iPad Air M1 - recenzja tabletu do nauki, pracy i rozrywki!
Ostatni miesiąc spędziłem testując tablet iPad Air M1, który służył mi zarówno do rozrywki, jak i do codziennej pracy. W recenzji podzielę się moimi wrażeniami i przekonam Cię, że to obecnie najbardziej opłacalny tablet w ofercie Apple. Zapraszam do recenzji iPad Air z M1!
Pierwsze wrażenia
Tablet Apple, którego używam niemal codziennie, to bazowa wersja iPada Air 5.generacji, wyposażony w:
- Czip M1 (8-rdzeniowe CPU i 8-rdzeniowe GPU),
- 10,9-calowy wyświetlacz Liquid Retina,
- 64 GB pamięci wbudowanej,
- łączność Wi-Fi.
W zestawie z iPadem znajduje się przewód USB-C oraz ładowarka 20W. W nowszym modelu - iPad Air M2, już nie dostaniemy zasilacza i należy go kupić osobno.
Do obsługi iPada, szczególnie w aplikacjach wymagających precyzyjnego sterowania lub przeznaczonych do robienia notatek, używam rysika Apple Pencil 2. generacji. Taka para tworzy idealny zestaw, który sprawdza się w wielu sytuacjach, ale o tym więcej w dalszej części recenzji.
Wygląd
Testowany przeze mnie tablet od Apple ma obudowę w kolorze Księżycowa poświata (Starlight). Jest to interesujący wybór, ponieważ kolor ten zmienia odcienie w zależności od padania światła. Czasami wydaje się być klasycznie srebrny, innym razem wpada w złoty.
Inne kolory, w których dostępny jest iPad Air M1, to:
- Gwiezdna szarość,
- Różowy,
- Fioletowy,
- Niebieski.
Obudowa wykonana jest z aluminium, co nadaje iPadowi elegancki, minimalistyczny wygląd. Air jest przyjemny w dotyku, odpowiednio sztywny, a płaskie krawędzie poprawiają chwyt, co daje uczucie obcowania ze sprzętem premium.
Wyświetlacz
Front urządzenia praktycznie w całości pokryty jest taflą wyświetlacza o przekątnej 10,9 cala i rozdzielczości 2360 na 1640 pikseli z zagęszczeniem 264 pikseli na cal. Taka specyfikacja ekranu zapewnia topową ostrość obrazu, a wyświetlane treści są wyjątkowo wyraźne.
Przyjemność korzystania z urządzenia podnosi również jakość wyświetlanego obrazu. Ekran Liquid Retina, wykonany w technologii IPS z podświetleniem LED, oferuje nasycone kolory i doskonałe kąty widzenia.
Szeroka gama kolorów P3 sprawia, że iPad Air M1 jest idealnym narzędziem dla:
- grafików,
- fotografów,
- filmowców,
którzy wymagają wierności kolorów w swojej pracy.
Ekran iPada Air 5. gen jest pokryty powłoką oleofobową, która skutecznie minimalizuje widoczność odcisków palców. Ważną cechą jest również powłoka antyodblaskowa, która redukuje odbicia światła słonecznego, co sprawdza się podczas użytkowania na zewnątrz.
Nie ma problemu z odbijaniem twarzy w ekranie, nawet w jasnych warunkach. Jest to też zasługa maksymalnej jasności wyświetlacza, która wynosi 500 nitów.
Fot. Apple iPad Air M1 - pierwsze wrażenie
Przyciski i złącza
Testowany egzemplarz wyposażony jest w następujące złącza:
- USB-C, które służy zarówno do ładowania urządzenia, jak i podłączania akcesoriów,
- złącze magnetyczne, które trzyma rysik Apple Pencil przy obudowie, jednocześnie go ładując,
- złącze Smart Connector do podłączania i zasilania zewnętrznej klawiatury.
Wersja Cellular, posiada dodatkowo złącze na kartę SIM. Złącze USB-C obsługuję: ładowanie, DisplayPort, USB 3.1 drugiej generacji (do 10 Gb/s) oraz jest niesamowicie przydatne w codziennym użytkowaniu.
Za jego pomocą podczas korzystania z iPada podłączam:
- czytnik kart SD, aby grać zdjęcia z aparatu do dalszej obróbki czy publikacji w internecie,
- dysk SSD, aby zgrać lub wgrać pliki,
- monitor, żeby korzystać z iPadOS na dużym ekranie,
- aparat w trybie tethering, aby błyskawicznie wysyłać zdjęcia na tablet i oceniać ich jakość.
Dodatkowo, iPad Air 5. generacji wyposażony jest w:
- dwa przyciski głośności – do zwiększania i zmniejszania głośności,
- przycisk zasilający zintegrowany z czytnikiem Touch ID do szybkiego i bezpiecznego odblokowywania urządzenia.
Fot. Apple iPad Air M1 - przyciski i tył obudowy
System aparatów
Fotografowanie iPadem, szczególnie na wakacjach, cieszy się dużą popularnością. Osobiście preferuję używanie iPhone’a lub aparatu.
Aparat w iPadzie Air M1 jest naprawdę dobry. Oczywiście, nie jest to poziom aparatów stosowanych w iPhone’a Pro, ale do okazjonalnego fotografowania czy skanowania dokumentów jest więcej niż wystarczający.
Zdjęcia robione w dobrych warunkach oświetleniowych cechują się wysoką ostrością, głębią i bogactwem kolorów. Aparat szerokokątny ma 12 MP, jest bardzo jasny (przysłona f/1,8), potrafi nagrywać wideo w jakości 4K do 60 klatek na sekundę. Po obniżeniu jakości do 1080p, aparat iPada Air jest w stanie zarejestrować obraz z szybkością 240 klatek na sekundę, idealnie nadając się do ujęć ruchu.
Bardzo przydatnym (przynajmniej z mojej perspektywy) okazał się także aparat przedni o rozdzielczości 12 MP. Doskonale sprawdzał się podczas wideorozmów, szczególnie z funkcją Centrum uwagi, która sprawia, że gdy poruszam się przed kamerą, obiektyw „podąża” za mną, utrzymując mnie w centrum kadru.
Przedni aparat sprawdzi się również przy robieniu selfie, ponieważ można go oddalić (ma 2x zoom) i korzysta z funkcji Retina Flash z True Tone, gdzie światło wyświetlacza służy jako lampa błyskowa, optymalnie oświetlając twarz.
Fot. Apple iPad Air M1 - aparat
Wideo i audio
Mocną stroną iPada Air 5. generacji są głośniki stereo, dzięki którym sprawdzi się podczas słuchania muzyki, oglądania filmów lub seriali czy grania w gry.
Dźwięk jest nie tylko głośny, osiągając blisko 90 decybeli (mierzone aplikacją Hałas na Apple Watch), ale również wyraźny, z zaznaczonymi poszczególnymi pasmami. Dzięki temu, iPad świetnie sprawdza się również podczas połączeń telefonicznych, gdzie rozmówcy są słyszani wyraźnie i głośno.
Poza znakomitymi głośnikami, tablet Apple wyposażony jest w dwa mikrofony, które efektywnie zbierają dźwięk. Podczas wideorozmów nie doświadczyłem sytuacji, aby ktoś narzekał na słabą jakość mojego głosu.
Pamięć wbudowana
Recenzowany tablet Apple, posiada dysk 64 GB. W 2024 roku mogłoby się wydawać, że to zdecydowanie za mało, biorąc pod uwagę oglądanie filmów 4K, słuchanie muzyki w formacie Lossless czy przechowywanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości.
Jednak teraz media konsumujemy w formie streamingu, a zdjęcia i inne pliki przechowujemy w chmurze i na zewnętrznych nośnikach. W moim przypadku, po instalacji wszystkich potrzebnych programów i gier, na bieżąco zgrywanych sesjach zdjęciowych, zostało ponad 20 GB wolnego miesjca.
Jedyne, o czym musiałem pamiętać, to regularne zgrywanie danych na zewnętrzne nośniki, co wymusiło na mnie lepszą organizację zarządzania plikami. Pomogło w tym również złącze USB-C 3.1 Gen 2 w iPadzie, zapewniające prędkość transferu do 10 Gb/s. Podczas użytkowania iPada podłączam do niego zewnętrzne dysk SSD i bardzo szybko przerzucam istotne dane.
Podsumowując, dla mnie pamięć 64 GB okazała się mobilizująca i zachęcająca do regularnego tworzenia kopii zapasowych, co uważam za duży plus.
Uwaga: jeśli regularne przesyłanie danych wydaje się być dla Ciebie problematyczne, rozważ model iPada Air z dyskiem 256 GB. W takiej konfiguracji brak miejsca na dane prawdopodobnie nie będzie już stanowił problemu.
Transmisja danych
iPad Air M1 jest wyposażony w moduł Wi-Fi 6, który umożliwia korzystanie z pasma 6 GHz. Jest to szczególnie ważne w dużych miastach, gdzie sieci Wi-Fi są często przeciążone. Dodatkowe pasmo 6 GHz odciąża tradycyjne pasma 2,4 GHz i 5 GHz, co przekłada się na stabilniejsze połączenie i lepszą przepustowość danych. Pozwala to na bezproblemowe korzystanie z danych przechowywanych w chmurze i robienie kopii zapasowej w iCloud.
Poza Wi-Fi 6, korzystam również z Bluetooth 5.0, gdy iPad Air 5.gen służył mi w roli narzędzia do pracy z tekstem, łączyłem go z klawiaturą Magic Keyboard, co umożliwiało mi pisanie w sposób porównywalny do tradycyjnego stanowiska pracy.
Opcjonalnie, model jest dostępny w wersji z modułem Wi-Fi + Cellular, obsługującym łączność 5G. Jest to doskonała opcja w przypadku kiedy potrzebujesz stałego dostępu do internetu poza zasięgiem sieci Wi-Fi. Co istotne, tablety od Apple obsługują zarówno eSIM, jak i fizyczne karty Nano-SIM, co jest kluczowe, ponieważ nie wszyscy operatorzy w Polsce oferują eSIM.
Zobacz także: Czym się różni iPad Cellular od iPad Wi-Fi? Odkryj różnice
Czas pracy na baterii
iPad Air M1, pomimo swojej smukłej obudowy, wyposażony jest w baterię litowo-polimerową o pojemności 28,6 Wh i może pracować do 10 godzin przy przeglądaniu internetu przez Wi-Fi lub oglądaniu wideo. Tak długi czas pracy na baterii pozwala na wygodne użytkowanie poza domem lub w podróży.
Ładowanie baterii do pełna za pomocą dołączonej ładowarki 20 W trwa około 2 godzin i 40 minut. Aby naładować go do 25%, wystarczy zaledwie 30 minut.
Spróbowałem również naładować go mocniejszym zasilaczem. W tym celu użyłem ładowarki 30 W, co pozwoliło skrócić czas ładowania - uzupełnienie baterii do 100% zajęło około 2 godzin i 10 minut, czyli o pół godziny krócej niż przy użyciu zasilacza z zestawu sprzedażowego.
Bezpieczne uwierzytelnianie
Jedną z największych zalet iPada względem konkurencyjnych tabletów jest poziom bezpieczeństwa i prywatności, jaki zapewnia użytkownikom. System iPadOS jest systematycznie aktualizowany, aby chronić przed najnowszymi zagrożeniami i lukami w bezpieczeństwie, co stanowi istotną wartość dla osób dbających o swoje dane.
Dodatkowo, iPad Air z M1 jest wyposażony w technologię Touch ID, która umożliwia szybkie i bezpieczne uwierzytelnianie za pomocą odcisku palca. Rozwiązanie pozwala na łatwe odblokowanie urządzenia, podobnie jak w przypadku MacBooków oraz autoryzację np. zakupów w sposób w pełni bezpieczny.
Wymiary i masa
iPad Air z czipem M1 jest bardzo lekki i cienki, co czyni go bardzo wygodnym w obsłudze. Chociaż nie jest tak smukły jak iPad Pro M4, to i tak robi ogromne wrażenie. Grubość tego modelu wynosi zaledwie 6,1 mm, co ułatwia jego transport, np. w torbie czy plecaku.
Smukłość tabletu jest odczuwalna również podczas użytkowania – trzymając go lewą ręką i operując prawą z rysikiem, nie odczuwałem żadnego dyskomfortu. Komfort ten jest również wynikiem niskiej wagi, która nie przekracza nawet 0,5 kg.
Dokładne wymiary tabletu to:
- wysokość: 247,6 mm,
- szerokość: 178,5 mm,
- grubość: 6,1 mm,
- waga: 461 g.
Nawet jeśli dodamy do iPada zewnętrzną klawiaturę i rysik, całkowita masa urządzenia i tak nie zbliży się do masy laptopa Apple (MacBook Air 13 waży 1,24kg).
Test wydajności
iPad Air 5. generacji, wyposażony w czip Apple M1 i wspierany przez 8 GB pamięci RAM, jest niesamowicie wydajnym urządzeniem. Podczas moich testów nie zauważyłem żadnych spadków płynności animacji ani opóźnień w reakcji na dotyk.
Tablet Apple świetnie sprawdzał się podczas wielu zastosowań:
- W Adobe Lightroom, gdzie obrabiałem zdjęcia, korzystając z rysika Apple Pencil,
- W pakiecie Affinity podczas rysowania i szkicowania,
- W grach z Apple Arcade,
- Podczas codziennej pracy z pakietem Office, obsługą wielu kart w przeglądarce Safari oraz kilku aplikacji działających w tle, takich jak Gmail, iMessage, YouTube, Telegram, Signal, Apple Music.
Czip Apple M1, choć wprowadzony na rynek w 2020 roku, wciąż pozostaje niezwykle wydajnym układem. Trudno mi nawet wyobrazić sobie, jak mógłbym wykorzystać dodatkową moc oferowaną przez nowsze układy Apple M2 czy Apple M4, które znajdują się w nowszych modelach iPadów.
Oto wyniki iPada Air M1 w benchmarku Geekbench wraz z porównaniem do MacBook Air M1:
iPad Air M1 | MacBook Air M1 | |
---|---|---|
Geekbench - CPU (Single-Core) | 2 379 | 2 367 |
Geekbench - CPU (Multi-Core) | 8 761 | 8 519 |
Geekbench - GPU (Metal) | 33 012 | 30 995 |
Wyniki są praktycznie identyczne jak w laptopie MacBook Air M1. Co ciekawe, układ graficzny w iPad Air M1 jest o ponad 6% wydajniejszy od GPU w MacBooku Air M1. Jest to zasługa 8-rdzeniowego układu wykorzystanego w tablecie, względem 7-rdzeniowego w laptopie.
Kompatybilne akcesoria
Jedną z największych zalet iPada Air 5. generacji jest jego kompatybilność z szeroką gamą akcesoriów. Oprócz modeli przewodowych, takich jak dysk SSD czy czytnik kart SD, które można podłączyć za pomocą portu USB-C, iPad wspiera również zaprojektowane specjalnie dla niego dodatki.
Korzystając z iPada przy biurku, zawsze łączyłem go z:
- rysikiem Apple Pencil 2. generacji,
- klawiaturą Magic Keyboard, której używam również przy komputerze Mac.
Dzięki temu zestawowi mogłem korzystać z dotykowego interfejsu iPadOS, a jednocześnie szybko wprowadzać tekst, podobnie jak na MacBooku. Zdarzyło mi się również sparować tablet z myszką (wówczas na ekranie tabletu pojawia się „kursor” w kształcie kółka), jednak korzystanie z rysika jest dla mnie bardziej intuicyjne.
Na zestawie (iPad + rysik + klawiatura) wykonywałem praktycznie te same zadania, jakie robię na laptopie Apple. Szybko przyzwyczaiłem się do nieco innego interfejsu i sposobu sterowania, jednak feeling był bardzo podobny.
Mocno zastanawiam się, czy nie dokupić do iPada klawiatury z gładzikiem od Apple, Magic Keyboard, która magnetycznie łączy się z tabletem i pozwala ustawić go pod odpowiednim kątem. Wtedy iPad mógłby w pełni zastąpić mojego MacBooka, zwłaszcza po odłączeniu go od monitora.
Niemal obowiązkowym dodatkiem do iPada Air jest etui ochronne. Nie tylko dlatego, że pomaga chronić tablet przy transporcie, czy nawet korzystania w domu, ale również służy jako podstawka. W związku z tym, że często kładłem iPada na stole, np. podczas jedzenia śniadania, aby przejrzeć wiadomości czy obejrzeć jakieś wideo na YouTube, możliwość ustawienia go pod odpowiednim kątem była nieoceniona.
W przyszłości planuję również zakup folii Paperlike na ekran. Oferuje ona nie tylko ochronę przed zarysowaniami, ale również zmienia jego fakturę. Dzięki niej, pisząc rysikiem Apple Pencil, można odnieść wrażenie pisania po kartce.
Biorąc pod uwagę, że model iPad Air M1 zadebiutował w 2022 roku, dostępność akcesoriów jest szeroka, a częste promocje dodatkowo zachęcają do ich zakupu.
Polecane produkty z kategorii Akcesoria do iPada
iPad Air 5. generacji - przydatne funkcje
iPad Air z czipem M1 to tablet, który dorównuje funkcjonalnością znacznie droższemu modelowi iPad Pro M1, jednocześnie oferując znacznie większe możliwości w porównaniu z budżetowymi modelami: iPadem 10 i 9. generacji. Budżetowe modele dedykowane są głównie do rozrywki, podczas gdy iPad Air świetnie sprawdza się w bardziej zaawansowanych zadaniach i profesjonalnych aplikacjach, będąc również narzędziem do pracy.
Oto kilka funkcji, które sprawiają, że iPad Air 10,9 był moim wyborem nie tylko do przeglądania internetu, ale także jako wsparcie w codziennych obowiązkach.
Stage Manager
Stage Manager to funkcja, bez której trudno mi wyobrazić sobie profesjonalne korzystanie z tabletu Apple. Dzięki niej mogłem utrzymać swój workflow znany z macOS, który opiera się na efektywnym multitaskingu.
Stage Manager pozwolił mi:
- układać okna aplikacji na ekranie tak, aby jednocześnie widzieć np. edytor tekstu i komunikator,
- grupować aplikacje, które chcę używać równocześnie,
- szybko przełączać się między aplikacjami i grupami aplikacji.
Fot. iPad Air M1 - użycie funkcji Stage Manger
Stage Manager jest dostępny wyłącznie na modelach iPad Pro (11 cali oraz 12,9/13 cali) oraz iPadach Air z czipem M1 lub nowszym. Dla mnie to wystarczający powód, aby podczas wyboru modelu tabletu dopłacić do iPada Air 5. generacji w porównaniu do podstawowego iPada 10. generacji.
Sprawdź także: Stage Manager - jak działa na iPadzie i MacBooku?
Centrum uwagi
Centrum uwagi to kolejna funkcja, którą szczególnie polubiłem, ponieważ zrewolucjonizowała sposób, w jaki korzystam z kamery w iPadzie. Wykorzystująca do działania samouczenie maszyn do regulacji aparatu do selfie, utrzymuje twarz w centrum kadru, nawet podczas ruchu.
Wykorzystywałem ją na dwa sposoby:
Podczas prywatnych rozmów
Gdy poruszałem się po pokoju lub gdy w kadrze znajdowało się więcej osób; dzięki tej funkcji, mogłem wstawać i chodzić w pomieszczeniu, a kamera nadal trzymała mnie w Centrum uwagi,
Podczas spotkań zawodowych
Szczególnie gdy zmieniałem swoje położenie, np. przechodząc od biurka do tablicy; dzięki temu uczestnicy spotkania zawsze mieli mnie w zasięgu wzroku, niezależnie od tego, gdzie się znajdowałem.
Centrum uwagi działa niemal tak skutecznie, że zastąpiła mi osobistego kamerzystę, płynnie podążając za mną w każdym ruchu. To nie tylko ułatwiło prowadzenie rozmów i prezentacji, ale również sprawiło, że interakcje z innymi stały się bardziej naturalne i dynamiczne.
Obsługa Apple Pencil 2.generacji
O tym, że Apple Pencil diametralnie zmienia sposób korzystania z tabletu Apple, przekonałem się niemal natychmiast po rozpakowaniu. Początkowo byłem sceptyczny co do jego użyteczności, przypuszczając, że sprawdzi się głównie w rysowaniu i innych precyzyjnych zadaniach, jednak szybko zacząłem używać go niemal nieustannie.
Zaskoczyło mnie, że nawet podczas zwykłego przeglądania internetu, instynktownie trzymałem Apple Pencil 2. generacji między palcami. Taki sposób chwytu umożliwia łatwe przełączanie się między dotykiem palcem a używaniem końcówki rysika, co jest wyjątkowo wygodne.
Rysik Apple, jak się spodziewałem, doskonale sprawdza się również w zadaniach wymagających dużej precyzji. Dlatego używałem go między innymi do:
- obróbki zdjęć w Adobe Lightroom i Adobe Photoshop – operowanie suwakami czy tworzenie precyzyjnych korekt i masek za pomocą rysika jest znacznie wygodniejsze niż przy użyciu myszy czy touchpada,
- ręcznego tworzenia notatek w aplikacjach takich jak GoodNotes czy Notatki od Apple,
- zaznaczania, kopiowania, przeciągania fragmentów tekstu w Wordzie i Pages.
Ogromną zaletą Apple Pencil 2. generacji używanego z iPadem Air M1, jest sposób łączenia. Dzięki magnetycznemu mechanizmowi wystarczy przyłożyć rysik do krawędzi tabletu, a magnes nie tylko utrzyma go na miejscu, ale również rozpocznie ładowanie baterii. Proste, a jakże wygodne!
Polecane produkty z kategorii Apple Pencil
Silnik multimedialny
Jednym z elementów, który wyróżnia iPada Air M1 od podstawowych modeli, jest zaawansowany silnik multimedialny. Oferuje on szereg funkcji, które zwiększają wydajność tabletu:
- sprzętową akcelerację obsługi H.264 i HEVC,
- silnik dekodowania wideo.
- silnik kodowania wideo.
Dzięki tym funkcjom, np. podczas odtwarzania filmów 4K, technologia zapewni w pełni płynne odtwarzanie, nie „drenując” przy tym baterii. Profesjonaliści zajmujący się obróbką wideo również skorzystają z możliwości silnika multimedialnego w czipie M1 – zarówno edycja, jak i czas renderowania będą krótsze.
Cena tabletu Air z czipem M1
Recenzowany przeze mnie iPad Air M1 64 GB Wi-Fi w kolorze Starlight w dniu publikacji recenzji, na sklepie Lantre kosztował 2 299 zł. Patrząc przez pryzmat możliwości, cena za ten model jest niezwykle atrakcyjna. Nawet dokupując akcesoria do iPada, takie jak rysik Apple Pencil 2. generacji czy etui, wyjdzie taniej niż gdyby zakupić nowszy model, iPad Air M2, nie wspominając o MacBooku Air M1.
iPad Air M1 - scenariusze użycia
Poza sytuacjami, które opisałem wyżej, iPad towarzyszy mi w wielu różnych codziennych zadaniach. Dzięki swojej niskiej wadze i kompaktowym wymiarom często wybieram go zamiast MacBooka Air, np. kiedy chcę wyjść popracować w kawiarni.
Dodatkowo, od kiedy zacząłem używać iPada, mój iPhone 13 mini nie jest już tak intensywnie eksploatowany. Wolę przeglądać internet na blisko 11-calowym ekranie iPada niż na ekranie iPhone’a o przekątnej 5,4 cala.
Poniżej kilka przykładowych sytuacji, w których iPad Air 10,9 sprawdził się wyjątkowo dobrze.
1. Tworzenie notatek
Korzystanie z tabletu Apple w formie notatnika jest niezwykle wygodne. Przykładowo, używając aplikacji GoodNotes, mogę tworzyć zapiski, a program poprawi mi mój krój pisma, dzięki czemu będzie znacznie czytelniejsze. Aplikacja pozwala także dodawać adnotacje do grafik czy zdjęć i wstawiać różne kształty, co czyni moje notatki kompletnymi i przejrzystymi.
Gdybym znów był studentem i zastanawiał się nad wyborem urządzenia do nauki, bez wahania zdecydowałbym się na iPada Air M1, koniecznie z rysikiem Apple Pencil 2. generacji. Taki zestaw zapewnia płynne i efektywne użytkowanie podczas wykładów oraz przy odrabianiu zadań domowych. Szkoda, że w czasach moich studiów nie miałem dostępu do tak zaawansowanych urządzeń, gdyż z pewnością znacząco ułatwiłyby mi one naukę.
2. Praca w pakiecie biurowym
Korzystanie z wbudowanego w iPadOS pakietu iWork czy dodatkowo zainstalowanym pakiecie Microsoft Office nie jest żadnym wyzwaniem dla tabletu Apple. Mimo że interfejs tych aplikacji jest nieco zmodyfikowany w porównaniu z wersjami desktopowymi, nie napotkałem żadnych problemów ani przestojów podczas pracy.
Dzięki wysokiej wydajności iPada, z powodzeniem mogłem tworzyć długie dokumenty tekstowe i zarządzać skomplikowanymi arkuszami kalkulacyjnymi w Excelu.
Do tego, wykorzystanie rysika Apple Pencil i zewnętrznej klawiatury Magic Keyboard znacznie zwiększa efektywność pracy, umożliwiając bardziej intuicyjne i wygodne wprowadzanie danych oraz nawigację po dokumentach.
3. Łatwe projektowanie grafiki
iPad Air M1 w połączeniu z Apple Pencil 2. generacji to znakomity zestaw do tworzenia i edycji grafiki. Korzystając z aplikacji takich jak ProCreate, Affinity Photo, Affinity Designer, Adobe Photoshop czy Adobe Illustrator, można projektować profesjonalne loga , ilustracje czy obrazy.
Co ważne, wspomniane aplikacje są optymalizowane pod kątem współpracy z rysikiem Apple, co znacząco usprawnia proces tworzenia grafik.
4. Rozszerzenie przestrzeni roboczej
Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez iPadOS, jest możliwość wykorzystania iPada w roli dodatkowego ekranu do komputera Mac za pomocą funkcji Sidecar. Gdy pracowałem przy biurku, bezprzewodowo lub kablowo łączyłem się z tabletem Apple, wykorzystując jego wyświetlacz jako dodatkową przestrzeń roboczą.
Jednak absolutnym "game changerem" było dla mnie korzystanie z Apple Pencil na iPadzie w trybie Sidecar. Takie połączenie pozwoliło na precyzyjną edycję grafik czy zdjęć bezpośrednio na tablecie, podczas gdy wszystkie zmiany są natychmiast widoczne na ekranie komputera Mac.
Może Cię zainteresować: Sidecar, czyli iPad jako dodatkowy ekran Maca
5. Granie
iPad Air M1, poza tym, że dobrze sprawdzał się w trakcie pracy, umilał mi również wolne chwile rozrywką na najwyższym poziomie. Dzięki wydajnemu czipowi Apple M1, długiemu czasowi pracy na baterii i doskonałemu ekranowi, iPad stał się moim ulubionym urządzeniem do gier z Apple Arcade.
Wśród moich ulubionych tytułów znajdują się:
- Dead Cells+,
- Fantasian,
- Air Twister,
- Sonic Dream Team,
- LEGO Star Wars Battles.
Fot. Apple iPad Air M1 - granie
Każda z gier przystosowana jest do obsługi dotykowej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby do iPada podłączyć za pomocą Bluetooth kontroler, np. od konsoli PlayStation czy Xbox. Wówczas, dodatkowo parując tablet z telewizorem przy użyciu przejściówki USB-C – HDMI, można go zmienić w konsolę do gier.
Dla osób, które chcą cieszyć się topowymi tytułami, iPad Air M1 oferuje również możliwość grania w chmurze, np. przez serwis GeForce NOW. Taki sposób pozwala na dostęp do gier AAA bezpośrednio na tablecie, co jest doskonałą opcją dla graczy pragnących wyższej jakości rozgrywki bez konieczności inwestowania w drogie sprzęty gamingowe.
6. Konsumpcja treści
iPad Air M1 z powodzeniem zastąpił mi komputer Mac i iPhone 13 Mini w codziennym użytkowaniu, które obejmuje:
- przeglądanie internetu,
- korzystanie z mediów społecznościowych,
- oglądanie filmów i seriali na platformach takich jak Netflix czy Disney+,
- czytanie dłuższych artykułów i książek.
Jest to możliwe dzięki:
Ekranowi
Niespełna 11 cali jest na tyle wygodne, że można usiąść z tabletem na kanapie nie odczuwając dyskomfortu, a jednocześnie wystarczająco duże, aby komfortowo czytać i oglądać multimedia,
Głośnikom
Używając iPada Air M1 do oglądania wideo nie czułem potrzeby podłączania zewnętrznych głośników Bluetooth - dźwięk był głośny i wyraźny
Dostępnym aplikacjom
Safari na iPadOS zapewnia pełną synchronizację z innymi urządzeniami, aplikacje Facebooka czy X (dawniej Twitter) są przyjemniejsze w obsłudze niż wersje webowe, a apki do oglądania filmów lub seriali umożliwiają zapisanie treści offline, co jest niemożliwe w wersjach desktopowych.
Tablet iPad Air M1 - plusy i minusy
Plusy
- atrakcyjna cena,
- wysokiej jakości ekran Liquid Retina 10,9 cala o jasności 500 nitów,
- wydajny czip M1,
- długi czas pracy na baterii,
- wysoka jakość wykonania,
- szybko działający czytnik Touch ID,
- niska waga,
- możliwości systemu iPadOS,
- obsługa zewnętrznych akcesoriów, np. Apple Pencil 2. generacji czy klawiatury i myszy.
Minusy
- brak czytnika Face ID,
- brak portu Thunderbolt,
- 64 GB w podstawowej wersji może być niewystarczające dla niektórych użytkowników,
- ekran 60 Hz bez ProMotion,
- jeden tylny aparat.
Czy iPad Air M1 w 2024 roku to dobry wybór?
Polecane produkty z kategorii iPad Air M1
iPad Air czeka na Ciebie w Lantre!
Poznałeś już opinię jednego z naszym ekspertów odnośnie do iPada Air M1. Teraz czas na Twój zakup! Jeżeli interesują Cię wydajne tablety Apple w atrakcyjnej cenie, być może to właśnie iPad Air M1z M1 spełni Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że możesz wybrać jego kolor obudowy, wersję pamięciową 64 GB lub 256 GB oraz łączność Wi-Fi lub Wi-Fi + Cellular z obsługą 5G.
iPada Air w bardzo atrakcyjne cenie kupisz w sklepie Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Appla. Każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.
Zapoznaj się również z ofertą Lantre Plan. Dzięki niej możesz odroczyć spłatę nawet na 12 miesięcy, bez żadnych ukrytych kosztów. Decydując się na regulowanie należności po tym okresie, masz możliwość rozłożenia jej na 36 komfortowych rat. Zapraszamy!
Źródła:
1. Geekbench Browser
2. Oficjalna strona Apple