Produkty Apple z 2023 roku - podsumowanie nowych urządzeń Apple!

Rok 2023 dostarczył miłośnikom firmy Apple wielu wrażeń. Na rynku pojawiły się nowe komputery stacjonarne Mac, laptopy Apple MacBook, premierę miały telefony z serii iPhone 15 oraz zegarki Apple Watch. Wraz z nowym sprzętem zadebiutowały również dedykowane akcesoria oraz kolejne wersje oprogramowania iOS, iPadOS, watchOS oraz macOS. Przyjrzymy się bliżej wszystkim nowościom i sprawdźmy, co oferują produkty Apple z 2023 roku!

Produkty Apple z 2023 roku - lista nowości

Rok 2023 roku był dla Apple wyjątkowo intensywny, firma zorganizowała 3 konferencje:

 • WWDC 2023,
 • Wonderlust,
 • Scary Fast.      

Podczas których zaprezentowała odświeżone i zupełnie nowe urządzenia Apple. Ponadto, niektóre akcesoria i sprzęt Apple wprowadzono na rynek, tylko za pośrednictwem wideo opublikowanego w internecie lub bezpośrednio w oficjalnym sklepie producenta.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy zadebiutowały:

 • MacBooki Air 15 M2,
 • dwukrotnie odświeżone MacBooki Pro 14/16 (dostępne również w nowym kolorze),
 • iMac 24,
 • Mac Studio,
 • Mac mini
 • Mac Pro.

Tradycyjnie pojawiły się również nowe smartfony z serii iPhone 15 oraz smartwatche Apple Watch Series 9 oraz Ultra 2. generacji.

Podczas WWDC 2023, Apple zaprezentowało także zupełnie nowy produkt - gogle Apple Vision Pro. Ten Headset działający na czipie Apple M2 i zarządzany przez system operacyjny visionOS, łączy w sobie technologie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Pozwala uruchamiać aplikacje z iPhone’a i iPada oraz komunikować się z Macami, aby tworzyć wirtualne monitory Apple. Premiera Vision Pro została zapowiedziana na początek 2024 roku.

Szczegóły na temat powyższych wydarzeń znajdziesz pod linkiem: https://lantre.pl/blog/tag/apple-events.html.

Komputer stacjonarny Mac

W 2023 roku na rynku pojawiły się odświeżone wersje wszystkich komputerów stacjonarnych Mac. Na początku roku zadebiutował Mac mini M2, dostępny w dwóch wersjach. W połowie roku na rynek trafiły Mac Studio M2 oraz Mac Pro M2, a pod koniec roku, w październiku, premierę miał iMac M3.

Mac mini M2

Najmniejszy przedstawiciel linii komputerów stacjonarnych Apple, Mac mini M2, został zaprezentowany 17 stycznia 2023 roku. Co ciekawe, premiera komputera odbyła się nie podczas tradycyjnego wydarzenia Apple, lecz poprzez wideo opublikowane przez firmę.

Z zewnątrz Mac mini M2 zachowuje charakterystyczny dla linii kompaktowy design, ważąc około 1,3 kg. Kluczową zmianą względem poprzedników jest wnętrze komputera, które oferuje znacznie więcej mocy niż poprzednie modele. Mac mini M2 dostępny jest w dwóch konfiguracjach wyposażonych w:

 • Czip M2 z 8-rdzeniowym CPU i 10-rdzeniowym GPU, maksymalnie 24 GB RAM i SSD do 2 TB,
 • Czip M2 Pro z maksymalnie 12-rdzeniowym CPU i 19-rdzeniowym GPU, 32 GB RAM i SSD do 8 TB. 

Sprawdź także: Nowy Mac mini z układem Apple M2 i M2 Pro - co go wyróżnia?

Polecane produkty z kategorii Mac mini M2

Mac Studio M2

W czerwcu 2023 roku, podczas WWDC 2023, miała miejsce jedna z najważniejszych chwil w historii Apple. Tim Cook ogłosił, że w tym zakończyła się transformacja wszystkich komputerów na autorskie procesory Apple Silicon. Podczas tego wydarzenia miała również miejsce premiera nowych wersji dwóch najwydajniejszych komputerów Apple, w tym Mac Studio M2.

Mac Studio M2 wyglądający identycznie jak poprzednik, dostępny jest w dwóch konfiguracjach oferujących:

 • Czip M2 Max posiadający 12-rdzeniowe CPU, maks. 38-rdzeniowe GPU, maks. 96 GB RAM i SSD do 8 TB,
 • Czip M2 Ultra wyposażony w 24-rdzeniowe CPU i maks. 76-rdzeniowe GPU, maks. 192 GB RAM i SSD do 8 TB.

Zobacz także: Mac Studio M2 vs Mac Studio M1 - porównanie kompaktowych komputerów Apple

Polecane produkty z kategorii Mac Studio M2

Mac Pro M2

Wraz z premierą Mac Studio M2, Apple zaprezentowało także Maca Pro, czyli najpotężniejszy komputer stacjonarny Mac. Urządzenie to stanowi kulminację przejścia Maców na architekturę Apple Silicon, ostatecznie rezygnując z procesorów x86 firmy Intel.

Apple Mac Pro 2023 dostępny jest tylko z jednym, wyjątkowy wydajnym procesorem M2 Ultra z 24-rdzeniowym CPU, 60- lub 76-rdzeniowym GPU, obsługą pamięci RAM do 192 GB i dyskiem SSD do 8 TB. Jednak największą przewagą komputera względem Maca Studio jest dostęp do magistrali rozszerzającej, zapewniającej 6 wolnych slotów PCI Express w wersji 4.0. Dzięki temu, użytkownik może rozbudować urządzenie korzystając z podzespołów o ogromnej przepustowości.

iMac M3

W 2023 roku Apple przedstawiło również nową wersję ultrasmukłego iMaca M3, który wcześniej dostępny był z procesorem Apple M1. Premiera odświeżonego modelu miała miejsce 30 listopada podczas konferencji „Scary Fast”.

iMac M3, podobnie jak poprzednik, oferuje zachwycający, 24-calowy wyświetlacz Retina 4,5K, który zapewnia znakomitą jakość obrazu i żywe kolory. Sercem komputera jest czip M3 z 8-rdzeniowym CPU i 8- lub 10-rdzeniowym GPU. Urządzenie obsługuje do 24 GB pamięci RAM i SSD o pojemności do 2 TB.

Nowy model, jest dostępny w szerokiej palecie kolorów, umożliwiając użytkownikom wybór spośród siedmiu opcji:

 • srebrnej,
 • niebieskiej,
 • zielonej,
 • różowej,
 • żółtej,
 • pomarańczowej,
 • fioletowej.

Może Cię zainteresować: 9 cech i funkcji, które musisz znać w Apple iMac M3!

Polecane produkty z kategorii iMac M3

Laptopy Apple

Rok 2023 przyniósł również znaczące nowości w segmencie laptopów Apple. Firma zaprezentowała zupełnie nowego MacBooka Air i dwukrotnie odświeżyła najmocniejsze MacBooki Pro. Co więcej, w 2023 roku pożegnaliśmy się z laptopem MacBook Pro 13 z paskiem TouchBar, którego zastąpił 14-calowy MacBook Pro M3.

Więcej o premierze najnowszych laptopów Apple przeczytasz w artykule: Październikowa konferencja Apple 2023 - prezentacja nowych produktów!

MacBook Air M2

Podczas czerwcowego wydarzenia WWDC 2023, gdy Apple zaprezentowało m.in. Maca Studio M2, zadebiutował również zupełnie nowy MacBook Air 15 M2. Nawiązujący bryłą i specyfikacją do 13-calowego MacBooka Air M2, model ten posiada czip Apple M2 z 8-rdzeniowym CPU, 10-rdzeniowym GPU, maks. 24 GB RAM i SSD o pojemności do 2 TB.

Główną różnicą względem mniejszego modelu jest wyświetlacz Liquid Retina w rozmiarze 15,3 cala. MacBook, zachwyca również smukłością – jego wysokość to zaledwie 1,15 cm i niską wagą wynoszącą 1,51 kg. Podobnie jak 13-calowa wersja, jego bateria starcza nawet na 18 godzin pracy.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air 15 M2

MacBook Pro 14 M2/M3

MacBook Pro, to laptop, którego dotknęły największe zmiany w 2023 roku. Apple aż dwukrotnie dokonywało jego aktualizacji. Pierwsza z nich miała miejsce 17 stycznia, kiedy to firma zaprezentowała laptop MacBook Pro 14 M2. W stosunku do poprzednika, głównymi zmianami były nowe, jeszcze wydajniejsze procesory:

 • M2 Pro z maks. 12-rdzeniowym CPU i maks. 19-rdzeniowym GPU, do 32 GB RAM i SSD do 8 TB,
 • M2 Max z 12-rdzeniowym CPU i maks. 38-rdzeniowym GPU, do 96 GB RAM i SSD do 8 TB.

Kolejna premiera tej linii odbyła się 30 października 2023 roku. Tym razem Apple zaprezentowało laptopy posiadające:

 • Czip M3 z 8-rdzeniowym CPU, 10-rdzeniowym GPU, do 24 GB RAM i SSD do 2 TB,
 • Czip M3 Pro z maks. 12-rdzeniowym CPU, maks. 18-rdzeniowym GPU, do 36 GB RAM i SSD do 4 TB,
 • Czip M3 Max z maks. 16-rdzeniowym CPU, maks. 40-rdzeniowym GPU, do 128 GB RAM i SSD do 8 TB.

Interesujące jest, że profesjonalny laptop otrzymał również podstawowy czip M3, a tym samym, zastąpił 13-calowego MacBook Pro z touchbarem. Poza wydajnością, model ten wyróżnia się dłuższym czasem pracy na baterii – do 22 godzin w porównaniu do 18 godzin dla modeli z M3 Pro i M3 Max, ma dwa porty Thunderbolt / USB 4 zamiast trzech Thunderbolt 4 oraz jest odrobinę lżejszy – waży 1,55 kg w porównaniu do 1,61-1,63 kg w wersjach z mocniejszymi czipami.

Nowością w ofercie są także kolory obudowy - MacBook Pro 14 M3 dostępny jest w dwóch znanych kolorach: srebrnym i gwiezdnej szarości, podczas gdy mocniejsze wersje oferują odcień srebrny i gwiezdnej czerni, podkreślającej profesjonalny charakter urządzenia.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 14 M3

MacBook Pro 16 M2/M3

MacBook Pro 16, podobnie jak 14-calowy model, również został dwukrotnie odświeżony w 2023 roku. Pierwszy raz miało to miejsce w styczniu, kiedy to zadebiutował MacBook Pro 16 M2 w wersji z dwoma procesorami – M2 Pro i M2 Max (w identycznej konfiguracji jak MacBook Pro 14). Druga aktualizacja nastąpiła pod koniec października, gdy wprowadzono wersję z czipem M3.

Co istotne, MacBook Pro 16 M3 dostępny jest w dwóch, a nie trzech wariantach (jak mniejszy odpowiednik), z procesorami:

 • M3 Pro z maks. 12-rdzeniowym CPU, maks. 18-rdzeniowym GPU, do 36 GB RAM i SSD do 4 TB,
 • M3 Max z maks. 16-rdzeniowym CPU, maks. 40-rdzeniowym GPU, do 128 GB RAM i SSD do 8 TB.

W związku z zastosowaniem procesorów z linii Pro i Max, MacBook Pro 16 M3 występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: srebrnym i gwiezdnej czerni.

Przeczytaj takżeNowy MacBook Pro 16 i 14 cali - poznaj MacBooka dla profesjonalistów

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 16 M3

Telefony Apple

Jak co roku, również w 2023 Apple zaprezentowało nową rodzinę smartfonów. iPhone 15 i iPhone 15 Pro zadebiutowały podczas konferencji Apple „Wonderlust” 12 września. Nowe modele wprowadziły wiele innowacyjnych funkcji, z Action Button i USB-C na czele.

Flagowe modele iPhone 15

Apple iPhone 15, flagowy model smartfonu firmy na rok 2023, przynosi szereg znaczących zmian w stosunku do swojego poprzednika. Wśród największych nowości wymienić można:

 1. Dynamiczną wyspę, która zastąpiła notcha,
 2. Czip A16 Bionic (identyczny jak w iPhone 14 Pro),
 3. Aparat główny 48 MP z zoomem optycznym: 0,5x, 1x i 2x,
 4. Jasność wyświetlacza do 2000 nitów w plenerze,
 5. Port USB-C zamiast Lightning, umożliwiający ładowanie podłączonych akcesoriów,
 6. W pełni barwione szkło z tyłu obudowy,
 7. Wyprofilowane boczne krawędzie, 
 8. Nowe kolory: różowy, żółty, zielony, niebieski i czarny.

Podobnie jak ubiegłoroczny flagowiec, również model z 2023 dostępny jest w dwóch rozmiarach – iPhone 15 z ekranem 6,1 cala oraz iPhone 15 Plus z ekranem 6,7 cala.

Zobacz nasze porównanie: iPhone 14 Vs iPhone 15 - który flagowy telefon wybrać?

Polecane produkty z kategorii iPhone 15

Profesjonalne modele iPhone 15 Pro

Głównym wydarzeniem, prezentacji „Wonderlust”, był profesjonalny smartfon iPhone 15 Pro, dostępny w dwóch rozmiarach: 6,1 cala (Pro) i 6,7 cala (Pro Max). W tym roku, poza różnicą w przekątnej ekranu i pojemności baterii, modele różnią się również aparatem. iPhone 15 Pro Max, posiada 5-krotny zoom optyczny, dający ekwiwalent 120 mm (najdłuższy zoom w historii iPhone’ów), podczas gdy model Pro oferuje standardowe przybliżenie 3x.

Ponadto, profesjonalne smartfony Apple na 2023 rok oferują:

 1. Wykonany w 3-nanometrowej technologii czip A17 Pro ze sprzętową akceleracją ray tracingu i dekoderem AV1,
 2. Aparat główny 48 MP z możliwością wyboru ogniskowej: 24 mm, 28 mm i 35 mm,
 3. Programowalny przycisk czynności, któremu można przypisać różne funkcje, takie jak np. włączenie tłumacza, uruchomienie aparatu lub aktywacja skrótu z apki Shortcuts,
 4. Port USB-C osiągający prędkość transferu do 10 Gb/s z opcją ładowania podłączonych akcesoriów,
 5. Możliwość zapisu zdjęć i wideo ProRes (również 4K przy 60 kl./s) bezpośrednio na zewnętrznym nośniku,
 6. Wideo z opcją kodowania logarytmicznego,
 7. Obsługę ACES (Academy Color Encoding System), globalnego standardu pracy z kolorami,
 8. Nagrywanie Spatial Videos dla Apple Vision Pro,
 9. Obudowę wykonaną z tytanu i teksturowanego matowego szkła,
 10. Matowe, wyprofilowane krawędzie,
 11. Najniższą masę wśród smartfonów Pro: 15 Pro waży 187 g, 15 Pro Max – 221 g.

Warto zobaczyć: iPhone 15 Plus Vs 15 Pro Max - porównanie smartonów 6,7 cala od Apple

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 Pro