Mac mini vs iMac. Który komputer stacjonarny z procesorem M1 wybrać?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy firma Apple zaprezentowała nowe generacje komputerów Mac mini oraz iMac – oba z nowoczesnymi procesorami M1. Który z nich wybrać? Który lepiej spełni Twoje oczekiwania? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Mac mini czy iMac? Komputery stacjonarne wciąż na topie

Mogłoby się wydawać, że w dobie postępującej miniaturyzacji firmy zaczną odchodzić od rozwijania urządzeń stacjonarnych. Nic bardziej mylnego. Rynek komputerów desktopowych ma się bardzo dobrze, a najlepszym potwierdzeniem tych słów są nowe generacje dobrze znanych komputerów od Apple.

Najważniejszą informacją jest fakt, że nowy iMac z procesorem M1 oraz Mac mini M1 oferują kilkukrotnie wyższą wydajność niż poprzednie modele tych urządzeń. W dalszej części artykułu odpowiemy sobie dodatkowo na pytania, dla kogo przeznaczone są komputery Mac, do jakich zastosowań nadają się najlepiej oraz jakie mają parametry. A już teraz przyjrzyjmy się bliżej dostępnym modelom i konfiguracjom sprzętowym.

Stacjonarny komputer Mac – dostępne modele

Apple Mac mini M1

Komputer Mac mini to klasyczna jednostka centralna, która wymaga do działania osobnego monitora i dodatkowych akcesoriów, takich jak myszka czy klawiatura. W takiej formie Mac mini jest znany już od pierwszej generacji. Kluczową zmianą w najnowszej wersji tego komputera jest procesor Apple M1 – autorskie rozwiązanie od Apple.

Mac mini M1 jest dostępny w dwóch wariantach pamięci RAM (8 GB lub 16 GB) i w czterech wersjach pamięci masowej (256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB). Do dyspozycji użytkownika są dwa standardowe porty USB-A, pojedyncze złącze HDMI, dwa porty Thunderbolt / USB 4, wejście Ethernet oraz klasyczne gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm. Wewnątrz obudowy znajduje się też głośnik, odtwarzający dźwięki systemowe – np. powiadomienie o nowej poczcie.

Urządzenie oferuje łączność Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.0. Na pokładzie zainstalowany jest system macOS, który jest gotowy do działania już przy pierwszym uruchomieniu komputera. Dzięki niewielkim rozmiarom, Apple Mac mini zmieści się dosłownie na każdym biurku. W zestawie z komputerem otrzymasz klasyczny przewód zasilający.

Przeczytaj również: Mac mini M1 - podpowiadamy jakie akcesoria trzeba do niego dokupić

Polecane produkty z kategorii Mac mini M1

Apple iMac 24 M1

Nowy iMac M1 przypomina wyglądem bardzo smukły monitor, ale w rzeczywistości jest pełnoprawnym urządzeniem typu all-in-one. Kupując komputer iMac 2021, otrzymasz pełen zestaw, ponieważ w komplecie znajdziesz dedykowane mu akcesoria, takie jak myszka Magic Mouse i klawiatura Apple Magic Keyboard.

Pierwszy iMac jest dostępny na rynku już od dłuższego czasu. Jednak dopiero najnowsza generacja została wyposażona w nowy procesor M1. Apple posiada w swojej ofercie wiele opcji konfiguracji dla tego modelu, które możesz swobodnie dostosować do swoich potrzeb. Podobnie jak komputer w wersji mini, Mac all-in-one jest dostępny z dwoma wariantami pamięci RAM (8 GB lub 16 GB) i w kolejnych czterech wersjach pamięci masowej (256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB).

Liczba umiejscowiona obok nazwy „iMac” oznacza zwykle przekątną ekranu monitora. Nowy iMac M1 2021 jest dostępny tylko w jednym rozmiarze – 24 cali (dokładnie 23,5”). Wbudowany ekran komputera iMac 24 M1 ma wyświetlacz Retina o doskonałej rozdzielczości 4,5K. Apple oferuje także większe komputery all-in-one, takie jak iMac 27, ale ten model nie jest obecnie dostępny z procesorem M1.

Możliwość podłączenia zewnętrznych akcesoriów jest nieco okrojona w porównaniu z komputerem Mac mini ze względu na mniejszą liczbę wbudowanych portów. W zależności od konfiguracji możesz wybrać wariant z dwoma portami Thunderbolt / USB 4 lub wariant z dodatkowymi dwoma portami USB 3. Do Twojej dyspozycji jest Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.0, system sześciu głośników i kamera. Na starcie otrzymasz też oczywiście zainstalowany system macOS.

Polecane produkty z kategorii iMac 24

Mac mini 2020 kontra iMac 2021 – porównanie

Czip Apple M1

Oba opisywane przez nas urządzenia łączy jedna zasadnicza cecha, a mianowicie obecność autorskiego procesora od Apple – M1. Warto zwrócić uwagę na fakt, że komputer Apple Mac mini – niezależnie od wybranej wersji pamięciowej – ma procesor M1 z 8-rdzeniowym CPU i 8-rdzeniowym procesorem graficznym (GPU). Z kolei iMac 24 M1 w najtańszej, podstawowej konfiguracji jest sprzedawany w wariancie z 8-rdzeniowym CPU i 7-rdzeniowym GPU.

Możesz jednak wybrać komputer Apple iMac M1 o takiej samej konfiguracji procesora co Mac mini. W tym wariancie jest on nieco droższy od modelu bazowego i poza jednym rdzeniem GPU więcej, ma także 2 dodatkowe porty USB 3 oraz złącze Gigabit Ethernet wbudowane w zasilacz. Dziennikarze ustalili także, że wyższy model iMaca M1 jest wyposażony w 2 wentylatory zamiast 1, co poprawia wydajność i obniża temperaturę podczas pracy pod dużym i ciągłym obciążeniem.

Akcesoria i możliwości sprzętowe

W przeciwieństwie do komputera iMac, mini Mac możesz połączyć z całkowicie dowolnym monitorem, który w pełni będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Oznacza to, że możesz kupić (lub wykorzystać taki, który już masz) monitor o dowolnej przekątnej ekranu, rozdzielczości obrazu, częstotliwości odświeżania itd. W przypadku komputera iMac otrzymujesz gotowy monitor z wyświetlaczem Retina o przekątnej 23,5”, rozdzielczości 4,5K i odświeżaniu 60 Hz.

Polecane produkty z Akcesoria Mac

Kupując komputer iMac, dostaniesz też zestaw dedykowanych peryferiów, takich jak klawiatura i myszka Apple. W przypadku Maca mini wszystkie dodatkowe akcesoria musisz dokupić osobno. Daje Ci to możliwość wyboru dowolnych akcesoriów, ale wówczas musisz się liczyć z dodatkowym wydatkiem. Dlatego jeśli wybierzesz komputer Mac mini, cena początkowa urządzenia będzie zauważalnie niższa. Jednak po dokupieniu niezbędnych akcesoriów, całkowity koszt może okazać się zbliżony do ceny komputera iMac M1.

Dostępne złącza

Pod względem liczby dostępnych portów pojedynek komputerów zdecydowanie wygrywa Mac mini. Znajdziesz w nim autonomiczne porty USB-A, HDMI, Ethernet oraz gniazdo słuchawkowe. Z kolei w podstawowej wersji komputera iMac masz do dyspozycji jedynie dwa porty Thunderbolt / USB 4 oraz gniazdo słuchawkowego. Standardowe wejście na kabel Ethernet posiada tylko wyższa wersja iMaca. W przypadku tego komputera Mac, adapter lub hub może okazać się niezbędny.

Który komputer Mac wybrać?

W pierwszej kolejności przeanalizuj swoje potrzeby. Komputer musi wystarczyć Ci na lata korzystania, dlatego ważne jest, abyś podjął dobrą decyzję. A zatem: czy posiadasz lub jesteś gotów na zakup monitora oraz innych akcesoriów? Jeśli tak, punkt dla komputera Mac mini. Monitor w komputerze iMac oferuje bardzo dobrą jakość, ale jeśli masz inne preferencje, dotyczące chociażby wielkości ekranu, możesz być niezadowolony.

Jak chcesz, żeby wyglądało Twoje stanowisko komputerowe? Jeśli cenisz sobie minimalizm i porządek na biurku, wybierz iMaca. Do podłączenia komputera wystarczy Ci tylko zasilacz od Apple. Akcesoria możesz połączyć z komputerem w sposób bezprzewodowy. W przypadku Maca mini przewodów będzie na pewno więcej, ale wówczas masz możliwość podłączenia własnych podzespołów.

Oba komputery są pozycjonowane przez Apple jako propozycje dla zupełnie różnych osób. iMac M1, ze względu na dostępne kolory obudowy a także fakt bycia urządzeniem all-in-one przeznaczony jest głównie dla użytkowników domowych. W zamyśle producenta to maksymalnie prosty w konfiguracji komputer rodzinny, mający służyć do nauki, zabawy oraz kontaktu z najbliższymi.

Z kolei Mac mini to urządzenie kierowane do bardziej zaawansowanych użytkowników, poszukujących wydajnego komputera stacjonarnego. W odróżnieniu od iMaca pozwala on na nieco więcej - głównie ze względu na obecność większej liczby złączy i portów, a także możliwość podłączenia dowolnego monitora (lub monitorów).

Zobacz także: Jaki komputer z Apple M1 kupić w 2021 roku? TOP 4 modele

Wybierz Maca dla siebie!

Ważnym kryterium przy wyborze każdego sprzętu komputerowego jest cena. Mac mini jest zdecydowanie tańszą propozycją – obecnie to najtańszy komputer Apple z chipem M1. Jednak jeśli nie posiadasz w domu monitora, myszki i klawiatury, musisz wziąć pod uwagę kolejne wydatki, które mogą podnieść końcową cenę. iMac to droższa opcja – nawet w swojej podstawowej wersji, która posiada nieco słabszy procesor graficzny. W zamian otrzymujesz jednak gotowy zestaw komputerowy, wyposażony w dedykowane akcesoria Apple.

Czy wiesz już, który komputer wybierzesz? Zachęcamy do przejrzenia pełnej oferty sklepu internetowego Lantre. Znajdziesz u nas omawiane urządzenia w wielu konfiguracjach sprzętowych, które bez trudu dobierzesz do swoich potrzeb. Zapraszamy!