Jaki iPad dla studenta wybrać w 2024 roku? Podpowiadamy!

Tablety multimedialne są coraz chętniej wybierane przez studentów jako pomoc naukowa. Czy tablet zamiast tradycyjnego notatnika to dobry pomysł? Jaki iPad dla studenta jest najlepszy? Podpowiadamy!

Tablet na studia – czy to dobry pomysł?

Nowe technologie od dawna są obecne w życiu uczniów i studentów. Widok studenta z tabletem w ręku nikogo już nie dziwi. Tym bardziej że iPad ma całe mnóstwo zastosowań. Jako urządzenie edukacyjne może pełnić potrójną rolę: notatnika, miejsca do przechowywania materiałów edukacyjnych (np. w chmurze iCloud), a nawet przenośnego minikomputera – do korzystania z aplikacji wykorzystywanych na studiach.

Co więcej, po wyczerpującym dniu na uczelni tablet Apple może stać się Twoim osobistym centrum rozrywki. Każdy iPad spisze się wyśmienicie jako urządzenie do oglądania filmów, surfowania po internecie lub grania w gry, a jeśli zakupisz tablet iPad z długopisem Apple Pencil – również do rysowania lub szkicowania.

Czy istnieje konkretny model iPada, który sprawdziłby się najlepiej jako iPad do nauki? Jakie parametry są najważniejsze przy wyborze takiego urządzenia? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym dzisiejszym artykule!

Jakie cechy powinien mieć idealny iPad dla studenta?

Wybór swojego przyszłego tabletu musisz uzależnić od kierunku studiów, swoich indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Pamiętaj, aby wszystkie parametry zestawić z przeznaczeniem urządzenia. Pomożemy Ci w tym. Oto najważniejsze kwestie, które musisz uwzględnić przed zakupem iPada do nauki.

Wybierz rozmiar ekranu

Nie oszukujmy się – rozmiary obudowy, a tym samym wielkość wyświetlacza to kluczowa cecha przy wyborze każdego urządzenia ekranowego. Wielkość iPada musisz ściśle uzależnić od jego przeznaczenia. Jeśli szukasz tabletu, który ma Ci służyć przede wszystkim do robienia notatek, przeglądania materiałów edukacyjnych, czytania lub zwykłego korzystania z internetu – wówczas wystarczy Ci ekran o małej lub średniej przekątnej, np. 8,3-calowy iPad mini 6.

Jeśli jednak preferujesz duży obszar roboczy lub zamierzasz korzystać z tabletu jak z komputera (np. z podłączoną klawiaturą fizyczną) – w takiej sytuacji powinieneś wybrać większy model, np. 10,9-calowy iPad Air 4 lub 10,2-calowy iPad 9. generacji, albo dowolny iPad Pro. Większy ekran umożliwia Ci pracę na kilku oknach jednocześnie. Dzięki temu podczas nauki zdalnej będziesz w stanie słuchać wykładu i robić notatki na jednym urządzeniu równocześnie.

Piszesz lub rysujesz? Dokup rysik Apple Pencil

Jeśli kupujesz iPada z myślą o robieniu na nim notatek, pomyśl o zakupie rysika Apple Pencil. Z rysikami Apple Pencil są kompatybilne wszystkie tablety iPad dostępne obecnie w sprzedaży. Jedyne, na co musisz zwrócić uwagę przed zakupem rysika, to jego generacja, ponieważ różne modele tabletów współpracują z rysikami różnych generacji. W aktualnej ofercie Apple znajdziesz dwa rodzaje rysików: Apple Pencil 1. oraz 2. generacji.

Jeśli kupisz rysik do iPada, Twój tablet może Ci służyć jako pełnoprawny notatnik. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby do robienia notatek używać wirtualnej klawiatury na ekranie tabletu lub klawiatury fizycznej. Wiele osób preferuje jednak pisanie odręczne, a pisanie na iPadzie jest wyjątkowo przyjemne. Jeśli zaczniesz korzystać z tabletu iPad, notatki możesz robić w systemowej aplikacji Notatki lub pobrać zewnętrzną aplikację ze sklepu App Store.

Sprawdź również: Notatki na iPadzie – jak wykorzystać iPad do nauki zdalnej?

Tablet iPad i rysik Apple Pencil to duet doskonały. Rysik pełni rolę wielofunkcyjnego narzędzia – do pisania, rysowania, szkicowania czy malowania, a wszystko to z dokładnością co do jednego piksela. Wodzenie rysikiem po ekranie tabletu odbywa się bardzo naturalnie – nie napotkasz tu żadnych niedogodności. Co więcej, iPad z Apple Pencil to także świetna propozycja dla studentów kierunków graficznych lub artystycznych. W tym przypadku tablet firmy Apple sprawdzi się znakomicie jako tablet graficzny.

Polecane produkty z kategorii Apple Pencil

Zadbaj o stały dostęp do internetu

Dostęp do Internetu to w dzisiejszych czasach nie tyle udogodnienie, ile po prostu standard. Mimo to nie na każdej uczelni jest dostęp do sieci W-Fi, dlatego o Internet najlepiej zadbać we własnym zakresie. Oczywiście możesz korzystać z przenośnych routerów lub włączyć w smartfonie hotspot mobilny. Jednak zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z danych komórkowych bezpośrednio na tablecie. Umożliwia to opcja Cellular.

Każdy tablet Apple iPad – niezależnie od modelu – możesz wybrać w jednej z dwóch wersji: z pojedynczym modułem Wi-Fi lub w hybrydowej opcji Wi-Fi + Cellular. Tablety iPad z funkcją Cellular posiadają slot na kartę SIM, a więc umożliwiają korzystanie z danych komórkowych od operatora. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteś całkowicie niezależny od dostępności bezprzewodowej sieci Wi-Fi w jakimkolwiek miejscu.

iPad na studia – polecane modele

Klasyczny iPad 10.2 (iPad 9. generacji)

Budżetowy iPad od Appple, to najbardziej uniwersalny iPad w katalogu urządzeń Apple. Student korzystający z iPada 10,2 na pewno doceni jego wielozadaniowość. Wyświetlacz Retina o przekątnej 10,2 cala można uznać za optymalny do nauki, czytania i robienia notatek, jak również przeglądania internetu czy oglądania filmów.

Apple iPad 9. generacji współpracuje z rysikiem Apple Pencil 1. generacji. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość podłączenia do niego klawiatury Smart Keyboard (za pomocą złącza Smart Connector). Smart Keyboard to dedykowana klawiatura do iPada od Apple.

Polecane produkty z kategorii iPad 9-generacji

Kompaktowy iPad mini 6

Jeśli Twoim priorytetem są małe rozmiary, idealną propozycją będzie dla Ciebie najnowszy iPad mini 6. Jako jedno z najnowszych urządzeń, iPad mini oferuje najlepsze podzespoły, w tym doskonały wyświetlacz Liquid Retina, superwydajny czip Apple A15 Bionic, łączność z szybkim internetem 5G oraz znakomite aparaty. Dodatkowo iPad mini jest kompatybilny z klawiaturami Bluetooth i rysikiem Apple Pencil 2. generacji.

Polecane produkty z kategorii iPad mini 6

Duży tablet iPad Air

Niemal 11-calowy iPad Air posiada największy ekran spośród prezentowanych w artykule urządzeń (większe ekrany znajdziesz już tylko w najbardziej zaawansowanych iPadach Pro). Dzięki dużym rozmiarom model Air nadaje się znakomicie na iPad graficzny, a w połączeniu z klawiaturą Magic Keyboard lub Smart Keyboard Folio będzie również stanowić atrakcyjną namiastkę laptopa. Tablet iPad Air działa z rysikiem Apple Pencil 2. generacji i wyposażony w czip M1, ten sami procesor który montowany jest też w serii iPad Pro z 2021. Przez, to pozwala na jeszcze szybszą pracę przy zadaniach wielowątkowych. Oczywiście jest też możliwość podłączenia do niego Magic Keyboard. Model iPad Air M1 obsługuję również 5G, i Centrum uwagi, funkcja która jest bardzo przydatna w czasie wideokonferencji, na przykład podczas zdalnych zajęć.

Może Cię zainteresować: iPad mini 6 vs iPad Air - porównujemy tablety od Apple

Warto wiedzieć, że nowa wersja systemu iPadOS (dostępna na każdym z wymienionych tabletów) oferuje funkcję Live Text („Tekst na żywo”), czyli możliwość kopiowania tekstu widocznego w kadrze aparatu lub na zdjęciach. Funkcję tę nieraz docenisz podczas nauki. Jedynym, minus może być brak obsługi polskich znaków.

Polecane produkty z kategorii iPad Air M1

iPad dla edukacji – wybierz swój model!

Jak sam widzisz, każdy iPad ma inne zalety. Dobierz parametry urządzenia do własnych potrzeb, aby w pełni wykorzystać możliwości oferowane przez tablety Apple. Niezależnie od tego, który model wybierzesz, możesz być pewny, że iPad to idealny tablet do nauki i tablet do notatek na studia. Biorąc pod uwagę koszt zakupu tabletu iPad, cena modelu 10,2” jest najbardziej atrakcyjna spośród wszystkich dostępnych urządzeń. Pozostałe tablety kosztują odpowiednio więcej, ale też oferują więcej możliwości.

Przeczytaj także: iPad z klawiaturą zamiast MacBooka Air?

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty Apple, w tym swój wymarzony iPad dla studenta. Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!