Czy warto kupić Mac mini M1? Oto 7 faktów, które Cię przekona!

Mac mini to niewiarygodnie mały komputer stacjonarny z autorskimi procesorami od Apple, które zostały wykonany w architekturze ARM. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Dla kogo powstał Mac mini? Wyjaśniamy!

Mac mini – wydajny komputer w wersji mini

Apple Mac mini to jeden z najbardziej charakterystycznych komputerów dostępnych na rynku. Jest to klasyczna jednostka centralna, która przybiera postać niewielkiej, estetycznie wykonanej skrzyneczki. Możesz ją postawić na biurku lub w dowolnym innym miejscu, które pełni rolę Twojego miejsca pracy. Po podłączeniu do monitora, klawiatury i myszy Mac mini jest natychmiast gotowy do działania.

Komputery Mac mini na przestrzeni lat doczekały się wielu ulepszeń i modyfikacji. Jedną z największych i najważniejszych z punktu widzenia Apple była prezentacja modeli wyposażonych w autorskie procesory Apple M1 i M2. W dalszej części artykułu przedstawimy najważniejsze funkcje komputera Mac mini oraz nowości oferowane przez modele z czipami Apple.

Przeczytaj także: Mac mini - podpowiadamy jakie akcesoria trzeba do niego dokupić

Mac mini – specyfikacja techniczna

Jakiś czas temu, firma Apple wykorzystywała we wszystkich swoich komputerach procesory marki Intel. Również Mac mini działał przy wykorzystaniu jednostki obliczeniowej tej firmy. Rewolucja nadeszła w 2020 roku, kiedy to gigant z Cupertino zaprezentował komputer ze swoim autorskim procesorem M1, a w 2023 odświeżoną wersję z procesorami M2.

Czip Apple zapewnia potężną wydajność

Procesory Apple M1 i M2 trzeba rozpatrywać jako komponenty złożone z trzech części:

  • CPU,
  • GPU,
  • system Neural Engine.

Co to oznacza w praktyce? Najprościej mówiąc, CPU odpowiada za funkcjonowanie systemu komputera jako całości. GPU odpowiada za grafikę, natomiast Neural Engine to „mózg każdej operacji”. Przyjmuje się, że im większa liczba rdzeni, tym większa moc obliczeniowa komputera. W tym przypadku mamy do czynienia z naprawdę potężnymi procesorami. Najłatwiej zobrazować jego wydajność, porównując czip M1 do M2 - szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule: Mac mini M1 vs Mac mini M2 - poznaj różnice

Apple Mac mini – warianty pamięci

Apple Mac mini występuje w różnych konfiguracjach sprzętowych. Wybór konkretnej opcji zależy głównie od tego, do jakich zadań zamierzasz wykorzystywać komputer Apple. Mini jest dostępny w wariantach o różnych pojemnościach dysku SSD oraz pamięci RAM. Tej drugiej może być 8 GB, 16 GB oraz 24 GB. Jeżeli planujesz uruchamiać skomplikowane aplikacje, np. służące do programowania, albo obróbki grafiki lub materiałów wideo, postaw na model z większą ilością pamięci RAM.

Z kolei pamięć masowa to po prostu pojemność dysku, na którym będziesz mógł przechowywać pliki. W tym przypadku masz do wyboru cztery warianty: 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB lub 8 TB. Pamiętaj, że w zależności od wybranej konfiguracji Twojego komputera Mac mini, cena Twojego egzemplarza będzie uzależniona od wybranej konfiguracji sprzętowej.

Dźwięk, system operacyjny i obsługa monitorów

Jeśli zdecydujesz się na zakup komputera Mac mini, monitor musisz dokupić osobno. Jakość wyświetlanego obrazu będzie zależała od parametrów technicznych zastosowanego modelu. Dzięki interfejsowi HDMI, możesz skorzystać z monitora dowolnej marki. Wydajność komputera Mac mini w zależności od wybranej specyfikacji, pozwala na jednoczesne podłączenie od dwóch do trzech monitorów.

Mac mini posiada wbudowany głośnik, który służy m.in. do odtwarzania powiadomień systemowych. Możesz do niego podpiąć dowolne słuchawki lub głośniki, korzystając z gniazda słuchawkowego. Każdy komputer Mac mini ma od nowości zainstalowany system operacyjny macOS. Dzięki temu natychmiast po włączeniu jest on gotowy do działania.

Dostępne porty i system operacyjny

Mac mini M1 i M2 został wyposażony w 7 podstawowych portów. Do Twojej dyspozycji są dwa porty Thunderbolt / USB 4, dwa porty USB typu A, jeden port HDMI, wejście Ethernet oraz klasyczne gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm. Na tle tych modeli wyróżnia się Mac mini M2 Pro, który posiada: cztery porty Thunderbolt / USB, port HDMI w wersji 2.1.

W każdym omówionym modelu, miejsca na kartę SD niestety zabrakło. Jeśli potrzebujesz takiego gniazda w swoim komputerze Mac, adapter do karty SD lub micro SD będzie niezbędny.

Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast hub w formie podstawki od Satechi, który poza dodaniem obsługi kart pamięci, rozszerza liczbę dostępnych złączy o 3 dodatkowe porty USB 3.0, 1 port USB Typu C oraz złącze słuchawkowe mini jack 3,5 mm. Dzięki sprytnej konstrukcji podstawka w całości mieści się pod komputerem Mac mini, a dodatkowe porty są umieszczone w wygodnym dla użytkownika miejscu - na froncie obudowy.

Polecamy również: Mac mini - podpowiadamy jakie akcesoria trzeba do niego dokupić

Polecane produkty z kategorii Akcesoria Mac

Mac mini – informacje i ciekawostki

Czym wyróżnia się Mac mini M1 na tle innych komputerów stacjonarnych? Jakie są jego zalety? Co warto o nim wiedzieć? Oprócz wymienionych wyżej parametrów technicznych przygotowaliśmy dla Ciebie 3 dodatkowe fakty na jego temat.

Architektura ARM

Kluczowa jest informacja, że procesory Apple M1 i M2 zostały wykonany w architekturze ARM. Co to oznacza w praktyce? Otóż architektura ARM jest stosowana przy projektowaniu procesorów dla niewielkich urządzeń, zwykle mobilnych. Największą zaletą tej technologii jest wysoka energooszczędność i niski pobór energii nawet pod obciążeniem.

Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenia posiadające procesory wykonane w architekturze ARM są znacznie bardziej wydajne pod względem poboru energii od swoich klasycznych odpowiedników. W praktyce okazuje się, że Mac mini z czipem M pobiera nawet 3-krotnie mniej energii, niż poprzedni model z procesorem Intela.

Kompaktowe rozmiary

Komputer Apple Mac mini jest jednym z niewielu urządzeń dostępnych na rynku (jeśli nie jedynym!), który został zamknięty w tak kompaktowej obudowie. Mac mini przyjmuje kształt prostopadłościanu, czyli kwadratowej skrzynki o zaokrąglonych krawędziach. Długość i szerokość jego obudowy wynosi zaledwie 19,7 cm, natomiast grubość – około 3,6 cm.

Takie rozmiary umożliwiają postawienie komputera w dowolnym miejscu, również na biurku, gdzie i tak nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca. Dodatkowym atutem jest estetyczna obudowa komputera. Mimo tak kompaktowych wymiarów, Mac mini nie ma problemów z przegrzewaniem się czy hałasowaniem nawet podczas najcięższych zadań.

Porządek na biurku

W tej kategorii zdecydowanie wygrywa iMac, czyli komputer all-in-one, w którym komputer oraz monitor (z wyświetlaczem Retina) stanowią jedno urządzenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu na stanowisku pracy nie panuje bałagan związany z plątaniną kabli. Taki właśnie jest iMac. Mini wymaga natomiast zastosowania nieco większej liczby przewodów (co najmniej dwóch – do zasilania i podłączenia monitora), jednak nadal jest to urządzenie bardzo minimalistyczne i pomocne w zachowaniu porządku w miejscu pracy.

Polecane produkty z kategorii Mac mini

Komputer w wersji mini – Mac mini. Dla kogo?

Jeśli zastanawiasz się, czy komputer Mac mini to dobry wybór dla Ciebie, odpowiedz sobie na kilka prostych pytań.

  1. Czy korzystasz z komputera głównie w formie stacjonarnej?
  2. Czy chciałbyś pracować na systemie macOS, ale z wykorzystaniem swojego własnego monitora?
  3. Czy cenisz sobie porządek, minimalizm, estetykę i wysoką jakość wykonania?

Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to komputer Mac mini został stworzony właśnie dla Ciebie. Jeśli jednak zdarzają Ci się sytuacje, kiedy musisz zabrać komputer w podróż, wybierz laptopa MacBook. Mini komputer Mac to urządzenie typowo stacjonarne.

Pamiętaj, że przy zakupie komputera Mac mini musisz uwzględnić wszystkie potrzebne akcesoria oferowane przez Apple, akcesoria dodatkowe (huby i adaptery) oraz monitor. Możesz skorzystać z dedykowanych akcesoriów od Apple, takich jak bezprzewodowa klawiatura Apple Magic Keyboard lub myszka Apple Magic Mouse.

Jaki komputer Mac wybierzesz?

Jeśli potrzebujesz urządzenia stacjonarnego, wybór komputera Mac mini może się okazać strzałem w dziesiątkę. Tym bardziej, jeśli oczekujesz doskonałej wydajności i wysokiej energooszczędności, którą gwarantuje procesory Apple. Warto również wiedzieć, że Mac mini to obecnie najtańszy komputer od Apple - a także najtańsze urządzenie z czipem M. Sprawia to, że Mac mini jest idealnym wyborem na pierwszy kontakt z systemem macOS oraz autorskim procesorem Apple.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu Lantre. Wszystkie topowe produkty marki Apple możesz u nas kupić na raty lub w atrakcyjnej opcji leasingowej. Zapraszamy!