iPad Pro M2 vs iPad Air M1 - sprawdź porównanie przed zakupem

Planujesz zakup iPada do zadań specjalnych? Firma Apple posiada w swojej ofercie dwa modele o ponadprzeciętnej wydajności. Są to iPad Pro M2 oraz iPad Air M1. Którego z mich wybrać? Podpowiadamy!

iPad Pro M2 vs iPad Air M1 – porównanie modeli i różnice między nimi

Dzisiejsze zestawienie jest wyjątkowe, ponieważ dotyczy najmocniejszych tabletów z oferty Apple: iPada Pro (z czipem M2) oraz iPada Air (z czipem M1). Co ciekawe, oba układy zostały najpierw zaimplementowane w komputerach Apple (laptopach MacBook czy komputerach iMac / Mac mini), a dopiero później trafiły na pokład tabletów.

W aktualnej ofercie Apple znajdziesz łącznie 3 wydajne tablety:

 • iPada Pro z układem Apple M2 (w dwóch wersjach wielkościowych)
 • iPada Air (5. generacji) z układem Apple M1.

Wszystkie wymienione tablety posiadają odmienne parametry, dlatego są przeznaczone dla konkretnych użytkowników. Czym dokładnie różnią się między sobą? Który iPad będzie lepszy właśnie dla Ciebie? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Polecane produkty z kategorii Apple Pencil

Wyświetlacz

Pierwsza ważna różnica dotyczy wielkości i parametrów wyświetlacza. Tablet iPad Air 2022 (M1) posiada wyświetlacz Liquid Retina o przekątnej 10.9 cala. Tablet iPad Pro jest dostępny w dwóch wariantach, tj. z ekranem 11 cala oraz 12.9 cala, przy czym oba warianty Pro różnią się dodatkowo innymi parametrami.

Na pierwszy rzut oka iPad Air M1 oraz iPad Pro 11 oferują podobne ekrany (matryca LED IPS o rozdzielczości 264 ppi, z szeroką gamą kolorów, technologią True Tone, powłoką antyodblaskową oraz pełną laminacją wyświetlacza). Różnica kryje się jednak w jasności matrycy (500 nitów w modelu Air vs. 600 nitów w modelu Pro 11”) oraz częstotliwości odświeżania ekranu (standardowe 60 Hz w modelu Air vs. adaptacyjne 120 Hz w modelu Pro 11”).

Najlepszy wyświetlacz, czyli Liquid Retina XDR w technologii mini-LED oferuje iPad Pro 12,9. Oprócz matrycy mini-LED (zamiast LCD IPS), iPad Pro 12,9” oferuje znacznie większą jasność ekranu (szczytowo 1600 nitów dla treści HDR) oraz funkcję ProMotion, czyli adaptacyjne odświeżanie ekranu do 120 Hz (dla zachowania większej płynności podczas wyświetlania dynamicznych treści).

Wydajność

iPad Air 5 został wyposażony w czip Apple M1 – dokładnie ten sam, który napędza 13-calowe MacBooki Air i Pro (2020), Maca mini (2020) oraz iMaca 24” (2021). Zastosowany czip Apple M1 posiada 8-rdzeniowy procesor główny (CPU), który zapewnia o 60% wyższą wydajność niż czip A14 Bionic z iPada Air poprzedniej generacji. Również układ graficzny (GPU) jest szybszy niż poprzednim modelu – aż o dwa razy.

Apple iPad Air M1 to również pierwszy tablet Apple z linii Air, który posiada dedykowany silnik multimedialny do kodowania i dekodowania wideo. Dzięki temu obróbka materiałów wideo w profesjonalnych programach zajmuje jeszcze mniej czasu.

Apple iPad Pro M2 (niezależnie od wybranej wersji wielkościowej) posiada jeszcze lepszy czip M2. W porównaniu z układem M1, procesor M2 oferuje o 15% szybsze CPU, o 35% szybsze GPU, a także o 40% szybszy system Neural Engine (do uczenia maszynowego). Większa jest również przepustowość pamięci, która w nowym czipie wynosi 100 GB/s. Zastosowany tutaj silnik multimedialny obsługuje jeszcze więcej kodeków niż silnik w układzie M1. Dla formatu ProRes zastosowano dedykowany silnik do kodowania i dekodowania. W efekcie konwersja plików do tego formatu trwa 3 razy krócej niż w poprzednim modelu.

Na pokładzie wszystkich tabletów marki Apple znajduje się dedykowany system operacyjny iPadOS.

Uwierzytelnianie

Porównywane tablety różnią się sposobem identyfikacji biometrycznej. iPad Air M1 posiada czytnik linii papilarnych (zatopiony w górnym przycisku), natomiast iPad Pro oferuje funkcję rozpoznawania twarzy Face ID – taką samą jak w najnowszych iPhone’ach.

iPad Pro M2 i iPad Air M1 – dostępne wersje i warianty

Poszczególne tablety Apple są dostępne w kilku różnych kolorach, różnych wersjach pamięci masowej oraz różnych rodzajach łączności.

iPada Air możesz kupić w jednym z pięciu kolorów:

 • gwiezdna szarość,
 • księżycowa poświata,
 • niebieski,
 • różowy,
 • fioletowy.

Do wyboru masz dwie pojemności pamięci:

 • 64 GB,
 • 256 GB.

oraz dwie wersje łączności (z pojedynczym modułem Wi-Fi lub w wersji hybrydowej Wi-Fi + Cellular). Tablet w wariancie Cellular posiada slot na kartę SIM i oferuje możliwość aktywowania wirtualnej karty eSIM. Sama funkcja Cellular pozwala korzystać z danych komórkowych od operatora sieci komórkowej (bez konieczności podpinania się do sieci Wi-Fi). Wszystkie porównywane iPady obsługują szybki internet 5G.

Wybór iPada Pro musisz rozpocząć od określenia wielkości ekranu (11 cali lub 12,9 cala). Pamiętaj, że wielkość ekranu to nie jedyna cecha, która odróżnia od siebie oba modele Pro. Następnie musisz określić kolor tabletu. W tym przypadku masz do wyboru tylko dwie wersje kolorystyczne: srebrną lub gwiezdnoszarą.

W przypadku tabletów Pro masz do wyboru aż pięć wariantów pamięci masowej:

 • 128 GB,
 • 256 GB,
 • 512 GB,
 • 1 TB
 • 2 TB.

Pojemność pamięci musisz uzależnić od ilości oraz rodzaju przechowywanych danych. Na koniec pozostaje wybór wariantu łączności: z pojedynczym modułem Wi-Fi lub w wersji hybrydowej (Wi-Fi + Cellular).

Polecane produkty z kategorii iPad Pro M2

iPad Pro M2 czy iPad Air M1? Co jest dla Ciebie? Lantre podpowiada

Wybór konkretnego modelu tabletu iPad zależy od jego przeznaczenia oraz Twoich osobistych wymagań. Jeśli rozważasz zakup któregoś z prezentowanych tabletów, prawdopodobnie potrzebujesz iPada do pracy zawodowej. Zatem który iPad będzie dla Ciebie lepszy?

Komfort korzystania z obu urządzeń stoi na podobnie wysokim poziomie. Szybsze działanie procesora M2 (względem iPada Air M1) zauważysz tylko podczas wykonywania obciążających czynności w zaawansowanych programach. iPad Pro 2022 (M2) nadaje się m.in. do tworzenia realistycznych projektów 3D lub skomplikowanych modeli w rozszerzonej rzeczywistości.

Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykorzystywał iPada Pro do prostszych czynności, np. do rysowania lub grania w gry. Musisz tylko podjąć decyzję co do wielkości wyświetlacza. Najnowsze iPady Pro współpracują z nieodzownym w pracy grafika lub rysownika rysikiem Apple Pencil 2. generacji.

Te same czynności z powodzeniem wykonasz na iPadzie Air M1, choć musisz się liczyć z minimalnie dłuższym czasem przeprowadzania operacji (np. renderowania filmów lub wizualizacji 3D). Poza tym iPad Air 5 nadaje się do wielu innych czynności – zarówno tych wymagających (takich jak edytowanie zdjęć w Adobe Lightroom czy rysowanie w programie Procreate), jak i tych bardziej zwyczajnych (granie w gry, oglądania filmów).

Poza tym oba tablety tak samo dobrze nadają się do prowadzenia wideorozmów poprzez komunikatory internetowe. Przednia kamera w modelach Air i Pro oferuje funkcję Centrum uwagi, która stale utrzymuje Twoją sylwetkę w centrum kadru.

Polecane produkty z kategorii iPad Air M1

Zdecydowałeś, jaki wybierasz iPad? Porównanie za Tobą!

Znasz już wszystkie najważniejsze różnice między dwoma najbardziej wydajnymi tabletami od Apple. Czy wiesz już, którego z nich wybierzesz? Decyzję uzależnij od swoich wymagań oraz przeznaczenia sprzętu.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym tablety i akcesoria iPad. Do każdego tabletu marki Apple możesz dokupić folię ochronną i etui. iPad Air lub iPad Pro możesz sparować z klawiaturą Smart Keyboard Folio – jest to klawiatura iPad połączona z etui.

Każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!