iPhone z najlepszym aparatem - TOP 7 modeli od Apple

Szukasz smartfona, który zrobi piękne i naturalne zdjęcia w każdych warunkach? Jeśli tak, to iPhone jest propozycją właśnie dla Ciebie. Przed Tobą zestawienie siedmiu modeli, które śmiało można zaliczyć do grupy najlepszych smartfonów fotograficznych.

Dlaczego iPhone robi dobre zdjęcia?

Firma Apple od lat wyznacza trendy w zakresie fotografii mobilnej. Każdy kolejny iPhone zawiera rozwiązania, których próżno szukać w urządzeniach konkurencji. Tefelony iPhone są też najlepszym dowodem na to, że ilość megapikseli w matrycy aparatu nie jest tak ważna, jak elementy optyczne i system przetwarzania obrazu.

Zdarza się często, że aparaty w smartfonach innych producentów sztucznie podbijają wygląd zdjęć. Zupełnie inaczej podchodzi do tematu firma Apple. W przypadku smartfonów iPhone aparaty wiernie oddają rzeczywistość. Jeśli więc marzą Ci się naturalne zdjęcia, iPhone może się okazać Twoim najlepszym wyborem.

Oczywiście nadal istnieje możliwość upiększania zdjęć, np. poprzez zastosowanie stylów fotograficznych – funkcji, którą uruchomiono wraz z premierą smartfonów iPhone 13. Omówimy ją w dalszej części artykułu.

iPhone z dobrym aparatem? Oto nasze propozycje

Przed Tobą zestawienie siedmiu iPhone'ów z najlepszymi aparatami. Z oczywistych względów są to urządzenia najnowsze, w których zastosowano najlepsze możliwe komponenty i rozwiązania systemowe. Weźmiemy pod lupę różne modele iPhone'ów z linii: 14 Pro, 13 Pro i 12 Pro, a także podstawowego iPhone'a 13. Nadal wartego uwagi ze względu na świetny stosunek ceny do jakości.

Sprawdź także: Jaki iPhone wybrać? Najlepsze telefony od Apple

Co ważne, aparaty w iPhone'ach (szczególnie z linii Pro) są na tyle zaawansowane, że nadają się nie tylko dla fotografów-amatorów, ale również dla osób profesjonalnie zajmujących się fotografią. Mogą stanowić uzupełnienie dla klasycznego sprzętu fotograficznego, a w niektórych sytuacjach pełnić funkcję samodzielnego aparatu. W każdym smartfonie iPhone aparat jest jednym z najważniejszych komponentów.

Najlepszy telefon do zdjęć – TOP 7 smartfonów Apple

1. Apple iPhone 14 Pro

iPhone 14 Pro to w tej chwili najlepszy dostępny smartfon fotograficzny w ofercie firmy Apple. Urządzenie posiada system Pro aparatów, na który składają się 3 obiektywy:

 • standardowy  rozdzielczości 48 MP,
 • ultraszerokokątny 12 MP,
 • teleobiektyw również 12 MP.

Po raz pierwszy w historii marki, iPhone 14 Pro doczekał się technologii czteropikselowej w aparacie głównym. Aparat główny 48 MP łączy cztery piksele w jeden, który zbiera 4 razy więcej światła z otoczenia. Dzięki temu zdjęcia są bardziej szczegółowe niż kiedykolwiek, nawet przy słabym oświetleniu.

W modelu 14, iPhone Pro gwarantuje: 

 • 3x lepsze zdjęcia robione aparatem ultraszerokokątnym (przy słabym oświetleniu), 2x lepsze zdjęcia robione aparatem głównym oraz 2x lepsze zdjęcia robione teleobiektywem – a wszystko to w zestawieniu z poprzednią generacją smartfonów iPhone,
 • zastosowany silnik Photonic Engine łączy wiele pikseli z różnych ekspozycji w jeden, aby zdjęcia były bardziej szczegółowe,
 • Ulepszony autofokus oraz większą światłoczułość oferuje także przedni aparat TrueDepth – zdjęcia selfie są dzięki temu jeszcze bardziej wyraźne,
 • nowością w smartfonach iPhone 14 Pro jest tryb filmowy, który rejestruje wideo jak do nagrań kinowych. Oznacza to możliwość filmowania w jakości 4K HDR z częstością 24 klatek na sekundę. Tryb filmowy umożliwia dowolne ustawienie głębi ostrości, nawet po nagraniu wideo. O poprawne działanie funkcji aparatu dba czip A16 Bionic.

Ponadto iPhone 14 Pro oferuje wszystkie parametry znane z poprzedniej generacji iPhone’ów: 

 • 6-krotny zoom optyczny,
 • maks. 15-krotny zoom cyfrowy,
 • możliwość robienia zdjęć makro,
 • możliwość nagrywania w kodeku ProRes dla łatwiejszej obróbki zdjęć w postprodukcji,
 • możliwość robienia zdjęć w formacie ProRAW, który wydobywa pełną paletę detali.

Oprócz tego masz do dyspozycji: 

 • tryb portretowy,
 • tryb nocny (w tym portrety w trybie nocnym),
 • skaner LiDAR,
 • nowością jest również automatyczna stabilizacja obrazu (matrycy) 2. generacji – dla zachowania jeszcze większej płynności podczas nagrywania filmów, a
 • także dla wykonywania nieporuszonych zdjęć,
 • do fotografowania dynamicznych kadrów możesz wypróbować tryb akcji. Ujęcia przemieszczających się obiektów będą jeszcze bardziej płynne.

Polecane produkty z kategorii iPhone 14 Pro

2. Apple iPhone 14 Pro Max

Smartfon iPhone 14 Pro Max oferuje identyczny system aparatów co iPhone 14 Pro. Jedyne różnice pomiędzy jednym a drugim smartfonem dotyczą wielkość ekranu i baterii. W modelu iPhone 14 Pro Max posiada wyświetlacz o przekątnej 6,7 cala oraz najlepszą w historii Apple baterię pozwalającą na odtwarzanie wideo nawet przez 29 godzin na jednym ładowaniu.

Parametry samego aparatu są takie same jak w modelu 14 Pro, natomiast przewaga modelu 14 Pro Max polega na lepszym podglądzie kadru (z uwagi na większy ekran).

Polecane produkty z kategorii iPhone 14 Pro Max

3. Apple iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro to drugi najlepszy smartfon fotograficzny w katalogu produktów Apple. Urządzenie posiada system aparatów złożony z trzech obiektywów: szerokokątnego, ultraszerokokątnego i teleobiektywu – wszystkie o rozdzielczości 12 MP. Obiektyw ultraszerokokątny dysponuje znacznie szerszym polem widzenia niż standardowy obiektyw. Wykonane nim zdjęcia Pro obejmują elementy, które są nieuchwytne dla zwykłego obiektywu szerokokątnego.

Wyróżnikiem wszystkich smartfonów Apple z linii 13 Pro jest obecność teleobiektywu – trzeciego oczka na wyspie z aparatami. Teleobiektyw iPhone'a pozwala fotografować obiekty znajdujące się w dalekiej odległości – w tym celu wykorzystuje się bezstratny zoom optyczny. Aparat w telefonie 13 Pro posiada 6-krotny zoom optyczny (3-krotny zoom dla przybliżania i 2-krotny zoom dla oddalania). Z kolei zoom cyfrowy (przetwarzany komputerowo) pozwala przybliżać kadry nawet 15-krotnie.

Zaawansowany system autofokusu (nabierania ostrości) pozwala wykonywać zdjęcia z odległości zaledwie 2 cm. Dzięki tej funkcji jesteś w stanie uchwycić najdrobniejsze szczegóły fotografowanych obiektów. Są to tzw. zdjęcia makro, które szczególnie docenią miłośnicy fotografii przyrodniczej lub artystycznej, gdzie kluczowe jest przedstawienie cech obiektów niewidocznych dla ludzkiego oka z normalnej odległości. Najnowszy iPhone 13 Pro oferuje też funkcję nagrywania filmów makro, np. w zwolnionym tempie lub w trybie poklatkowym.

O jakości wykonywanych zdjęć w aspekcie warunków oświetleniowych decyduje wartość przysłony, oznaczana symbolem ƒ. Im mniejsza wartość przysłony, tym więcej światła dociera do aparatu. Jest to szczególnie istotne podczas wykonywania zdjęć w trybie nocnym.

Wartość przysłony w iPhonie 13 Pro w obiektywie szerokokątnym wynosi ƒ/1,5, z kolei w ultraszerokokątnym – ƒ/1,8, dzięki temu obiektyw ten przepuszcza o 92% więcej światła w porównaniu do poprzedniej generacji iPhone'ów, co dla Ciebie oznacza lepszą jakość zdjęć i filmów. Są to najmniejsze wartości przysłon spośród wszystkich smartfonów Apple, co bezpośrednio przekłada się na doskonale działający tryb nocny. Dzięki zastosowaniu czujnika LiDAR zdjęcia wykonywane nawet przy znikomym oświetleniu odznaczają się wysokim stopniem szczegółowości.

Przeczytaj również: LiDAR w iPhone 13 Pro i 13 Pro Max – co to jest i jakie ma funkcje?

Inne funkcje warte uwagi to style fotograficzne i tryb filmowy. Przeczytasz o nich w dalszej części artykułu, w opisie podstawowego smartfona iPhone 13.

4. Apple iPhone 13 Pro Max

Kolejny smartfon marki Apple – iPhone 13 Pro Max – posiada identyczną specyfikację aparatów co wymieniony wyżej iPhone 13 Pro. Oba telefony są sobie równe pod względem możliwości fotograficznych, natomiast model 13 Pro Max wyróżnia się większym ekranem i baterią. Wymienione czynniki mogą mieć duży wpływ na korzystanie z modelu 13 Pro Max jak z urządzenia fotograficznego. Większa bateria pozwala na znacznie dłuższą pracę, co może mieć duże znaczenie np. podczas długiego filmowania.

Duży wyświetlacz o przekątnej 6,7 cala sprawia, że model 13 Pro Max jest jeszcze bardziej atrakcyjny dla miłośników mobilnej fotografii. Większy ekran oznacza lepszy podgląd kadru zarówno podczas robienia zdjęć, jak i nagrywania filmów.

5. Apple iPhone 12 Pro Max

Smartfon iPhone 12 Pro Max to już trzeci z rzędu iPhone z 3 aparatami w naszym zestawieniu. To także kolejny telefon, który robi dobre zdjęcia w każdych warunkach oświetleniowych. Modele Pro 12 należą do czołówki najlepszych smartfonów fotograficznych, mimo że posiadają minimalnie słabsze parametry od modelów Pro z serii 13.

Rozdzielczość wszystkich aparatów w modelu 12 Pro Max wynosi 12 MP. Wartości przysłon dla obiektywu szerokokątnego i ultraszerokokątnego wynosi odpowiednio ƒ/1,6 oraz ƒ/2,4 – dokładnie tyle samo co w podstawowych modelach iPhone'ów 13. Oznacza to, że smartfony iPhone 12 Pro i podstawowe smartfony iPhone 13 oferują podobną jakość zdjęć nocnych, wykonywanych przy niewielkim oświetleniu.

Teleobiektyw w iPhonie 12 Pro Max pozwala korzystać z 5-krotnego zoomu optycznego (2,5-krotnego podczas przybliżania i 2-krotnego podczas oddalania). Jego uzupełnieniem jest 12-krotny zoom cyfrowy. Co ważne, iPhone 12 Pro Max jako jedyny iPhone z serii 12 posiada funkcję stabilizacji obrazu za pomocą ruchów matrycy, a nie ruchów soczewki. Dzięki temu możesz wykonywać ostre i nieporuszone zdjęcia nawet w mało sprzyjających warunkach.

Tak jak wszystkie smartfony iPhone z linii Pro, tak i model 12 Pro Max posiada wbudowany czujnik LiDAR, który umożliwia wirtualne skanowanie przedmiotów w przestrzeni. Zeskanowane obiekty mogą służyć to kreowania wirtualnej rzeczywistości: mierzenia długości przedmiotów, odległości między nimi, a także wizualizacji różnych projektów, np. ustawienia wirtualnych mebli w mieszkaniu.

Dużym udogodnieniem dla przyszłych użytkowników modelu 12 Pro Max jest wyświetlacz o przekątnej 6,7 cala. Pod tym względem model 12 Pro Max dorównuje modelowi 13 Pro Max.

6. Apple iPhone 13

W podstawowym smartfonie iPhone 13 aparat posiada tylko dwa obiektywy: szerokokątny i ultraszerokokątny. Każdy z nich osiąga rozdzielczość na poziomie 12 MP. Wartość przysłon dla każdego z obiektywów jest identyczna z modelami Pro i wynosi odpowiednio ƒ/1,6 oraz ƒ/2,4. Oznacza to, że w każdym smartfonie iPhone tryb nocny będzie dawał podobne efekty podczas robienia zdjęć w nocy lub przy słabym oświetleniu.

Polecane produkty z kategorii iPhone 13

Nowością dostępną we wszystkich smartfonach iPhone 13 (w tym mini, Pro i Pro Max) jest funkcja „style fotograficzne”. Są to filtry nakładane na zdjęcia jeszcze przed ich wykonaniem. Istnieją cztery podstawowe style fotograficzne: bardzo kontrastowy, żywy, ciepły i chłodny. Każdy styl charakteryzuje się innymi parametrami, przez co poszczególne zdjęcia różnią się między sobą wskaźnikami tonu i ciepła barw.

Kolejną nowością w iPhone'ach 13 jest tryb filmowy, który pozwala filmować ze zmniejszoną głębią ostrości. Oznacza to, że podczas nagrywania wideo ostrość obrazu koncentruje się na najważniejszych elementach kadru, np. na twarzach bohaterów. Tło pozostaje wówczas lekko rozmazane.

7. Apple iPhone 13 mini

Smartfon iPhone 13 mini posiada aparaty o identycznych parametrach co podstawowy iPhone 13. Jedyny element, który może mieć wpływ na komfort używania smartfona w wersji mini jako aparatu fotograficznego, to wielkość ekranu. Wyświetlacz iPhone'a 13 mini posiada ekran o przekątnej 5,4 cala. Samodzielnie musisz zdecydować, czy niewielki ekran jest dla Ciebie wygodny.

Polecane produkty z kategorii iPhone 13 mini

Może Cię zainteresować: Jak robić dobre zdjęcia iPhonem? TOP 8 porad

iPhone: porównanie aparatów

iPhone 14 Pro / 14 Pro Max iPhone 13 Pro / 13 Pro Max iPhone 12 Pro / 12 Pro Max iPhone 13 / 13 mini
Profesjonalny system aparatów 48 MP (z teleobiektywem, obiektywem szerokokątnym i ultraszerokokątnym) Profesjonalny system aparatów 12 MP (z teleobiektywem, obiektywem szerokokątnym i ultraszerokokątnym) Profesjonalny system aparatów 12 MP (z teleobiektywem, obiektywem szerokokątnym i ultraszerokokątnym) System dwóch aparatów 12 MP (z obiektywem szerokokątnym i ultraszerokokątnym)
Teleobiektyw: przysłona ƒ/2,8; Obiektyw szerokokątny: przysłona ƒ/1,78; Obiektyw ultraszerokokątny: przysłona ƒ/2,2 Teleobiektyw: przysłona ƒ/2,8; Obiektyw szerokokątny: przysłona ƒ/1,5; Obiektyw ultraszerokokątny: przysłona ƒ/1,8 Teleobiektyw: przysłona ƒ/2,2; Obiektyw szerokokątny: przysłona ƒ/1,6; Obiektyw ultraszerokokątny: przysłona ƒ/2,4 Obiektyw szerokokątny: przysłona ƒ/1,6; Obiektyw ultraszerokokątny: przysłona ƒ/2,4
Maks. 15-krotny zoom cyfrowy Maks. 15-krotny zoom cyfrowy Maks. 12-krotny zoom cyfrowy Maks. 5-krotny zoom cyfrowy
Apple ProRAW Apple ProRAW Apple ProRAW Brak Apple ProRAW
System OIS z automatyczną stabilizacją matrycy System OIS z automatyczną stabilizacją matrycy System OIS z automatyczną stabilizacją matrycy System OIS z automatyczną stabilizacją matrycy
Portrety w Trybie nocnym Portrety w Trybie nocnym Portrety w Trybie nocnym Brak funkcji: Portrety w Trybie nocnym
Inteligentny HDR 4 dla zdjęć Inteligentny HDR 4 dla zdjęć Inteligentny HDR 3 dla zdjęć Inteligentny HDR 4 dla zdjęć
Style fotograficzne Style fotograficzne Brak funkcji Style fotograficzne Style fotograficzne

Lantre Care: ubezpieczenia i Service Pack

Decydując się na nowego iPhone'a, pamiętaj o jego zabezpieczeniu. Skorzystaj z usługi Lantre Care, w ramach której możesz skorzystać z ubezpieczenia, gwarancji Service Pack oraz możliwości naklejenia folii ochronnej na ekran urządzenia.

Ubezpieczenie w Lantre obejmuje trzy rodzaje sytuacji: przypadkowe uszkodzenie ekranu iPhone'a, przypadkowe uszkodzenie całego urządzenia oraz przypadkowe uszkodzenie całego urządzenia z dodatkowym ubezpieczeniem od kradzieży z włamaniem lub kradzieży z rabunkiem. Każdy pakiet możesz wykupić na okres od jednego roku do trzech lat.

Z kolei Service Pack to rozszerzenie podstawowej gwarancji producenta. Jeśli po wygaśnięciu gwarancji od Apple (po upływie 12 miesięcy) Twój smartfon ulegnie awarii, Lantre zapewni Ci bezpłatną naprawę w autoryzowanym serwisie firmy Apple oraz sprzęt zastępczy na czas naprawy Twojego urządzenia.

Ostatnia z naszych usług obejmuje naklejanie folii ochronnej na ekran dowolnego iPhone'a. Folia ochroni ekran urządzenia przed niepożądanymi zarysowaniami, posiada właściwości samoregeneracji, a także zmniejszy prawdopodobieństwo pęknięcia ekranu podczas upadku urządzenia.

Zobacz nasz #LantreHacks: 3 proste triki na lepsze wideo z iPhone'a

Nowy iPhone? Dobry aparat masz w pakiecie!

Ranking najlepszych smartfonów fotograficznych od Apple dobiega końca. O czym musisz pamiętać? Jeśli marzy Ci się iPhone z najlepszym aparatem, postaw na model 14 Pro lub 14 Pro Max. Jeśli jesteś w stanie pójść na pewne kompromisy, równie dobrym rozwiązaniem będzie wybór każdego innego iPhone'a. Ostateczna decyzja zależy wyłącznie od Twoich oczekiwań.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie wymienione w naszym rankingu smartfony iPhone.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!