Wczytuję dane...

iPhone z najlepszym aparatem - TOP 7 modeli od Apple

Szukasz smartfona, który zrobi piękne i naturalne zdjęcia w każdych warunkach? Jeśli tak, to iPhone jest propozycją właśnie dla Ciebie. Przed Tobą zestawienie siedmiu modeli, które śmiało można zaliczyć do grupy najlepszych smartfonów fotograficznych.

iPhone z najlepszym aparatem - TOP 7 modeli od Apple

Dlaczego iPhone robi dobre zdjęcia?

Firma Apple od lat wyznacza trendy w zakresie fotografii mobilnej. Każdy kolejny iPhone zawiera rozwiązania, których próżno szukać w urządzeniach konkurencji. Smartfony iPhone są też najlepszym dowodem na to, że ilość megapikseli w matrycy aparatu nie jest tak ważna, jak elementy optyczne i system przetwarzania obrazu.

Zdarza się często, że aparaty w smartfonach innych producentów sztucznie podbijają wygląd zdjęć. Zupełnie inaczej podchodzi do tematu firma Apple. W przypadku smartfonów iPhone aparaty wiernie oddają rzeczywistość. Jeśli więc marzą Ci się naturalne zdjęcia, iPhone może się okazać Twoim najlepszym wyborem.

Oczywiście nadal istnieje możliwość upiększania zdjęć, np. poprzez zastosowanie stylów fotograficznych – funkcji, którą uruchomiono wraz z premierą smartfonów iPhone 13. Omówimy ją w dalszej części artykułu.

iPhone z dobrym aparatem? Oto nasze propozycje

Przed Tobą zestawienie siedmiu iPhone'ów z najlepszymi aparatami. Z oczywistych względów są to urządzenia najnowsze, w których zastosowano najlepsze możliwe komponenty i rozwiązania systemowe. Weźmiemy pod lupę wszystkie modele iPhone'ów z linii 13, modele Pro z linii 12, a także podstawowego iPhone'a 11 – najstarszego spośród wymienionych, ale nadal wartego uwagi ze względu na świetny stosunek ceny do jakości.

Sprawdź także: Jaki iPhone wybrać? Najlepsze telefony od Apple

Co ważne, aparaty w iPhone'ach (szczególnie z linii Pro) są na tyle zaawansowane, że nadają się nie tylko dla fotografów-amatorów, ale również dla osób profesjonalnie zajmujących się fotografią. Mogą stanowić uzupełnienie dla klasycznego sprzętu fotograficznego, a w niektórych sytuacjach pełnić funkcję samodzielnego aparatu. W każdym smartfonie iPhone aparat jest jednym z najważniejszych komponentów.

Najlepszy telefon do zdjęć – TOP 7 smartfonów Apple

1. Apple iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro to najlepszy smartfon fotograficzny w katalogu produktów Apple. Urządzenie posiada system aparatów złożony z trzech obiektywów: szerokokątnego, ultraszerokokątnego i teleobiektywu – wszystkie o rozdzielczości 12 MP. Obiektyw ultraszerokokątny dysponuje znacznie szerszym polem widzenia niż standardowy obiektyw. Wykonane nim zdjęcia Pro obejmują elementy, które są nieuchwytne dla zwykłego obiektywu szerokokątnego.

Wyróżnikiem wszystkich smartfonów Apple z linii Pro jest obecność teleobiektywu – trzeciego oczka na wyspie z aparatami. Teleobiektyw iPhone'a pozwala fotografować obiekty znajdujące się w dalekiej odległości – w tym celu wykorzystuje się bezstratny zoom optyczny. Aparat w telefonie 13 Pro posiada 6-krotny zoom optyczny (3-krotny zoom dla przybliżania i 2-krotny zoom dla oddalania). Z kolei zoom cyfrowy (przetwarzany komputerowo) pozwala przybliżać kadry nawet 15-krotnie.

Zaawansowany system autofokusu (nabierania ostrości) pozwala wykonywać zdjęcia z odległości zaledwie 2 cm. Dzięki tej funkcji jesteś w stanie uchwycić najdrobniejsze szczegóły fotografowanych obiektów. Są to tzw. zdjęcia makro, które szczególnie docenią miłośnicy fotografii przyrodniczej lub artystycznej, gdzie kluczowe jest przedstawienie cech obiektów niewidocznych dla ludzkiego oka z normalnej odległości. Najnowszy iPhone 13 Pro oferuje też funkcję nagrywania filmów makro, np. w zwolnionym tempie lub w trybie poklatkowym.

O jakości wykonywanych zdjęć w aspekcie warunków oświetleniowych decyduje wartość przysłony, oznaczana symbolem ƒ. Im mniejsza wartość przysłony, tym więcej światła dociera do aparatu. Jest to szczególnie istotne podczas wykonywania zdjęć w trybie nocnym.

Apple iPhone 13 Pro 256GB Mocny grafit (Graphite) - MLVE3PM/A

Apple iPhone 13 Pro 256GB Mocny grafit (Graphite) - MLVE3PM/A

Apple iPhone 13 Pro 256GB Mocny grafit (Graphite) - MLVE3PM/A

Wartość przysłony w iPhonie 13 Pro w obiektywie szerokokątnym wynosi ƒ/1,5, z kolei w ultraszerokokątnym – ƒ/1,8, dzięki temu obiektyw ten przepuszcza o 92% więcej światła w porównaniu do poprzedniej generacji iPhone'ów, co dla Ciebie oznacza lepszą jakość zdjęć i filmów. Są to najmniejsze wartości przysłon spośród wszystkich smartfonów Apple, co bezpośrednio przekłada się na doskonale działający tryb nocny. Dzięki zastosowaniu czujnika LiDAR zdjęcia wykonywane nawet przy znikomym oświetleniu odznaczają się wysokim stopniem szczegółowości.

Przeczytaj również: LiDAR w iPhone 13 Pro i 13 Pro Max – co to jest i jakie ma funkcje?

Inne funkcje warte uwagi to style fotograficzne i tryb filmowy. Przeczytasz o nich w dalszej części artykułu, w opisie podstawowego smartfona iPhone 13.

2. Apple iPhone 13 Pro Max

Największy smartfon marki Apple – iPhone 13 Pro Max – posiada identyczną specyfikację aparatów co wymieniony wyżej iPhone 13 Pro. Oba telefony są sobie równe pod względem możliwości fotograficznych, natomiast model 13 Pro Max wyróżnia się większym ekranem i baterią. Wymienione czynniki mogą mieć duży wpływ na korzystanie z modelu 13 Pro Max jak z urządzenia fotograficznego. Większa bateria (największa spośród wszystkich iPhone'ów dostępnych w sprzedaży) pozwala na znacznie dłuższą pracę, co może mieć duże znaczenie np. podczas długiego filmowania.

Apple iPhone 13 Pro Max 128GB Górski błękit (Sierra Blue) - MLL93PM/A

Apple iPhone 13 Pro Max 128GB Górski błękit (Sierra Blue) - MLL93PM/A

Apple iPhone 13 Pro Max 128GB Górski błękit (Sierra Blue) - MLL93PM/A

Duży wyświetlacz o przekątnej 6,7 cala sprawia, że model 13 Pro Max jest jeszcze bardziej atrakcyjny dla miłośników mobilnej fotografii. Większy ekran oznacza lepszy podgląd kadru zarówno podczas robienia zdjęć, jak i nagrywania filmów.

3. Apple iPhone 12 Pro Max

Smartfon iPhone 12 Pro Max to już trzeci z rzędu iPhone z 3 aparatami w naszym zestawieniu. To także kolejny telefon, który robi dobre zdjęcia w każdych warunkach oświetleniowych. Modele Pro 12 należą do czołówki najlepszych smartfonów fotograficznych, mimo że posiadają minimalnie słabsze parametry od modelów Pro z serii 13.

Rozdzielczość wszystkich aparatów w modelu 12 Pro Max wynosi 12 MP. Wartości przysłon dla obiektywu szerokokątnego i ultraszerokokątnego wynosi odpowiednio ƒ/1,6 oraz ƒ/2,4 – dokładnie tyle samo co w podstawowych modelach iPhone'ów 13. Oznacza to, że smartfony iPhone 12 Pro i podstawowe smartfony iPhone 13 oferują podobną jakość zdjęć nocnych, wykonywanych przy niewielkim oświetleniu.

Teleobiektyw w iPhonie 12 Pro Max pozwala korzystać z 5-krotnego zoomu optycznego (2,5-krotnego podczas przybliżania i 2-krotnego podczas oddalania). Jego uzupełnieniem jest 12-krotny zoom cyfrowy. Co ważne, iPhone 12 Pro Max jako jedyny iPhone z serii 12 posiada funkcję stabilizacji obrazu za pomocą ruchów matrycy, a nie ruchów soczewki. Dzięki temu możesz wykonywać ostre i nieporuszone zdjęcia nawet w mało sprzyjających warunkach.

Tak jak wszystkie smartfony iPhone z linii Pro, tak i model 12 Pro Max posiada wbudowany czujnik LiDAR, który umożliwia wirtualne skanowanie przedmiotów w przestrzeni. Zeskanowane obiekty mogą służyć to kreowania wirtualnej rzeczywistości: mierzenia długości przedmiotów, odległości między nimi, a także wizualizacji różnych projektów, np. ustawienia wirtualnych mebli w mieszkaniu.

Dużym udogodnieniem dla przyszłych użytkowników modelu 12 Pro Max jest wyświetlacz o przekątnej 6,7 cala. Pod tym względem model 12 Pro Max dorównuje modelowi 13 Pro Max.

4. Apple iPhone 12 Pro

Smartfon iPhone 12 Pro jest nieznacznie okrojonym odpowiednikiem modelu 12 Pro Max. Najważniejsza różnica polega na mniejszym zoomie optycznym (2x) i cyfrowym (10x) w modelu 12 Pro. Inaczej też odbywa się stabilizacja obrazu (za pomocą ruchów soczewki zamiast ruchów matrycy). Minimalna różnica kryje się także w wartości przysłony teleobiektywu. Wszystkie pozostałe parametry są identyczne.

Zarówno na iPhone 12 Pro, jak i modelach iPhone 12 Pro Max, iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max masz możliwość wykonywania zdjęć w formacie Apple ProRaw, używając aplikacji Aparat. Format ten łączy dane obsługiwane przez standardowy format Raw z przetwarzaniem obrazu przez iPhone'a, dzięki czemu masz większą kontrolę twórczą przy obróbce zdjęć. Format Apple ProRaw dostępny jest w przypadku wszystkich aparatów, w tym aparatu przedniego.

5. Apple iPhone 13

W podstawowym smartfonie iPhone 13 aparat posiada tylko dwa obiektywy: szerokokątny i ultraszerokokątny. Każdy z nich osiąga rozdzielczość na poziomie 12 MP. Wartość przysłon dla każdego z obiektywów jest identyczna z modelami Pro i wynosi odpowiednio ƒ/1,6 oraz ƒ/2,4. Oznacza to, że w każdym smartfonie iPhone tryb nocny będzie dawał podobne efekty podczas robienia zdjęć w nocy lub przy słabym oświetleniu.

Apple iPhone 13 128GB Niebieski (Blue) - MLPK3PM/A

Apple iPhone 13 128GB Niebieski (Blue) - MLPK3PM/A

Apple iPhone 13 128GB Niebieski (Blue) - MLPK3PM/A

Nowością dostępną we wszystkich smartfonach iPhone 13 (w tym mini, Pro i Pro Max) jest funkcja „style fotograficzne”. Są to filtry nakładane na zdjęcia jeszcze przed ich wykonaniem. Istnieją cztery podstawowe style fotograficzne: bardzo kontrastowy, żywy, ciepły i chłodny. Każdy styl charakteryzuje się innymi parametrami, przez co poszczególne zdjęcia różnią się między sobą wskaźnikami tonu i ciepła barw.

Kolejną nowością w iPhone'ach 13 jest tryb filmowy, który pozwala filmować ze zmniejszoną głębią ostrości. Oznacza to, że podczas nagrywania wideo ostrość obrazu koncentruje się na najważniejszych elementach kadru, np. na twarzach bohaterów. Tło pozostaje wówczas lekko rozmazane.

6. Apple iPhone 13 mini

Smartfon iPhone 13 mini posiada aparaty o identycznych parametrach co podstawowy iPhone 13. Jedyny element, który może mieć wpływ na komfort używania smartfona w wersji mini jako aparatu fotograficznego, to wielkość ekranu. Wyświetlacz iPhone'a 13 mini posiada ekran o przekątnej 5,4 cala. Samodzielnie musisz zdecydować, czy niewielki ekran jest dla Ciebie wygodny.

Apple iPhone 13 mini 128GB Niebieski (Blue) - MLK43PM/A

Apple iPhone 13 mini 128GB Niebieski (Blue) - MLK43PM/A

Apple iPhone 13 mini 128GB Niebieski (Blue) - MLK43PM/A

7. Apple iPhone 11

iPhone 11 to najstarszy smartfon w naszym rankingu, ale nadal warty uwagi, biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości. Urządzenie posiada obiektyw szerokokątny i ultraszerokokątny (po 12 MP każdy) z przysłonami ƒ/1,8 i ƒ/2,4. Oferuje 2-krotny zoom optyczny podczas oddalania i maksymalnie 5-krotny zoom cyfrowy. Standardowy aparat szerokokątny iPhone'a 11 umożliwia robienie zdjęć w trybie nocnym i portretowym, jak również nagrywanie wideo w wysokiej jakości 4K z częstością do 60 klatek na sekundę. Standardem jest też funkcja Live Photo, która umożliwia rejestrowanie ruchomych zdjęć.

Warto wiedzieć, że system iOS w wersji 14 lub wyższej oferuje wiele funkcji niezależnych od specyfikacji samego aparatu, np. odbicie lustrzane. iPhone wykorzystujący funkcję odbicia lustrzanego pozwala zarejestrować zdjęcie z przedniego aparatu w taki sposób, jaki widzisz na ekranie smartfona. Aby włączyć funkcję odbicia lustrzanego, musisz otworzyć ustawienia aparatu w telefonie i stuknąć właściwą opcję. W tym samym miejscu znajdziesz samowyzwalacz iPhone'a, czyli funkcję samoczynnego wykonywania zdjęcia po upływie określonego czasu.

Wymienione funkcje iPhone'a 11 znajdziesz we wszystkich nowszych modelach iPhone'ów. Pamiętaj – jeśli chcesz wykonać prawdziwie naturalne zdjęcie, iPhone to najlepszy wybór.

Lantre Care: ubezpieczenia i Service Pack

Decydując się na nowego iPhone'a, pamiętaj o jego zabezpieczeniu. Skorzystaj z usługi Lantre Care, w ramach której możesz skorzystać z ubezpieczenia, gwarancji Service Pack oraz możliwości naklejenia folii ochronnej na ekran urządzenia.

Ubezpieczenie w Lantre obejmuje trzy rodzaje sytuacji: przypadkowe uszkodzenie ekranu iPhone'a, przypadkowe uszkodzenie całego urządzenia oraz przypadkowe uszkodzenie całego urządzenia z dodatkowym ubezpieczeniem od kradzieży z włamaniem lub kradzieży z rabunkiem. Każdy pakiet możesz wykupić na okres od jednego roku do trzech lat.

Z kolei Service Pack to rozszerzenie podstawowej gwarancji producenta. Jeśli po wygaśnięciu gwarancji od Apple (po upływie 12 miesięcy) Twój smartfon ulegnie awarii, Lantre zapewni Ci bezpłatną naprawę w autoryzowanym serwisie firmy Apple oraz sprzęt zastępczy na czas naprawy Twojego urządzenia.

Ostatnia z naszych usług obejmuje naklejanie folii ochronnej na ekran dowolnego iPhone'a. Folia ochroni ekran urządzenia przed niepożądanymi zarysowaniami, posiada właściwości samoregeneracji, a także zmniejszy prawdopodobieństwo pęknięcia ekranu podczas upadku urządzenia.

Nowy iPhone? Dobry aparat masz w pakiecie!

Ranking najlepszych smartfonów fotograficznych od Apple dobiega końca. O czym musisz pamiętać? Jeśli marzy Ci się iPhone z najlepszym aparatem, postaw na model 13 Pro lub 13 Pro Max. Jeśli jesteś w stanie pójść na pewne kompromisy, równie dobrym rozwiązaniem będzie wybór każdego innego iPhone'a. Ostateczna decyzja zależy wyłącznie od Twoich oczekiwań.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie wymienione w naszym rankingu smartfony iPhone.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!