Wczytuję dane...

Mac mini vs Mac Studio - porównanie komputerów stacjonarnych od Apple

Firma Apple posiada w swojej ofercie dwa podobnie wyglądające komputery stacjonarne, które mocno różnią się pod względem specyfikacji. Który z nich będzie dla Ciebie lepszy? Przed Tobą pojedynek komputerów Mac mini vs Mac Studio!

Mac mini vs Mac Studio - porównanie komputerów stacjonarnych od Apple

Komputery stacjonarne Mac - garść informacji

Komputery od Apple można ogólnie podzielić na dwie grupy urządzeń: laptopy MacBook oraz komputery stacjonarne Mac. Pośród komputerów stacjonarnych znajdują się 4 modele: iMac (komputer typu all-in-one), największy i do niedawna najbardziej profesjonalny Mac Pro, kompaktowy Mac mini oraz niewiele większy Mac Studio.

W dzisiejszym artykule skupimy się na dwóch ostatnich pozycjach. Komputery Mac mini oraz Mac Studio są do siebie podobne wizualnie, ale w praktyce każdy z nich jest przeznaczony do innego rodzaju zadań. Najnowszy komputer Mac mini - z procesorem Apple M1 - trafił do sprzedaży w 2020 roku. Dwa lata później, wiosną 2022 roku odbyła się premiera zupełnie nowego komputera od Apple - Mac Studio.

Zobacz także: Nowy Mac Studio od Apple - co go wyróżnia?

Weź pod uwagę, że zarówno Apple Mac mini, jak i Apple Mac Studio to klasyczne jednostki centralne. Są to zatem pojedyncze urządzenia, które do działania wymagają monitora oraz innych urządzeń peryferyjnych (myszy, klawiatury).

Apple Mac mini M1 16GB/1TB SSD/macOS Srebrny - MGNR3ZE/A/R1/D2

Apple Mac mini M1 16GB/1TB SSD/macOS Srebrny - MGNR3ZE/A/R1/D2

Apple Mac mini M1 16GB/1TB SSD/macOS Srebrny - MGNR3ZE/A/R1/D2

Który z nich jest lepszy? Który komputer będzie odpowiedni właśnie dla Ciebie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu!

Mac mini vs Mac Studio - porównanie komputerów

Wygląd i wymiary

Cechą wspólną obu komputerów jest podobny wygląd obudowy. Oba modele mają kształt prostopadłościennej bryły o identycznych wymiarach boków, ale o różnej wysokości. Szerokość i głębokość komputerów wynosi dokładnie 19,7 cm, natomiast wysokość - 3,6 cm w przypadku Maca mini, oraz 9,5 cm w przypadku Maca Studio. Oznacza to, że nowy stacjonarny Mac jest prawie 3 razy wyższy od Maca mini. Większa bryła Maca Studio wynika z konieczności zastosowania wydajniejszego układu chłodzenia.

Oba komputery są dostępne wyłącznie w srebrnej wersji kolorystycznej, z centralnie umieszczonym logo Apple. Inne różnice w wyglądzie obudowy wynikają z zastosowania różnych portów. Przeczytasz o nich w dalszej części artykułu.

Procesor

Głównym elementem, który różnicuje oba komputery, jest rodzaj procesora. Kompaktowy Mac mini 2020 został wyposażony w podstawowy procesor Apple M1. Czip M1 posiada 8-rdzenowy procesor główny (CPU), 8-rdzeniowy procesor graficzny (GPU) oraz 16-rdzeniowy system Neural Engine (odpowiadający za uczenie maszynowe). Jest to jedyna dostępna konfiguracja procesora Apple M1. Jedyne konfigurowalne elementy dla komputerów Mac mini to pojemność pamięci RAM oraz pamięci masowej.

Z kolei komputer Mac Studio jest dostępny w dwóch wersjach: z czipem M1 Max lub M1 Ultra. W pojedynku procesorów Max i Ultra, czip M1 Max znajduje się niżej w hierarchii. Posiada on 10-rdzeniowy procesor główny (CPU), 24- lub 32-rdzeniowy procesor graficzny (GPU) oraz 16-rdzeniowy system Neural Engine.

Mocniejszą alternatywą dla procesora w wersji Max jest czip M1 Ultra, który posiada 20-rdzeniowe CPU, 48- lub 64-rdzeniowe GPU oraz 32-rdzeniowy system Neural Engine. Zwróć uwagę, że każdy z czipów - M1 Max i M1 Ultra - oferuje po dwa warianty GPU (procesora graficznego). Wybór konkretnego wariantu musisz uzależnić od swoich oczekiwań i rodzaju pracy wykonywanej na komputerze.

Apple Mac Studio M1 Ultra - 20-core CPU + 48-core GPU / 64GB RAM / 2TB SSD / Srebrny (Silver) - MJMV3ZE/A/P2/R1/D2

Apple Mac Studio M1 Ultra - 20-core CPU + 48-core GPU / 64GB RAM / 2TB SSD / Srebrny (Silver) - MJMV3ZE/A/P2/R1/D2

Apple Mac Studio M1 Ultra - 20-core CPU + 48-core GPU / 64GB RAM / 2TB SSD / Srebrny (Silver) - MJMV3ZE/A/P2/R1/D2

Różnice między procesorami Max i Ultra dotyczą także silnika multimedialnego, czyli układu odpowiadającego za szeroko rozumiane przetwarzanie multimediów - głównie materiałów wideo. Pod tym względem czip M1 Ultra oferuje dwa razy lepsze parametry niż czip M1 Max. Procesor M1 Ultra posiada dwa silniki dekodujące wideo, cztery silniki kodujące wideo oraz cztery silniki kodujące i dekodujące format ProRes. Wersja M1 Max oferuje odpowiednio jeden silnik, dwa i dwa.

Pamięć RAM / pamięć masowa

Komputer Mac mini M1 jest dostępny w dwóch wariantach pamięci RAM: podstawowej (8 GB) i rozszerzonej (16 GB). W przypadku komputera Mac Studio, ilość RAM-u zależy od wersji wybranego procesora. Wybierając czip M1 Max, pamięć RAM może wynosić 32 lub 64 GB. Z kolei czip M1 Ultra obsługuje RAM o objętości 64 lub 128 GB.

W przypadku pamięci masowej, pole wyboru jest nieco szersze. Komputer Apple Mac mini oferuje dyski o pojemności 256 GB (opcja podstawowa), 512 GB, 1 TB lub 2 TB. Jeszcze więcej opcji oferują komputery Apple Mac Studio, przy czym opcja podstawowa ponownie zależy od wersji procesora. Dla wariantu M1 Max jest to 512 GB, natomiast dla wariantu Apple Mac Studio M1 Ultra - 1 TB. Pozostałe warianty pamięci masowej dla obu procesorów to 1, 2, 4 lub 8 TB.

Dostępne porty

Komputery Mac mini oraz Mac Studio to najlepsze urządzenia Apple pod względem liczby dostępnych portów. Mac mini 2020 posiada dwa porty Thunderbolt 4 (USB-C), dwa porty USB-A, pojedynczy port HDMI, gniazdo na kabel internetowy i standardowe gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm.

Apple Mac mini M1 16GB/512GB SSD/macOS Srebrny - MGNR3ZE/A/R1/D1

Apple Mac mini M1 16GB/512GB SSD/macOS Srebrny - MGNR3ZE/A/R1/D1

Apple Mac mini M1 16GB/512GB SSD/macOS Srebrny - MGNR3ZE/A/R1/D1

Dokładna liczba portów w komputerze Mac Studio 2022 zależy od wybranego modelu procesora. Z tyłu każdego komputera Mac Studio (niezależnie od wybranej wersji) znajdziesz cztery porty Thunderbolt 4 (USB-C), dwa porty USB-A, port HDMI, gniazdo Ethernet i standardowe gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm. Oprócz tego z przodu komputera znajdziesz gniazdo na kartę pamięci SDXC oraz kolejne dwa porty USB-C (w komputerze M1 Max) lub opcjonalnie dwa porty Thunderbolt 4 (w komputerze Apple Mac Studio M1 Ultra).

Obsługiwane monitory

Do komputera Mac mini możesz podłączyć dwa monitory o maksymalnej rozdzielczości 4K i 6K. Z kolei Mac Studio z powodzeniem obsłuży nawet pięć monitorów, w tym cztery monitory Pro Display XDR (Retina 6K) oraz piąty monitor o maksymalnej rozdzielczości 4K. Polecanym monitorem do obu komputerów jest najnowszy monitor Studio Display z 27-calowym wyświetlaczem 5K i jasnością matrycy na poziomie 600 nitów.

Mac mini czy Mac Studio - który komputer wybrać?

Wbrew pozorom wybór komputera spośród wyżej wymienionych modeli nie powinien sprawić Ci kłopotu. Jeśli szukasz komputera z systemem macOS do codziennych zastosowań domowych lub niezbyt wymagającej pracy biurowej, w zupełności wystarczy Ci Mac mini M1, najtańszy komputer od Apple z autorskim procesorem M1 i przydatnymi portami (USB-A i Ethernet), których nie ma w laptopach Apple. Dodatkowo w zależności od rodzaju czynności wykonywanych na komputerze, musisz tylko dobrać ilość RAM-u oraz pamięci masowej.

Apple Mac Studio M1 Ultra - 20-core CPU + 64-core GPU / 128GB RAM / 2TB SSD / Srebrny (Silver) - MJMV3ZE/A/P3/R2/D2

Apple Mac Studio M1 Ultra - 20-core CPU + 64-core GPU / 128GB RAM / 2TB SSD / Srebrny (Silver) - MJMV3ZE/A/P3/R2/D2

Apple Mac Studio M1 Ultra - 20-core CPU + 64-core GPU / 128GB RAM / 2TB SSD / Srebrny (Silver) - MJMV3ZE/A/P3/R2/D2

Z kolei Mac Studio to komputer przeznaczony dla profesjonalnych użytkowników, którzy wykorzystają jego możliwości w pracy zawodowej. Jak wynika z testów przeprowadzonych przez Apple, nowy Mac Studio wykazuje nawet kilkukrotnie wyższą wydajność w porównaniu z komputerami iMac 27 oraz Mac Pro (wyposażonymi w układy Intela). 

Mac Studio został stworzony po to, aby obsługiwać najbardziej wymagające pro apki, np. do renderowania obrazów w jakości 8K, tworzenia animacji komputerowych, transkodowania kodeków ProRes, obróbki grafiki wektorowej i rastrowej, produkowania muzyki, oraz wielu innych profesjonalnych zadań. Od rodzaju swojej pracy musisz uzależnić model procesora (M1 Max / M1 Ultra), ilość pamięci RAM oraz ilość pamięci masowej.

Mac mini 2020 Vs Mac Studio 2022 - podobieństwa

  • Czip Apple z serii M1
  • 16-rdzeniowy system Neural Engine
  • Port HDMI z obsługą dźwięku wielokanałowego
  • Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm
  • Dwa porty USB‑A
  • Obsługa Wi‑Fi 6 802.11ax
  • Wbudowany głośnik
  • Dostępny w kolorze: srebrny

Mac mini 2020 Vs Mac Studio 2022 - różnice

Mac mini 2020Mac Studio 2022
Czip M1 Czip M1 Max lub M1 Ultra
8 rdzeni CPU Maks. 20 rdzeni CPU
8 rdzeni GPU Maks. 64 rdzenie CPU
Maks. 16GB zunifikowanej pamięci RAM Maks. 128GB zunifikowanej pamięci RAM
Maks. 2TB pamięci masowej Maks. 8TB pamięci masowej
Brak gniazda na kartę SDXC (UHS‑II) Gniazdo na kartę SDXC (UHS‑II)
Obsługa jednego monitora o rozdzielczości maksymalnej 6K i jednego monitora o rozdzielczości maksymalnej 4K. Obsługa nawet czterech monitorów Pro Display XDR i jednego monitora 4K.

Wybierz idealnego Maca!

Jak sam widzisz, komputery Mac mini oraz Mac Studio - mimo podobnej nazwy i podobnego wyglądu - trudno uznać za bezpośrednią konkurencję. Wybór konkretnego urządzenia musisz ściśle uzależnić od jego przeznaczenia i posiadanego budżetu. Mac mini to idealny komputer stacjonarny do domu, natomiast Mac Studio ma znacznie większy potencjał, co czyni go lepszą inwestycją długoterminową. Sprawdzi się w każdym profesjonalnym miejscu pracy.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym komputery Mac Studio (w różnych konfiguracjach sprzętowych) oraz bezprzewodowe akcesoria Magic.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!