jego drugą część,
 • trzecia kropka uruchamia aplikację w trybie Slide Over.

Można efektywniej korzystać z  wielozadaniowości w iPadOS podłączając do tabletu zewnętrzny ekran Apple Studio Display oraz uruchamiając Stage Managera (obie opcje działają jedynie w iPadach z czipem M1 lub M2).

Więcej na ten temat: Stage Manager - jak działa na iPadzie i MacBooku?

Polecane produkty z kategorii MacBook Air M2

Wyświetlacz

Wyświetlacz urządzenia jest niezwykle ważny z punktu oceny danego urządzenia przez studenta. Ekran musi zapewniać wyraźny i wiernie oddający kolory obraz, aby zadbać o oczy, jak i efektywność pracy. Zarówno iPady, jak i MacBooki są na tym polu niemal bezkonkurencyjne w swoich kategoriach.

MacBooki posiadają jasne ekrany IPS o różnych parametrach i rozmiarach od 13,3" do 16,2". Ekrany dwóch największych laptopów MacBook Pro (14,2" i 16,2") wykonane są w technologii Liquid Retina XDR, a za podświetlenie odpowiadają diody mini-LED. Zastosowanie takiego rozwiązaniania pozwala na:

 • perfekcyjnie odwzorowowanie kolorów,
 • lepszy kontrast od tradycyjnych ekranów Retina,
 • mniejsze zużycie baterii,
 • w połączeniu z technologią ProMotion oferują częstotliwość odświeżania do 120 Hz.

Ekrany iPadów, to również ich mocna strona. Tablety Apple posiadają wyświetlacze wykonane w technologii IPS o różnych rozmiarach (od 8,3” do 12,9”), rozdzielczościach i parametrach. Najlepszy ekran wśród iPadów ma - iPad Pro 12,9. Wyświetlacz Liquid Retina XDR pod względem parametrów, przypomina ten z MacBooków Pro 14 i 16.

Ogromną zaletą iPadów jest ich dotykowy ekran, który w połączeniu z rysikiem Apple Pencil zapewnia ogromną wygodę przy robieniu notatek, tworzeniu projektów graficznych czy obróbce obrazów.

Czas pracy na baterii

MacBooki i iPady bez problemu przepracują na baterii dzień roboczy w trybie mieszanym (korzystanie ze specjalistycznych programów np. firmy Adobe, przeglądanie Internetu, robienie notatek, tworzenie prezentacji, oglądanie filmów). 

Każdy Apple iPad, jest w stanie działać około 10 godzin na baterii przy przeglądaniu internetu przez Wi-Fi i oglądaniu filmów.

Laptopy Apple osiągają jeszcze lepsze wyniki. Rekordzistą jest MacBook Pro 13, którego bateria przy przeglądaniu internetu pozwala na pracę bez zasilacza do 17 godzin. W podobnych warunkach, baterie w: MacBook Air M1, M2, M3 oraz MacBooki Pro 16 (na M3) - wytrzymują do 15 godzin. Nieco krócej działać będzie MacBook Pro 14 - jego czas to 12 godzin bezprzewodowego przeglądania internetu na baterii.

Polecane produkty z kategorii iPad Air

Dostępne porty

Tablety Apple iPad posiadają jeden port, który służy do ładowania lub podłączania urządzeń zewnętrznych - Lightning (iPad 9-generacji) lub USB-C (pozostałe modele).

Do Apple iPad 9-generacji za pomocą portu Lightning możemy podłączyć m.in.:

 • przejściówkę na cyfrowe AV albo VGA,
 • przejściówkę na HDMI,
 • przejściówkę na złącze słuchawkowe,
 • przejściówkę na złącze USB.

W pozostałych modelach, do portu USB-C możemy podłączyć zdecydowanie więcej urządzeń zewnętrznych. W przypadku braku gotowych przejściówek, z pomocą może przyjść wieloportowy HUB. Ponadto, do modeli: iPad Air, iPad Pro 11 oraz iPad Pro 12,9 - podłączymy zewnętrzny wyświetlacz Studio Display lub Pro Display XDR.

MacBooki wyposażone są w dużo więcej portów. Najsłabiej pod tym względem wypadają modele Air M1 oraz Pro 13. Po lewej stronie obudowy znajdziemy: 2 porty Thunderbolt / USB 4 (jeden do ładowania, drugi do podłączenia zewnętrznych akcesoriów lub monitora), po prawej gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. MacBook Air M2 i M3, poza wspomnianymi wyżej portami, posiadają również złącze MagSafe służące do ładowania komputera.

Najlepiej pod względem portów wypadają dwa największe modele. MacBook Pro 14 i MacBook Pro 16 mają trzy porty Thunderbolt 4 (USB-C), port HDMI, gniazdo na kartę SDXC oraz jack 3,5 mm.

Systemy operacyjne

MacBook oraz iPad, pracują pod kontrolą zupełnie różnych systemów operacyjnych. Komputery Apple, dedykowane są pracy biurkowej, z tradycyjnymi aplikacjami desktopowymi. Możemy instalować i uruchamiać programy i gry zarówno ze sklepu App Store, jak i źródeł zewnętrznych. System macOS obsługujemy za pomocą gładzika/myszy oraz klawiatury. 

Apple iPad działa pod kontrolą systemu iPadOS, to środowisko pracy zbliżone do macOS (posiada docka, ikony na biurku, widżety), jednak bliżej mu do mobilnego systemu iOS, ponieważ zaprojektowano go z myślą o obsłudze dotykiem. Co prawda możemy go obsługiwać również za pomocą myszki/gładzika i klawiatury, jednak nie jest to tak intuicyjne, jak obsługa dłonią.

Z punktu widzenia studenta, wybór systemu operacyjnego między iPadOS oraz macOS zależeć będzie głównie od osobistych preferencji. Najpopularniejsze aplikacje wymagane przez uczelnie wyższe dostępne są na obu urządzeniach, nawet profesjonalny program do edycji wideo - Final Cut Pro.

Dodatkowe cechy

Zarówno Macbooki jak i tablety iPad, posiadają wiele dodatkowych cech, które mogą być decydujące przy wyborze urządzenia na studia. 

Apple iPad wyróżnia się:

 • brakiem wentylatorów – iPady, dzięki pasywnemu chłodzeniu, są bezgłośne,
 • aparatami, których jakość niewiele ustępuje tym znanym z iPhone’ów,
 • czytnikiem Face ID – iPady Pro korzystają ze skanera twarzy do autoryzacji,
 • opcją Cellular, dzięki której tablet posiada dostęp do internetu niemal w każdym miejscu,
 • współpracą z rysikiem Apple Pencil,
 • nadajnikiem GPS, dzięki czemu tablet można przekształcić w nawigację samochodową.

MacBook wyróżnia się:

 • większą mocą obliczeniową,
 • dostępnymi portami,
 • funkcją szybkiego ładowania (można naładować do 50% w 30 minut - MacBook Air M2 oraz MacBook Pro 14 i 16),
 • możliwością podłączenia akcesorii zewnętrznych, np. monitorów (do MacBooka można podłączyć nawet 4 wyświetlacze zewnętrzne jednocześnie),
 • zaawansowanym system zarządzania plikami,
 • możliwością obsługi aplikacji z iOS oraz iPadOS. 

Wydajność

Apple iPad Pro wyposażono w układy Apple Silicon znane z komputerów Mac. Możemy je kupić z czipem M1 oraz M2. Posiadają 8‑rdzeniowe CPU z 4 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 4 rdzeniami energooszczędnymi. iPad Pro z M1 ma 8-rdzeniowe GPU, zaś nowsze modele 10-rdzeniowy układ graficzny. Tablety te wyposażono w 8 GB lub 16 GB pamięci RAM, zaś ich pojemność dyskową możemy rozszerzyć nawet do 2 TB. Są to najmocniejsze iPady, których wydajność jest zbliżona do podstawowych MacBooków.

Wydajność w przypadku laptopów Apple z serii Pro jest bezkonkurencyjna. MacBooki Pro 14 i 16 możemy zamówić z czipem M2 Pro lub M2 Max, gdzie CPU może mieć nawet 12 rdzeni, GPU do 38 rdzeni, maksymalna wielkość RAMu do 128 GB, a pamięć masowa nawet 8 TB.

Polecane produkty z kategorii iPad Pro

MacBook czy iPad - który sprzęt wybrać na studia? Rekomendacja Lantre

Lepszy jest MacBook czy iPad do nauki? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego będziesz go używać i w jaki sposób korzystasz z urządzenia.

MacBook został zaprojektowany z myślą o obsłudze za pomocą klawiatury i gładzika. Zainstalujemy na nim tradycyjne aplikacje:

 • pakiet MS Office,
 • Adobe Cloud,
 • Sketch,
 • Final Cut Pro czy AutoCAD.

Ponadto, podłączając zewnętrzne akcesoria Mac, takie jak:

 • monitory Studio Display,
 • klawiaturę Apple Magic Keyboard
 • myszkę Magic Mouse/Magic Trackad
 • zewnętrzny dysk SSD
 • a nawet tablet graficzny,

stworzymy pełnoprawne środowisko również do wygodnej pracy stacjonarnej.

Tablety iPad stworzono z myślą o obsłudze ekranu dotykowego za pomocą palca lub rysika Apple Pencil. System iPadOS obsługuje wiele aplikacji, w tym MS Office czy Adobe Cloud (choć brakuje np. InDesing czy Premier Pro). Niestety, programy stworzone na tablety iPad mają ograniczenia względem wersji desktopowych, które z punktu widzenia studenta mogą doskwierać. Ważne jest, aby przed wyborem tabletu iPad sprawdzić, czy program wymagany przed prowadzących zajęcia na naszym kierunku, posiada wersję na iPadOS.

Ogromną zaletą iPadów jest:

 • mobilność,
 • poręczność,
 • elastyczność.

Dokupując klawiaturę z gładzikiem np. Apple Magic Keyboard otrzymujemy sprzęt, na którym pracuje się niemal identycznie jak na MacBooku. Nie można zapomnieć również o obsłudze rysika Apple Pencil, który jest bezkonkurencyjnym rozwiązaniem dla studentów kierunków kreatywnych tworzących ilustracje i grafiki, a dla reszty słuchaczy sprawdzi się np. przy robieniu odręcznych notatek i szkiców. 

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 14 i 16

Tablet czy latop na studia? Decyduj co wybierasz!

Apple iPad czy MacBook na studia? Znasz już plusy i minusy obu rozwiązań. Mając je na uwadze, powinieneś uzależnić wybór urządzenia od swojego stylu pracy i wymagań narzucanych przez uczelnię. Dlatego jeśli:

 • jesteś studentem/studentką kierunków artystycznych,
 • używasz komputera do notatek, pisania artykułów, korzystania z internetu, słuchania muzyki i oglądania filmów,
 • często znajdujesz się w miejscach bez zasięgu Wi-FI,
 • zależy Ci na jak najniższej wadze urządzenia,
 • nie potrzebujesz podłączać wielu zewnętrznych monitorów.

To wybierz Apple iPad - model z kolei dopasuj do budżetu i wymagań względem wydajności.

Natomiast jeśli:

 • studiujesz na kierunku technicznym,
 • aplikacje, z których korzystasz mają jedynie wersje desktopowe,
 • oczekujesz bezkompromisowej wydajności,
 • nie przeszkadza Ci większa (1,5-2 kg) waga urządzenia,
 • często pracujesz stacjonarnie, masz kilka monitorów i akcesoria Mac.

To wybierz MacBooka, w wersji odpowiadającej Twoim wymaganiom i budżetowi.

Kiedy zdecydujesz się na konkretne urządzenie, odwiedź sklep Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple. W ofercie znajdziesz wszystkie modele tabletów iPad oraz najnowsze laptopy: MacBook Air oraz MacBook Pro (13, 14 i 16-calowe) dostępne w wielu konfiguracjach, również tych na zamówienie.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy!