Laptopy Apple MacBook Pro w konfiguracji CTO - ranking TOP 7 wariantów

Szukasz MacBooka Pro, który idealnie odpowie na Twoje potrzeby? Sprawdź laptopy Apple w konfiguracji CTO! Czym jest konfiguracja CTO i kiedy ma zastosowanie? Przed Tobą ranking siedmiu laptopów MacBook Pro w najbardziej popularnych konfiguracjach.

MacBook CTO - co to znaczy?

Apple jest jedną z nielicznych firm na światowym rynku, która oferuje konkretne laptopy w tak wielu różnych konfiguracjach. I właśnie ta mnogość dostępnych konfiguracji sprzętowych kryje się pod pojęciem CTO. Tajemniczy skrót CTO pochodzi od angielskiego wyrażenia Configure-to-Order i oznacza konfigurację na zamówienie. W rezultacie laptop CTO to po prostu komputer na zamówienie, czyli dostarczony w konfiguracji wyższej niż bazowa (takiej, którą sam sobie wybierzesz).

Konfiguracja laptopa MacBook może dotyczyć kilku komponentów:

  • modelu procesora (w tym ilości rdzeni CPU i GPU),
  • ilości pamięci RAM,
  • pojemności pamięci masowej,
  • mocniejszego zasilacza,
  • układu klawiatury,
  • preinstalowanego oprogramowania (Final Cut Pro, Logic Pro).

W przypadku procesora i RAMu, o gólna zasada jest prosta: im większa ilość rdzeni procesora i im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Jednak wybór określonych parametrów musisz uzależnić od przeznaczenia laptopa, czyli od rodzaju zadań, które zamierzasz na nim wykonywać najczęściej. Biorąc pod uwagę laptopy MacBook CTO, do wyboru masz nawet kilkadziesiąt różnych konfiguracji!

Nasz dzisiejszy artykuł poświęcimy komputerom Apple MacBook Pro CTO, czyli urządzeniom profesjonalnym, przeznaczonym dla osób, które traktują swój komputer jako jedno z najważniejszych narzędzi. Indywidualna konfiguracja komputera pozwala dobrać komponenty do konkretnych zastosowań, a więc uniknąć zakupu komputera zbyt słabego do przewidzianej pracy. W tym przypadku laptop mógłby okazać się zbyt wolny lub całkowicie nieprzystosowany do obsługi konkretnych programów.

Laptopy Apple MacBook CTO - zastosowanie

Zastosowanie MacBooka zależy ściśle od wybranej konfiguracji. Przekrój dostępnych konfiguracji jest ogromny, dlatego z powodzeniem wybierzesz model, który spełni Twoje oczekiwania w konkretnych obszarach. Dla przykładu: podstawowy laptop od Apple z linii Pro - MacBook Pro 13 M1 - jest urządzeniem uniwersalnym, ale jego ostateczną wydajność i walory praktyczne możesz dostosować, wpływając na ilość pamięci RAM (8 lub 16 GB) i pojemności pamięci masowej (256 GB / 512 GB / 1 TB / 2 TB).

MacBook Pro - podział według pamięci RAM

Jeśli więc zamierzasz używać komputera w najbardziej podstawowym zakresie (przeglądanie internetu, oglądanie filmów, korzystanie z pakietu biurowego) - wówczas model 8 GB powinien być dla Ciebie wystarczający. W przypadku bardziej zaawansowanych czynności (np. import lub eksport dużych plików) - szybszy będzie MacBook Pro M1 w wariancie pamięci RAM. Jednak odpowiednia konfiguracja sprzętowa ma kluczowe znaczenie w przypadku bardziej zaawansowanych modeli laptopów, takich jak MacBook Pro 14 CTO lub MacBook Pro 16 CTO. Wówczas różnice między poszczególnymi konfiguracjami są bardziej odczuwalne w codziennym użytkowaniu. Przekłada się to na szybkość wykonywania konkretnych operacji. Zwróć uwagę, że laptopy MacBook Pro 14" oraz Pro 16" są dostępne w dwóch wariantach jeżeli chodzi o model procesora, trzech wariantach pod względem ilości pamięci RAM oraz pięciu wariantach pojemności pamięci masowej. To właśnie dzięki tak dużej liczbie możliwych konfiguracji możesz dobrać parametry, które będą optymalne do wykonywania konkretnych zadań.

I tak oto komputery Apple (laptopy MacBook) mogą być odpowiednie do obróbki zdjęć lub wideo (mniej lub bardziej zaawansowanej), renderowania animacji w 3D, programowania aplikacji, wirtualizacji systemów operacyjnych, produkcji muzyki oraz wielu innych zadań. Jeśli więc korzystasz z profesjonalnych programów (np. Lightroom Photo Editing, Adobe Photoshop, Final Cut Pro czy Parallels Desktop) i chcesz zapewnić sobie wysoką wydajność pracy, rozważ zakup MacBooka w odpowiednio zaawansowanej konfiguracji sprzętowej.

MacBook Pro - modele w konfiguracji CTO w 7 wariantach

W naszym rankingu prezentujemy 7 laptopów MacBook Pro (a konkretnie 3 modele w siedmiu wariantach). Z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz wśród nich taki egzemplarz, który doskonale spełni Twoje oczekiwania podczas codziennej pracy. Poszczególne konfiguracje wymieniamy w kolejności od bardziej podstawowych do najbardziej zaawansowanej.

Apple MacBook Pro 13 M1 16GB (1TB) - MYD92ZE/A/R1/D1/US

Prezentowany MacBook Pro to najbardziej podstawowy laptop z naszego rankingu, ale oferujący najlepszą konfigurację spośród 13-calowych MacBooków Pro 13 M1. Sercem urządzenia jest czip Apple M1, który zapoczątkował serię autorskich procesorów marki Apple (projektowanych na bazie energooszczędnej architektury ARM). Układ M1 w MacBooku Pro posiada 8-rdzeniowy procesor główny CPU (4 rdzenie zapewniające wydajność + 4 rdzenie energooszczędne) oraz 8-rdzeniowy procesor graficzny GPU. Dodatkiem jest 16-rdzeniowy system Neural Engine, który zapewnia do 15 razy szybsze samouczenie, niż w poprzednich czipach.

Zapraszamy do lektury: MacBook Pro 14 Vs MacBook Pro 13 M1 - porównanie modeli Maca!

Polecany przez nas wariant MacBooka Pro 13" M1 posiada 16 GB pamięci RAM i 1 TB pamięci masowej. Taka konfiguracja umożliwia sprawną i komfortową pracę w podstawowym zakresie, np. przy mało lub średnio zaawansowanej obróbce zdjęć i plików wideo. Pamiętaj, że pamięć RAM na poziomie 16 GB to minimalna ilość w przypadku urządzeń przeznaczonych do jakiejkolwiek pracy z grafiką (wariant 8 GB jest zarezerwowany do najbardziej podstawowych czynności). Z kolei pamięć masowa o pojemności 1 TB (1024 GB) umożliwi Ci przechowywanie na dysku stosunkowo dużej ilości plików. Maksymalna ilość pamięci dla MacBooka Pro 13" M1 wynosi 2 TB.

Apple MacBook Pro 14 M1 Max 32GB (1TB) - MKGP3ZE/A/P3/R1/D1

MacBook Pro M1 14 to jeden z dwóch najlepszych laptopów z aktualnej oferty Apple (tuż obok MacBooka Pro 16"). Przewaga modeli 14- i 16-calowych nad 13-calowymi wynika przede wszystkim z zastosowania różnych procesorów. Procesory Apple oferowane w modelach 14" i 16" noszą nazwy Pro i Max.

Drugi laptop z naszego rankingu posiada czip Apple M1 Max. Jest to jego podstawowa wersja: z 10-rdzeniowym CPU (gdzie 8 rdzeni zapewnia wydajność, a 2 rdzenie są energooszczędne) oraz 24-rdzeniowym układem graficznym (GPU). Dodatkowo czip M1 Max posiada 16-rdzeniowy system Neural Engine oraz dedykowany silnik multimedialny do obsługi kodeków, takich jak HEVC czy ProRes.

Prezentowany model oferuje 32 GB pamięci RAM i 1 TB pamięci masowej. Pamięć RAM na poziomie 32 GB to podstawowa ilość w przypadku procesora M1 Max, ale całkowicie wystarczająca do komfortowej obsługi dość wymagających programów.

Apple MacBook Pro 14 cala M1 Max 10-core CPU + 24-core GPU / 32GB RAM / 1TB SSD / Gwiezdna szarość (Space Gray) - MKGP3ZE/A/P3/R1/D1

Podobnie jak w przypadku poprzednika, MacBook Pro 14 32GB 1TB posiada wystarczająco pojemny dysk SSD do przechowywania dość dużej ilości niewielkich bądź średnio dużych plików. Prezentowany laptop doskonale sprawdzi się w przypadku bardziej zaawansowanej pracy graficznej (obróbki zdjęć, montażu wideo, renderowania 3D). Pamiętaj również o tym, że laptopy MacBook Pro 14" i 16" oferują wiele portów do podłączenia urządzeń dodatkowych: trzy porty Thunderbolt 4 (USB-C), pojedynczy port HDMI i gniazdo na kartę pamięci SDXC.

Apple MacBook Pro 14 M1 Max 64GB (1TB) - MKGP3ZE/A/P4/R2/D1/U

Trzeci MacBook z naszego rankingu to ulepszony odpowiednik poprzedniego laptopa. Posiada on procesor M1 Max w najlepszej możliwej konfiguracji (10-rdzeniowe CPU, 32-rdzeniowe GPU, 64 GB pamięci RAM). Wskazane parametry czynią prezentowany model najmocniejszym laptopem 14-calowym w bieżącej ofercie Apple. Polecany MacBook Pro Max oferuje 1 TB pamięci masowej, ale istnieje możliwość jej rozszerzenia do poziomu 2 TB, 4 TB lub nawet 8 TB. Tak duża objętość pamięci wewnętrznej przyda Ci się zwłaszcza kiedy nie chcesz, lub nie możesz w swojej pracy korzystać z chmury.

Ze względu na najlepsze możliwe parametry, MacBook Pro 14 (2021) z czipem M1 Max doskonale poradzi sobie z obsługą nawet najbardziej wymagających programów, a czas potrzebny do wykonania konkretnych operacji będzie najkrótszy z możliwych (lepszą wydajność zaoferuje już tylko superwydajny komputer stacjonarny Mac Studio z procesorem M1 Ultra).

Apple MacBook Pro 14 cali M1 Max 10-core CPU + 32-core GPU / 64GB RAM / 1TB SSD / Klawiatura US / Gwiezdna szarość (Space Gray) - MKGP3ZE/A/P4/R2/D1/U

Apple MacBook Pro 16 M1 Pro 32 GB (1TB) - MK183ZE/A/R1/D1

Kolejny laptop w naszym rankingu to model 16-calowy, ale z czipem Apple M1 Pro, zatem o jedną klasę niższym w hierarchii procesorów Apple, od zastosowanego w konfiguracji powyżej. Prezentowany MacBook Pro posiada czip z 10-rdzeniowym CPU, 16-rdzeniowym GPU, a także 16-rdzeniowym systemem Neural Engine oraz silnikiem multimedialnym do obsługi popularnych kodeków. Pamięć RAM dla tego wariantu laptopa wynosi 32 GB, a pamięć masowa 1 TB.

Ze względu na nieco słabszy układ graficzny GPU (w porównaniu do dwóch poprzednich MacBooków z procesorem M1 Max), prezentowany MacBook Pro 16 nadaje się do pracy na średnio wymagających programach graficznych. W przypadku bardziej skomplikowanych czynności, czas potrzebny do wykonania konkretnych operacji może być nieznacznie dłuższy niż w laptopach z procesorem M1 Max.

Polecamy artykuł: Apple M1 Pro vs Apple M1 Max - poznaj nowe procesory od Apple

Apple MacBook Pro 16 M1 Max 64 GB (1TB) - MK183ZE/A/R1/D1

Kolejny MacBook z naszego rankingu to największy i jednocześnie najmocniejszy laptop w całej ofercie Apple. Prezentowany model posiada czip M1 Max w najlepszej możliwej konfiguracji (10-rdzeniowe CPU, 32-rdzeniowe GPU, 64 GB pamięci RAM). Jest to zatem odpowiednik ww. MacBooka Pro 14, ale z większym ekranem (16 cali) oraz większą baterią (aż do 14 godzin bezprzewodowego przeglądania internetu). W związku z tym, MacBook Pro 16 64GB 1TB świetnie sprawdzi się podczas długotrwałej pracy mobilnej na najbardziej wymagających programach graficznych. Pamięć masowa w prezentowanej konfiguracji wynosi 1 TB.

Pamiętaj, że wszystkie laptopy prezentowane w naszym rankingu (wszystkie z procesorami M1) posiadają zintegrowany z klawiaturą czytnik linii papilarnych Touch ID, służący do logowania się w systemie macOS i zatwierdzania płatności w internecie.

Apple MacBook Pro 16 cala M1 Max 10-core CPU + 32-core GPU / 64GB RAM / 1TB SSD / Gwiezdna szarość (Space Gray) - MK183ZE/A/P2/R2/D1

AppleMacBook Pro 16 M1 Max 64 GB (2TB) - MK183ZE/A/P2/R2/D2

Przedostatni laptop z naszego rankingu (MacBook Pro 16 64GB 2TB) to dokładnie taki sam laptop, jak wyżej wymieniony, ale oferujący dwa razy większą pamięć masową (2 TB). W związku z tym umożliwia przechowywanie dużej ilości nawet cięższych plików bezpośrednio na dysku. Pamiętaj, że każdą nadmiarową ilość plików możesz z powodzeniem przechowywać w bezpiecznej wirtualnej chmurze iCloud.

Apple MacBook Pro 16 M1 Max 64 GB (4TB) - MK1H3ZE/A/R1/D2

Laptop MacBook Pro 16 64GB 4TB to kolejny analogiczny model, ale z jeszcze większym dyskiem SSD, o łącznej pojemności aż 4 TB. Tak duża ilość miejsca na dysku umożliwia przechowywanie dużej ilości plików o dużej wadze. Wszystkie pozostałe parametry tego modelu są zbieżne z dwoma poprzednimi, jak również z 14-calowym laptopem MacBook Pro 14 M1 Max 64GB.

Pamiętaj, że laptopy MacBook Pro 14" i 16" posiadają wyświetlacz Liquid Retina XDR z podświetleniem mini-LED i adaptacyjnym odświeżaniem ekranu do 120 Hz. Dodatkowo każdy laptop MacBook Pro 16 (2021) i 14" (2021) posiada magnetyczne złącze zasilające typu MagSafe.

Apple MacBook Pro 16 cala M1 Max 10-core CPU + 32-core GPU / 64GB RAM / 4TB SSD / Srebrny (Silver) - MK1H3ZE/A/R1/D2

Zadbaj o bezpieczeństwo MacBooka

Jeśli Twój przyszły MacBook będzie Twoim głównym narzędziem pracy, koniecznie zadbaj o jego bezpieczeństwo. Jako sklep Lantre oferujemy naszym klientom dwa rodzaje usług: ubezpieczenie Lantre Care oraz usługę serwisową Service Pack.

Ubezpieczenie Lantre Care możesz wykupić na wypadek dwóch sytuacji: przypadkowego uszkodzenia całego urządzenia (upadek z wysokości / zalanie / inne niespodziewane sytuacje) lub dodatkowo na wypadek kradzieży powiązanej z włamaniem lub rabunkiem. Ubezpieczenie możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch lub trzech lat.

Z kolei usługa serwisowa Service Pack jest rozszerzeniem standardowej gwarancji producenta. Jeśli Twój laptop ulegnie awarii, otrzymasz te same przywileje co w czasie obowiązywania standardowego okresu gwarancyjnego. Dodatkowo na czas naprawy otrzymasz urządzenie zastępcze. Service Pack możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch lub trzech lat, a obecnie są dostępne nowe warianty gwarantujące Ci spokój nawet przez cztery lata po skończonej gwarancji standardowej. Zobacz Pakiet Platinum Pro 4Y do Apple MacBook Air i Pro 13 oraz Pakiet Platinum Pro 4Y do Apple MacBook Pro 14 i Pro 16.

Skonfiguruj komputer idealny!

Wybór laptopa w określonej konfiguracji sprzętowej (CTO) wymaga czasu i cierpliwości, ale na pewno nie będzie to czas zmarnowany. Jeśli prawidłowo dobierzesz parametry laptopa do rodzaju wykonywanych zadań i specyfiki programów, z których korzystasz, Twoja codzienna praca będzie efektywna i komfortowa.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym najnowsze laptopy MacBook Pro w różnych konfiguracjach.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!