Wczytuję dane...

Jak zrobić zrzut ekranu w iPhone? Zobacz 5 sposobów

Zastanawiasz się, jak zrobić zrzut ekranu w iPhone? Najczęściej wystarczy prosta kombinacja przycisków na obudowie telefonu. Przed Tobą kilka sposobów na zrobienie zrzutu ekranu, w zależności od rodzaju zrzutu i modelu Twojego iPhone'a.

Jak zrobić zrzut ekranu w iPhone? Zobacz 5 sposobów

iPhone screenshot - do czego może się przydać?

Czy zdarzyła Ci się sytuacja, kiedy pilnie musiałeś uwiecznić informacje z ekranu swojego smartfona? W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie zrzutu ekranu, czyli popularnego screenshota. Zrzut ekranu to nic innego, jak zapisanie aktualnie wyświetlanych na ekranie informacji w formie zdjęcia. Zrzuty ekranu zapisują się automatycznie w galerii zdjęć telefonu.

Jeśli korzystasz z telefonu iPhone, zrzut ekranu może Ci się przydać w różnych sytuacjach. Wyobraź sobie, że wchodzisz na stronę internetową lub portal społecznościowy i masz do zapamiętania wiele ważnych informacji, np. adresy lub nazwiska osób. Oczywiście możesz skopiować potrzebne dane do schowka, ale szybszym i często wygodniejszym sposobem jest wykonanie zrzutu ekranu. Ponadto screenshoty to dobry sposób na utrwalenie innych informacji, np. postów, zdjęć lub komentarzy, widoku pulpitu, ekranów aplikacji czy ustawień telefonu.

W jednym z poprzednich artykułów tłumaczyliśmy, jak włączyć nagrywanie ekranu w iPhone.

Zapraszamy do lektury: Nagrywanie ekranu iPhone - poradnik krok po kroku

Dzisiaj prezentujemy 5 sposobów na wykonanie zrzutu ekranu, przy czym każdy sposób będzie zależał od modelu Twojego telefonu i rodzaju screenshota (zwykły/długi/transmitowany na telewizor). Wobec tego: jak zrobić zrzut ekranu w iPhone i o czym powinieneś pamiętać? Podpowiadamy!

Apple iPhone 13 128GB Księżycowa poświata (Starlight) - MLPG3PM/A

Apple iPhone 13 128GB Księżycowa poświata (Starlight) - MLPG3PM/A

Apple iPhone 13 128GB Księżycowa poświata (Starlight) - MLPG3PM/A

Jak zrobić screena na iPhone w zależności od modelu?

Metoda robienia zrzutu ekranu w systemie iOS zależy od modelu iPhone'a. Różne metody robienia screenów są spowodowane różną konstrukcją poszczególnych iPhone'ów. Głównym wyznacznikiem metody robienia screenshotów jest obecny w telefonie rodzaj biometrycznej autoryzacji. W przypadku smartfonów iPhone może to być system rozpoznawania twarzy Face ID lub czytnik linii papilarnych Touch ID. Modele wyposażone w system Touch ID mają inny układ przycisków niż modele z systemem Face ID - stąd wynikają różnice w metodzie robienia screenshotów.

W takim razie jak zrobić screen w iPhone? Poniżej opisujemy różne metody, uwzględniając dostępne model iPhone'ów i obecny w nich system biometrycznej autoryzacji użytkownika.

Jak zrobić screenshot iPhone 13, lub innym modelem z Face ID?

Przykładowym przedstawicielem wszystkich telefonów z systemem rozpoznawania twarzy Face ID może być iPhone 13. Oznacza to, że każdy telefon iPhone z systemem Face ID umożliwia wykonanie zrzutu ekranu w ten sam sposób.

Polecamy artykuł: Face ID - jak działa, na co pozwala i czy jest bezpieczne?

Jak zrobić ss na iPhone wyposażonym w technologię Face ID? W tym celu naciśnij równocześnie (i szybko puść) dwa przyciski na przeciwległych krawędziach telefonu: przycisk boczny po prawej stronie telefonu i przycisk zwiększania głośności po lewej stronie telefonu. Potwierdzeniem wykonania zrzutu ekranu będzie odgłos migawki - dokładnie taki sam, jaki towarzyszy robieniu zwykłego zdjęcia za pomocą aparatu. Wykonany zrzut ekranu zostanie wyświetlony na kilka sekund w lewym dolnym rogu ekranu telefonu. Możesz go wyświetlić poprzez stuknięcie lub zamknąć poprzez przeciągnięcie w lewo. Wykonane zrzuty ekranu przechowuje aplikacja Zdjęcia, czyli systemowa galeria zdjęć w Twoim iPhonie.

Apple iPhone 13 128GB Różowy (Pink) - MLPH3PM/A

Apple iPhone 13 128GB Różowy (Pink) - MLPH3PM/A

Apple iPhone 13 128GB Różowy (Pink) - MLPH3PM/A

Aby zrobić zrzut ekranu, iPhone 12, iPhone 13 Pro lub dowolny inny iPhone z technologią Face ID musi mieć zapalony ekran, ale nie musi być odblokowany. Dzięki temu nawet zablokowany pulpit iPhone'a możesz zachować jako zrzut ekranu.

Jak zrobić zrzut ekranu: iPhone SE lub inny model z Touch ID?

Przedstawicielem telefonów z czytnikiem linii papilarnych Touch ID jest iPhone SE. Różnica pomiędzy modelem SE a smartfonami Face ID, polega na obecności okrągłego przycisku Home (Początek) w modelu SE.

Jak zrobić screen na iPhone wyposażonym w technologię Touch ID? W tym celu naciśnij równocześnie (i szybko puść) przycisk boczny (na prawej krawędzi telefonu) i przycisk Początek (okrągły przycisk pod ekranem).

Starsze modele iPhone'ów - zamiast bocznego przycisku na prawej krawędzi - posiadają przycisk na swojej górnej krawędzi. Jak się robi screena na iPhone z górnym przyciskiem? W tym celu naciśnij równocześnie (i szybko puść) przycisk górny (na górnej krawędzi telefonu) i przycisk Początek (okrągły przycisk pod ekranem).

Jak zrobić długiego screena iPhone?

Powyższe instrukcje dotyczą wykonywania zwykłych zrzutów ekranu (w formie pojedynczego zdjęcia/obrazu). Istnieje jednak możliwość zrobienia długiego screena, który obejmie swoim zasięgiem całą stronę internetową. Jak zrobić zrzut ekranu całej strony iPhone? W tym celu wykonaj zwykły zrzut ekranu Apple, a następnie stuknij w miniaturkę wyświetloną w lewym dolnym rogu ekranu. Po stuknięciu w zrobiony screenshot, iOS wyświetli narzędzie do edycji obrazów. Aby zapisać zrzut całej strony jako plik PDF, stuknij opcję „Cała strona” w edytorze zdjęć. Następnie stuknij OK w lewym górnym rogu ekranu oraz opcję „Zachowaj PDF w Plikach”. Wykonany właśnie długi zrzut ekranu iPhone'a (zrzut ekranu całej strony) zostanie zapisany w aplikacji Pliki na Twoim urządzeniu.

Apple iPhone 13 Pro Max 128GB Górski błękit (Sierra Blue) - MLL93PM/A

Apple iPhone 13 Pro Max 128GB Górski błękit (Sierra Blue) - MLL93PM/A

Apple iPhone 13 Pro Max 128GB Górski błękit (Sierra Blue) - MLL93PM/A

Zrzut ekranu w iPhone bez użycia fizycznych przycisków

Innym sposobem na screen w iPhone, jest skorzystanie z funkcji Assistive Touch iPhone, która nie wymaga użycia fizycznych przycisków na obudowie telefonu. AssistiveTouch to wirtualny przycisk iPhone'a, wyświetlany domyślnie z boku ekranu. Aby aktywować funkcję Assistive Touch, otwórz Ustawienia swojego telefonu i stuknij kolejno: Dostępność > Dotyk > AssistiveTouch > i przesuń suwak, aby podświetlił się na zielono.

iPhone - jak zrobić screen wirtualnym przyciskiem?

Po włączeniu funkcji AssistiveTouch, zdefiniuj sposób robienia zrzutu za pomocą wirtualnego przycisku. Możesz ustawić, aby screenshot Apple był robiony poprzez jednokrotne stuknięcie wirtualnego przycisku, stuknięcie dwukrotne lub długie naciśnięcie. Pożądane ustawienia wprowadzisz w tym samym miejscu, w którym włączyłeś funkcję AssistiveTouch.

Jak zrobić zrzut ekranu z iPhone na telewizor?

Jeśli posiadasz Apple TV lub telewizor Smart TV (dowolnego producenta) z funkcją AirPlay 2, możesz oglądać na jego ekranie filmy lub zdjęcia strumieniowane z iPhone'a, będzie to swego rodzaju „zrzut ekranu na żywo”. Aby oglądać wideo z telefonu na telewizorze, stuknij w charakterystyczny znaczek telewizora z symbolem trójkąta (wyświetlany obok Twojego odtwarzacza). Aby strumieniować ekran iPhone'a na telewizor podczas przeglądania zdjęć, stuknij w znaczek udostępniania (kwadrat ze strzałką), a następnie w znaczek telewizora - i wybierz swoje urządzenie.

Screenshot iPhone - wypróbuj sam!

Jeśli korzystasz z telefonu iPhone, screen-shot wykonany poprzez odpowiednią kombinację klawiszy to szybki sposób na uwiecznienie pożądanych informacji. Pamiętaj tylko, żeby sposób na robienie screena uzależnić od modelu swojego iPhone'a.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym smartfony iPhone 12 i 13 oraz modele profesjonalne (iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max).

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!