Kondycja baterii iPhone'a - 6 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć!

Długi czas pracy na baterii to dla wielu osób jeden z najważniejszych parametrów smartfona. Warto przy tym wiedzieć, że o kondycję baterii trzeba odpowiednio dbać. Co robić, a czego się wystrzegać? Podpowiadamy!

Co oznacza pojemność baterii w smartfonie?

Przy wyborze nowego telefonu często zwracamy uwagę na pojemność wbudowanej baterii. Kto z nas nie chciałby mieć smartfona, który umożliwia kilka dni swobodnego używania, bez potrzeby częstego ładowania? Niestety, obecnie nie ma takich urządzeń, dlatego w tym artykule omówimy wyłącznie dostępne obecnie technologie i rozwiązania. W rzeczywistości większość dzisiejszych smartfonów osiąga czas pracy na jednym ładowaniu w granicach od jednego do dwóch dni.

Przyjęło się uważać, że im wyższa pojemność baterii (podana w miliamperogodzinach – mAh), tym dłuższy czas pracy smartfona. Co do zasady tak właśnie jest, ale na rzeczywisty czas pracy urządzenia ma wpływ wiele innych czynników. Przykładowo, dwie takie same baterie (o tej samej pojemności), które zostaną zamontowane w dwóch różnych smartfonach, będą ulegały różnemu zużyciu. Wynika to m.in. z zastosowania innych podzespołów w urządzeniach, zainstalowanego systemu operacyjnego, poziomu zasięgu sieci komórkowej czy też sposobu używania i częstotliwości ładowania telefonu.

Pojemność baterii dla poszczególnych modeli

Smartfony z serii iPhone 12 są wyposażone w ogniwa o zróżnicowanych pojemnościach. W przypadku bazowego modelu iPhone 12 pojemność baterii wynosi 2815 mAh. Natomiast jeśli chodzi o iPhone 12 mini, pojemność baterii jest ze względu na rozmiary urządzenia nieco niższa i wynosi 2227 mAh. W przypadku telefonu iPhone 12 Pro bateria ma taką samą pojemność, co bazowy model iPhone’a 12. Największą pojemność ma za to akumulator zamontowany w iPhone 12 Pro Max – aż 3687 mAh.

W nadchodzącej 13. generacji iPhone’ów pojemność baterii ma wzrosnąć. Według informacji, które wyciekły do sieci, iPhone 13 mini otrzyma ogniwo o pojemności 2406 mAh, czyli około 8% większej, niż w iPhone 12 mini. iPhone 13 i 13 Pro dostaną baterię 3095 mAh, która jest większa o mniej więcej 10% w porównaniu do ich poprzedników. Najwięcej ma zyskać iPhone 13 Pro Max - jego bateria “urośnie” o 18% względem iPhone’a 12 Pro Max i będzie mieć aż 4352 mAh pojemności.

Aktualne zestawienie pojemności baterii w telefonach iPhone, znajdziesz w artykule: iPhone z najlepszą baterią, czyli jaki? Podpowiadamy!

Kondycja baterii w iPhone

W marcu 2018 roku, czyli w momencie premiery systemu iOS w wersji 11.3, firma Apple zaprezentowała nową funkcję - możliwość kontrolowania kondycji baterii w smartfonach iPhone. Kondycja baterii to wartość wyrażona w procentach, która określa aktualną maksymalną pojemność baterii zamontowanej w urządzeniu – w stosunku do baterii zupełnie nowej. Możliwość kontrolowania kondycji baterii daje pojęcie o tym, jak bardzo zużyta jest bateria i czy konieczna jest jej wymiana na nową.

Jak sprawdzić kondycję baterii w iPhone?

W celu sprawdzenie kondycji baterii w telefonach Apple, należy:

  1. Uruchomić aplikację Ustawienia
  2. Następnie stuknąć zakładkę Bateria > Kondycja baterii.

 

iPhone - kondycja baterii

Fot. iPhone - kondycja baterii

 

W osobnym oknie zostanie wyświetlona aktualna kondycja baterii wyrażona w procentach. Maksymalna pojemność baterii wynosi 100%. Jak sam widzisz, sprawdzenie iPhone’a w kontekście kondycji baterii jest bardzo proste.

Charakterystyka baterii litowo-jonowych

W większości najnowszych smartfonów montuje się baterie litowo-jonowe (Li-Ion), które stanowią jedno z najlepszych źródeł energii dla urządzeń mobilnych. W porównaniu z bateriami niklowo-wodorkowymi (Ni-MH), które były stosowane w tradycyjnych telefonach komórkowych, ogniwa litowo-jonowe są trwalsze, lżejsze, szybciej się ładują, a także oferują dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.

Starzenie chemiczne baterii – co to takiego?

Bateria litowo-jonowa jako produkt zawierający substancje chemiczne ma swoją ograniczoną żywotność. Oznacza to, że zależnie od sposobu, intensywności oraz długości eksploatacji, jej zdolność do przechowywania określonej ilości energii będzie z upływem czasu maleć. To z kolei będzie skutkowało koniecznością częstszego ładowania. Bateria iPhone’a jest zaprojektowana w taki sposób, aby po 500 cyklach ładowania jej pojemność nie spadła poniżej 80% względem nowej baterii.

Proces chemicznego starzenia baterii jest nieunikniony, ale istnieje wiele sposobów na to, aby zauważalnie go wydłużyć. Jak poprawić kondycje baterii? iPhone tak jak każdy inny współczesny smartfon posiada baterię litowo-jonową, która najlepiej pracuje w określonych warunkach. W dalszej części artykułu dowiesz się jak wydłużyć jej żywotność.

Jak dbać o baterie iPhone?

1. Pierwsze ładowanie iPhone’a

W starych telefonach przeprowadzało się tzw. formowanie baterii. Akumulator nowo zakupionego telefonu należało całkowicie rozładować, po czym naładować do pełna. Taki zabieg miał na celu przygotowanie ogniwa do efektywnej pracy. Całkiem inaczej wygląda sytuacja w przypadku najnowszych smartfonów z bateriami litowo-jonowymi. Kiedy wyjmujesz nowego iPhone’a z pudełka, stan jego baterii powinien mieścić się w zakresie od 30 do 80% (wartości umowne). Ważne jest to, abyś nie formował baterii w swoim iPhonie!

2. Nie rozładowuj do zera i nie ładuj do pełna

Nowoczesne baterie litowo-jonowe nie lubią skrajnych wartości. Z tego względu nie należy ich ani rozładowywać do zera, ani ładować do pełna. Oczywiście akumulator nie uszkodzi się, jeśli któraś z sytuacji sporadycznie się zdarzy. Jest to jednak ważna zasada, która mocno wpływa na żywotność baterii w dłuższej perspektywie czasu. Stan baterii najlepiej utrzymywać w przedziale od 20 do 80%.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

3. Korzystaj z wolniejszych ładowarek

Możliwość szybkiego ładowania to wielka zaleta współczesnych smartfonów. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z przewodowych ładowarek wysokonapięciowych lub ładowarek indukcyjnych wpływa na zwiększenie temperatury baterii, a to skraca jej żywotność. Na co dzień najlepiej ładować smartfon klasyczną ładowarką 5 W, natomiast z ładowarek szybkich oraz indukcyjnych (np. MagSafe) korzystać tylko w razie konieczności. Szybka ładowarka iPhone’a o mocy 20 W przyda się np. w sytuacji, kiedy przed niespodziewanym wyjściem z domu będziesz musiał szybko doładować telefon.

Zobacz także: Jak korzystać z dwóch kart SIM w iPhone? Dual SIM w praktyce

4. Przechowuj iPhone’a w odpowiedniej temperaturze

Baterie w smartfonach nie lubią skrajnych temperatur. Idealne warunki dla każdego iPhone’a to przedział temperaturowy od 16 do 22°C. Pamiętaj, że im wyższa temperatura otoczenia (szczególnie powyżej 35°C), tym większe ryzyko uszkodzenia baterii.

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery iPhone

5. Korzystaj z trybu niskiego zużycia energii

Tryb niskiego zużycia energii możesz włączyć w dowolnym momencie, natomiast system przypomni Ci o takiej możliwości, kiedy stan baterii iPhone’a spadnie do poziomu 20%, a następnie do 10%. Włączenie tego trybu spowoduje przyciemnienie ekranu oraz wyłączenie niektórych funkcji, działających w tle.

Zobacz też nasz #LantreHacks: Jak automatycznie uruchomić tryb oszczędzania baterii w iPhonie?

 

iPhone - tryb niskiego zużycia baterii

Fot. iPhone - centrum powiadomień - tryb niskiego zużycia energii

 

6. Odpowiednio przechowuj iPhone’a

Jeśli wiesz, że przez dłuższy czas nie będziesz korzystał z telefonu, naładuj jego baterię do około 50% i wyłącz urządzenie. Długie przechowywanie smartfona z rozładowanym ogniwem może spowodować jego trwałe uszkodzenie.

Jak wydłużyć żywotność baterii w iPhone - Infografika

Zadbaj o baterię w iPhonie!

Wiesz już jak sprawdzić kondycje baterii w iPhone i znasz kilka sposobów na wydłużenie jej żywotności. Wbrew pozorom to właśnie bateria jest tym komponentem w telefonie, któremu trzeba poświęcić najwięcej uwagi. Jeśli więc zastosujesz nasze porady podczas korzystania ze swojego smartfona iPhone, wymiana baterii może nie być konieczna przez długi czas. A kiedy w końcu kondycja ogniwa spadnie poniżej 80%, serwisowanie baterii zleć najlepiej autoryzowanemu serwisowi Apple.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu internetowego Lantre. Oferujemy m.in. akcesoria i peryferia do urządzeń Apple, które możesz zakupić na raty lub w usłudze leasingu. Zapraszamy!

 

Może Cię zainteresować

  1. Wirus w kalendarzu iPhone'a - jak go usunąć? Instrukcja krok po kroku
  2. Ubezpieczenie iPhone'a - co obejmuje i kiedy warto je wykupić? Odpowiada ekspert Lantre
  3. Jak wyzerować iPhone'a przed sprzedażą? Instrukcja krok po kroku
  4. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o MagSafe w iPhone 12