iPad Pro jako narzędzie do pracy i rozrywki!

Tablet iPad Pro może z powodzeniem zastąpić laptopa w codziennej pracy. Posiada on szereg cech, które sprawiają, że w niektórych sytuacjach jest wygodniejszy w obsłudze i pozwala na efektywniejszą pracę niż MacBook czy komputer stacjonarny Mac. Sprawdźmy, co oferuje profesjonalny tablet Apple, jakie aplikacje są dostępne na iPadOS oraz w jakich branżach sprawdzi się najlepiej.

iPad Pro - unikalne cechy i parametry

Od czasu premiery pierwszego modelu, iPad przeszedł długą drogą, aby osiągnąć aktualny poziom. Nadal pozostaje doskonałym urządzeniem do rozrywki, pozwalając oglądać filmy i seriale, grać w gry, przeglądać internet czy komunikować się ze znajomymi. Jednak funkcjonalność współczesnych tabletów Apple, a zwłaszcza topowych modeli takich jak: iPad Pro 11, iPad Pro 12,9 oraz iPad Pro 13. Oferują one moc obliczeniową zbliżoną do laptopów MacBook Air i Pro i tym samym, są nie tylko centrum zabawy, ale również potężnym narzędziem do pracy.

Poniżej zostały opisane cechy, które sprawiają, że Apple iPad Pro doskonale sprawdzi się w roli narzędzia do pracy i rozrywki.

Mobilność

Dzięki niskiej wadze i kompaktowym rozmiarom, iPad Pro jest idealnym wyborem dla osób, które często podróżują i muszą pracować w różnych miejscach. Nawet w porównaniu z MacBookiem Air 13 M2, który waży 1,24 kg, iPad Pro wypada znacznie korzystniej.

Oto dokładne wymiary i waga tabletów Apple z linii Pro:

 • iPad Pro 11 M2 – 247,6 x 178,5 x 59 mm; waga: 466 g (model Wi-Fi + Cellular: 470 g),
 • iPad Pro 11 M4 – 249,7 x 177,5 x 53 mm; waga: 444 g (model Wi-Fi + Cellular: 446 g),
 • iPad Pro 12,9 M2 – 280,6 x 214,9 x 64 mm; waga: 682 g (model Wi-Fi + Cellular: 685 g).
 • iPad Pro 13 M4 – 281,6 x 215,5 x 51 mm; waga: 579 g (model Wi-Fi + Cellular: 582 g),

Bateria

Inną cechą iPada Pro, która sprawia, że jest doskonałym wyborem dla osób pracujących w różnych miejscach, jest pojemna bateria. Modele z linii Pro oferują do 10 godzin przeglądania internetu przez Wi-Fi lub oglądania filmów oraz o godzinę mniej przy wykorzystaniu łączności komórkowej.

Wyświetlacz

Komfort pracy na iPadzie Pro w dużej mierze zależy od jakości ekranu. Oba modele posiadają wyświetlacz Retina, który oferuje:

 • jasność SDR do 600 nitów lub do 1000 nitów (tylko modele z 2024 roku),
 • jasność XDR do 1600 nitów w treściach HDR  (iPad Pro 12,9 lub iPad Pro 11 i 13 cali z 2024 rok),
 • technologię ProMotion zapewniającą płynność obrazu dzięki odświeżaniu do 120 Hz,
 • szeroką gamę kolorów P3, która gwarantuje żywe i precyzyjne odwzorowanie barw,
 • technologie True Tone dopasowującą temperaturę kolorów do oświetlenia, co pomaga chronić wzrok,
 • powłokę antyodblaskową, minimalizującą odbicia światła,
 • powłokę oleofobową, odporną na odciski palców,
 • pełną laminację wyświetlacza,
 • obsługę Apple Pencil, umożliwiającą precyzyjne rysowanie i pisanie.

Czip Apple Silicon

Tablety Apple z linii Pro są wyposażone w czipy Apple z rodziny Apple Silicon M2 lub M4, które posiadają 8-rdzeniowe lub 9-rdzeniowe CPU (tylko iPad Pro 2024), 10-rdzeniowe lub 16-rdzeniowe GPU (tylko iPad Pro 2024) oraz 16-rdzeniowy system Neural Eninge. Dzięki temu, wydajność iPada Pro jest zbliżona do MacBooków i komputerów stacjonarnych Mac. Tablety te charakteryzują się wysoką responsywnością, energooszczędnością i wydajnością. Sprawia to, że iPady Pro 2022 lub 2024 z łatwością radzą sobie z wymagającymi zadaniami takimi jak: edycja filmów, projektowanie, obróbka grafiki czy edycja zdjęć.

System iPadOS

Choć na pierwszy rzut oka system iPadOS przypomina iOS, posiada szereg unikalnych cech, które w niektórych aspektach przewyższają nawet stacjonarny macOS. Przede wszystkim, iPadOS oferuje dotykowy interfejs, który jest w pełni kompatybilny z Apple Pencil 2. generacji lub Apple Pencil Pro (tylko dla wersji z 2024 roku). Dzięki temu, obsługa systemu i aplikacji jest bardziej intuicyjna i pozwala na bezpośrednie interakcje, które są szczególnie przydatne podczas notowania, rysowania, edytowania dokumentów czy pisania odręcznego. Ponadto, system oferuje zaawansowane funkcje wielozadaniowości, które ułatwiają pracę z wieloma aplikacjami jednocześnie.

Polecane produkty z kategorii Apple Pencil i Magic Keyboard

Dedykowane akcesoria i możliwość pracy z monitorem

iPad Pro, imponuje swoją wszechstronnością. Poza tym, że wspiera obsługę za pomocą dotyku i Apple Pencil, można z niego korzystać w tradycyjny sposób, tzn. za pomocą myszki lub gładzika i klawiatury. Idealnym rozwiązaniem jest Apple Magic Keyboard – etui z wbudowaną klawiaturą i gładzikiem, do którego montuje się tablet.

Dodatkowo, ze względu na złącze USB-C z obsługą interfejsu Thunderbolt / USB 4, tablet obsługuje różne akcesoria iPad kompatybilne z tym portem, takie jak np. czytnik kart SD, dyski zewnętrzne czy interfejsy audio. Co więcej, korzystając z portu USB-C można podłączyć do iPada Pro monitor i korzystać z systemu iPadOS na dużym ekranie – to wygodny sposób, aby używać tabletu Apple stacjonarnie.

Aparat i możliwości wideo

Jedną z istotnych przewag tabletu Apple nad MacBookiem jest system aparatów. iPad Pro posiada 3 aparaty:

 • szerokokątny 12 MP,
 • ultraszerokokątny 10 MP (tylko w wersji z 2022 roku),
 • przedni aparat ultraszerokokątny 12 MP.

Tablet oferuje również możliwość nagrywania wideo ProRes 4K, co może być przydatne zarówno w pracy, jak i w domu. Zaawansowane możliwości foto-wideo iPada pozwolą np.: fotografować dokumenty,

 • notatki ze spotkań,
 • nagrywać szkolenia,
 • tworzyć portfolio produktowe
 • skanować kody QR bez konieczności używania iPhone’a.

Wysoką jakość aparatów docenią również osoby korzystające z wideokonferencji - kamera iPada Pro, zwłaszcza tylna, oferuje znacznie wyższą jakość obrazu niż kamera w MacBooku.

Prywatność i bezpieczeństwo

iPad Pro, podobnie jak inne urządzenia Apple, przykłada ogromną wagę do prywatności użytkownika i bezpieczeństwo danych. Zapewnia szyfrowanie plików na poziomie urządzenia oraz iCloud, chroniąc przed nieautoryzowanym dostępem. Udostępnia użytkownikowi kontrole nad tym, jakie informacje udostępnia aplikacjom – Apple wymaga od deweloperów, aby informowali o rodzaju danych użytkownika, które są wykorzystywane.

Dodatkowo, również App Store wspiera te standardy, stosując rygorystyczne procedury przeglądania aplikacji przed ich udostępnieniem, co minimalizuje ryzyko dostępu do szkodliwego oprogramowania. Istotny jest także zaawansowany system biometryczny Face ID służący do odblokowania urządzenia, autoryzacji zakupów i logowania do aplikacji.

Ponadto iPad, podobnie jak MacBook czy iPhone, oferuje regularne aktualizacje systemu operacyjnego, udostępnia funkcję „Znajdź” (Find My) oraz zapewnia ograniczony dostęp aplikacji do komponentów, takich jak kamera, mikrofon czy lokalizacja.

Apple iPad Pro 12,9 M2 256GB Wi-Fi Gwiezdna Szarość (Space Grey) Apple iPad Pro 12,9 M2 256GB Wi-Fi Gwiezdna Szarość (Space Grey)
Apple iPad Pro 12,9 M2 256GB Wi-Fi Gwiezdna Szarość (Space Grey) Apple iPad Pro 12,9 M2 256GB Wi-Fi Gwiezdna Szarość (Space Grey)
Apple iPad Pro 12,9 M2 256GB Wi-Fi Gwiezdna Szarość (Space Grey) Apple iPad Pro 12,9 M2 256GB Wi-Fi Gwiezdna Szarość (Space Grey)

Fot. iPad Pro 12,9 M2 - wygląd

Apple iPad Pro 11" M4 512GB Wi-Fi Gwiezdna Czerń (Space Black) Apple iPad Pro 11" M4 512GB Wi-Fi Gwiezdna Czerń (Space Black)
Apple iPad Pro 11" M4 512GB Wi-Fi Gwiezdna Czerń (Space Black) Apple iPad Pro 11" M4 512GB Wi-Fi Gwiezdna Czerń (Space Black)
Apple iPad Pro 11" M4 512GB Wi-Fi Gwiezdna Czerń (Space Black) Apple iPad Pro 11" M4 512GB Wi-Fi Gwiezdna Czerń (Space Black)

Fot. iPad Pro M4 - wygląd

iPad Pro - wbudowane i dostępne aplikacje

Możliwości iPada Pro można znacznie poszerzyć, instalując niezbędne do pracy aplikacje dostępne w App Store. Oto przegląd najważniejszych z nich.

1. Pakiet biurowy

System iPadOS zawiera wbudowany pakiet biurowy iWork, składający się z aplikacji:

 • Pages – do tworzenia i edycji dokumentów,
 • Numbers – do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych,
 • Keynote – do tworzenia prezentacji. 

W niektórych przypadkach, konieczne może być używanie innego pakietu biurowego, np. Microsoft Office, który bez problemu można zainstalować na iPadOS. Wersja Office na iPada zawiera programy: Word, Excel i PowerPoint, oferujące niemal identyczne możliwości jak wersja na komputery Mac.

2. Adobe Photoshop

Adobe Photoshop na iPada oferuje interfejs bardzo zbliżony do wersji na komputery, zapewniając dostęp do funkcji retuszowania, korekt lokalnych, łącznia obrazów i innych. Pozwala na pracę nie tylko offline, ale również online, automatycznie synchronizując i zapisując w chmurze tworzone pliki. Co więcej, wspiera obsługę Apple Pencil oraz dedykowanych skrótów dotykowych, co znacząco przyspiesza i ułatwia pracę.

3. Adobe Lightroom

Dopełnieniem Adobe Photoshopa na iPada jest najpopularniejszy edytor zdjęć, Adobe Lightroom, dostępny również na tablety Apple. Obsługa aplikacji, dzięki wsparciu dla Apple Pencil, jest jeszcze bardziej intuicyjna i efektywna. Lightroom na iPadzie jest chętnie wykorzystywany zarówno przez entuzjastów robienia i edycji zdjęć, jak i profesjonalnych fotografów.

4. DaVinci Resolve

iPad Pro jest często wybierany przez montażystów wideo. DaVinci Resolve na iPada, czyli bezpłatna aplikacja od firmy Blackmagic, umożliwia profesjonalną edycję i korekcję kolorów w jednym narzędziu. Jej interfejs jest bardzo zbliżony do wersji na komputery, co ułatwia płynne przełączanie się między różnymi urządzeniami. Co istotne, DaVinci Resolve obsługuje klawiaturę Apple Magic Keyboard, Apple Pencil oraz podłączone do iPada monitory Apple Studio Display i Pro XDR.

5. Final Cut Pro

W połowie maja 2023 roku na iPadzie zadebiutowała również aplikacja Final Cut Pro, czyli potężne narzędzie dla profesjonalistów zajmujących się montażem wideo. Co ciekawe, interfejs aplikacji został nieco zmieniony – dodano nowe pokrętło, które zwiększa efektywność interakcji z treścią. Program wspiera również obsługę rysika Apple Pencil, dzięki czemu jego obsługa jest efektywna i przyjazna użytkownikowi.

6. GoodNotes 5

GoodNotes 5 to aplikacja do robienia notatek, która umożliwia ręczne pisanie i rysowanie, organizację notatek, synchronizację między urządzeniami, a także korzystanie z rozbudowanych szablonów i teł. To narzędzie chętnie używane przez wszystkich profesjonalistów, którzy cenią sobie cyfrowe notatki z możliwością ręcznego pisania.

7. Shapr3D

Dla osób, które zajmują się modelowaniem 3D, stworzona została aplikacja Shapr3D na iPada, której interfejs zoptymalizowano do obsługi za pomocą rysika Apple Pencil. Program jest szczególnie ceniony przez projektantów, inżynierów i architektów, pozwalając na tworzenie precyzyjnych modeli 3D. Co istotne, Shapr3D jest kompatybilny z branżowymi standardami i formatami plików CAD, co umożliwia efektywną współpracę z innymi profesjonalnymi narzędziami do modelowania 3D.

8. GarageBand

GarageBand to jedna z najpopularniejszych aplikacji na iPada, przeznaczona dla osób zajmujących się tworzeniem muzyki. Program jest szczególnie polecany amatorom, którzy chcą nauczyć się grać na niektórych instrumentach (dzięki funkcji nauki gry) oraz tym, którzy pragną zagłębić proces tworzenia, nagrywania i edytowania utworów muzycznych. Co więcej, apkę można łączyć z zewnętrznymi instrumentami i urządzeniami audio, co znacznie rozszerza jej możliwości.

9. Logic Pro

Osoby, które potrzebują bardziej zaawansowanego narzędzia niż GarageBand, mogą skorzystać z aplikacji Logic Pro na iPada, która zadebiutowała na urządzeniach z systemem iPadaOS w maju 2023 roku, równolegle z Final Cut Pro. Logic Pro to profesjonalne oprogramowanie do komponowania muzyki, tworzenia bitów, nagrywania, montowania i miksowania. Warto zaznaczyć, że interfejs aplikacji jest przystosowany do obsługi za pomocą Apple Pencil, co ułatwia wykonanie precyzyjnych poprawek czy rysowanie automatyzacji ścieżek.

10. Animation Desk

Tablet iPad Pro może również pełnić rolę narzędzia do tworzenia animacji rysunkowych i poklatkowych za sprawą apki Animation Desk. Dzięki obsłudze rysika, proces tworzenia jest bardziej intuicyjny i naturalny, co czyni program odpowiednim zarówno dla hobbystów, jak i zaawansowanych animatorów.

Zobacz także: Aplikacje na iPada warte uwagi - TOP 21 propozycji, które musisz znać!

Polecane produkty z kategorii iPad Pro 11

Funkcje dostępne tylko w tablecie Apple

iPad Pro, oferuje szereg funkcji, które wyróżniają go nie tylko wśród innych tabletów na rynku, ale również w porównaniu do przenośnych i stacjonarnych komputerów Mac.

Stage Manager

Stage Manager to funkcja wprowadzona w systemie iPadOS, która znacząco usprawnia wielozadaniowość iPada. Obejmuje m.in.:

 • lepszą organizację poprzez możliwość otwierania aplikacji w oknach i pracę z wieloma programami jednocześnie,
 • możliwość zmiany rozmiaru i położenia okien aplikacji,
 • szybki dostęp do najczęściej używanych aplikacji,
 • możliwość przeciągania i upuszczania plików (np. zdjęć, tekstu itp.) między aplikacjami

Może Cię zainteresować: Stage Manager - jak działa na iPadzie i MacBooku?

Centrum uwagi

Jeśli często korzystasz z iPada do wideorozmów, z pewnością docenisz funkcję Centrum uwagi. Jej działanie oparte na samouczeniu maszynowym sprawia, że kamera w tablecie utrzymuje Twoją twarz i innych rozmówców w kadrze, nawet gdy się poruszacie.

Skaner LiDAR

Aparat iPada Pro został wyposażony w skaner LiDAR, którego głównym zadaniem jest obsługa rozszerzonej rzeczywistości i aplikacji wykorzystujących ARKit. Oto przykładowe sposoby jego wykorzystania:

 • dokładniejsze umieszczanie wirtualnych obiektów w realnym świecie,
 • wsparcie dla autofocusu w trakcie robienia zdjęć i filmowania przy słabym oświetleniu,
 • precyzyjniejsze działanie apki Miarka, która pozwala szacować wymiary obiektów i przestrzeni,
 • tworzenie immersyjnych doświadczeń AR podczas korzystania z gier i aplikacji rozrywkowych.

Sidecar

iPad Pro wspiera funkcję Sidecar, która umożliwia wykorzystanie go jako drugiego wyświetlacza dla MacBooka lub komputera Mac. Co ciekawe, sparowany iPad pozwala na obsługę za pomocą dotykowego ekranu, dzięki czemu możesz wskazywać, klikać, zaznaczać i wykonywać inne czynności z użyciem rysika Apple Pencil.

Sprawdź także: Sidecar, czyli iPad jako dodatkowy ekran Maca

Handoff i Continuity

iPad Pro, podobnie jak inne urządzenia tworzące ekosystem Apple, wspiera funkcje takie jak np. przełączenie się między urządzeniami, kontynuowanie rozmów telefonicznych i tekstowych, kopiowanie plików, uniwersalny schowek czy AirDrop.

Ultraszybkie połączenia

Ogromną zaletą iPada Pro jest możliwość wyboru między wersją wyłącznie Wi-Fi a wersją Wi-Fi + Cellular. Ta druga opcja, oprócz dostępu do sieci Wi-Fi 6E, pozwoli Ci połączyć się z siecią 5G wszędzie tam, gdzie dostępny jest zasięg sieci komórkowej.

Polecane produkty z kategorii iPad Pro 12,9

Czy iPad Pro może zastąpić komputer w pracy?

W niektórych zawodach, zwłaszcza kreatywnych, iPad Pro może być doskonałym zamiennikiem dla komputera Mac. Zapewnia:

 • równie wysoką moc obliczeniową, którą gwarantuje czip Apple Silicon, 
 • wsparcie dla profesjonalnych aplikacji, jeszcze do niedawna dostępnych wyłącznie na desktopy, 
 • obsługę akcesoriów – rysika Apple Pencil i klawiatury Apple Magic Keyboard, 
 • imponującą mobilność dzięki niskiej wadze, wydajnej baterii oraz obsłudze sieci 5G.

Trend zamiany komputerów na tablet iPad Pro jest niezwykle popularny. Należy jednak pamiętać, że w przypadku niektórych zaawansowanych aplikacji czy korzystaniu ze specyficznych złączy, tradycyjny komputer Mac może być nadal niezbędny.

Polecane produkty z kategorii iPad Pro 13

Dla kogo iPad Pro do pracy?

iPad Pro, to doskonały wybór dla różnych grup zawodowych, które szczególnie cenią kombinacje mobilności, wydajności i wszechstronności. Oto kilka przykładowych profesji, które z powodzeniem mogą wybrać tablet zamiast laptopa:

 1. Twórcy i osoby kreatywne – graficy, fotografowie, projektanci, filmowcy czy tatuatorzy mogą wykorzystywać iPada Pro do rysowania, tworzenia grafiki, edycji zdjęć i filmów dzięki wysokiej jakości ekranowi, wsparciu dla Apple Pencil i dostępu do profesjonalnych aplikacji z pakietu Adobe, Affinity czy Final Cut Pro lub DaVinci Resolve
 2. Muzycy i producenci muzyczni – dzięki aplikacji Logic Pro, iPad Pro doskonale nadaje się dla osób zajmujących się zawodowym komponowaniem muzyki, nagrywaniem dźwięku i miksowaniem utworów.
 3. Pracownicy biurowi – iPad Pro pozwoli na efektywną pracę biurową w zadaniach takich jak edycja dokumentów, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, korzystanie z poczty elektronicznej, przeglądania internetu.
 4. Nauczyciele i szkoleniowcy – dzięki interaktywnym narzędziom edukacyjnym, iPad Pro sprawdzi się w zawodach związanych z przekazywaniem wiedzy, prezentacją danych i prowadzeniem szkoleń.
 5. Pracownicy mediów – ze względu na wysoką mobilność, iPad Pro jest idealnym narzędziem do pracy w terenie dla dziennikarzy, reporterów i fotoreporterów.
 6. Managerowie i pracownicy biznesowi – iPad Pro, oferując szerokie możliwości w zakresie zarządzania zadaniami, projektami, analizy danych, pracy zdalnej i monitorowania postępów, doskonale sprawdzi się jako tablet biznesowy.

Zobacz też nasz #LantreHacks: Co podłączysz do iPada Pro?

iPad Pro jako tablet do pracy - podsumowanie

iPad Pro, to urządzenie, które wykracza poza rolę zaawansowanego tabletu służącego głównie do rozrywki – jest również pełnoprawnym narzędziem do pracy. Posiada szereg unikalnych cech, które w przypadku niektórych zawodów zapewnią możliwości niedostępne w laptopach czy komputerach stacjonarnych. Ponadto, dzięki dostępności dużej liczby akcesoriów, sprawdzi się nie tylko w pracy mobilnej, ale również stacjonarnej, tworząc wygodne i wszechstronne stanowisko do pracy.

Najnowszy model iPad Pro M4 kupisz w sklepie Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz również inne modele tabletów Apple oraz dedykowane akcesoria do iPada – rysik Apple Pencil, klawiaturę Apple Magic Keyboard, ładowarki, kable oraz etui.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Zapoznaj się również z ofertą Lantre Plan, która pozwoli Ci odroczyć płatność nawet na 12 miesięcy bez dodatkowych kosztów albo rozpocząć spłatę po roku, rozkładając ją na 36 wygodnych rat. Zapraszamy!