iPad z klawiaturą zamiast MacBooka Air?

Intensywny rozwój technologii spowodował, że tablety dogoniły funkcjonalnością laptopy. Czy iPad z klawiaturą zamiast laptopa MacBook to dobry pomysł? Odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!

Co lepsze – iPad czy MacBook?

Odkąd Apple zaprezentowało iPada Pro z 12,9-calowym ekranem i możliwością przyłączenia klawiatury, MacBook zyskał poważną konkurencję. Użytkowanie tabletu zamiast laptopa coraz bardziej zyskuje na popularności, ale czy faktycznie jest to wygodne i opłacalne rozwiązanie?

W dzisiejszym artykule zestawimy ze sobą najważniejsze cechy iPada Pro z klawiaturą i MacBooka Air. Naszym celem będzie wskazanie zalet i wad obu rozwiązań. Czy korzystanie z tabletu jak z pełnoprawnego laptopa jest w ogóle możliwe? Porównajmy kluczowe elementy każdego z urządzeń.

iPad z klawiaturą czy MacBook Air? Porównanie obu rozwiązań

1. Ergonomia użytkowania

Ze względu na sposób korzystania z tabletu i laptopa to właśnie tablet jest urządzeniem bardziej uniwersalnym. Owszem, oba urządzenia są w pełni mobilne, ale przewaga tabletu nad laptopem polega na możliwości swobodnego przyłączania i odłączania klawiatury w dowolnym momencie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po zakończeniu pracy na tablecie odłączyć klawiaturę, przenieść się na kanapę i wygodnie pooglądać ulubiony film lub serial. W przypadku MacBooka również istnieje taka możliwość, ale swoboda korzystania z tabletu wydaje się nieco większa.

Przeczytaj również: Akcesoria do iPada - ranking 9 najlepszych dodatków do tabletu Apple

MacBook Air vs iPad – klawiatura i gładzik

Mówiąc o ergonomii korzystania z obu urządzeń, możemy płynnie przejść do tematu klawiatury i gładzika. W najnowszych laptopach MacBook Air do Twojej dyspozycji jest udoskonalona klawiatura nożycowa, która zastąpiła awaryjną klawiaturę motylkową – instalowaną w starszych modelach MacBooków. Identyczny mechanizm jest stosowany w klawiaturze Apple Magic Keyboard, która może Ci służyć jako iPad keyboard, czyli podstawowa klawiatura do tabletu Apple. Możesz ją w dowolnej chwili przyłączać i odłączać. Dodatkową zaletą klawiatury Magic jest obecność gładzika. Jest on nieco mniejszy niż w MacBooku, ale w praktyce nie powinieneś zauważyć żadnych niedogodności z tego powodu.

Alternatywą dla klawiatury Magic jest klawiatura Smart Keyboard do iPada. W odróżnieniu od klawiatury Magic klawiatura Smart nie posiada jednak gładzika. W zastępstwie możesz korzystać z tradycyjnej myszki, którą podłączysz do iPada przy wykorzystaniu łączności Bluetooth.

Jak sam widzisz, zasadniczą różnicą pomiędzy fabryczną klawiaturą MacBooka a klawiaturą Magic dla iPada jest możliwości odczepienia tej drugiej w dowolnym momencie. Faktem jest jednak, że klawiatura Magic nie znajduje się na standardowym wyposażeniu iPada. Jeśli zechcesz korzystać z iPada i klawiatury jednocześnie, musisz się liczyć z dodatkowym wydatkiem.

Polecane produkty z kategorii Klawiatury do iPada

2. Wielkość i parametry wyświetlacza

Różnica w wielkości ekranu pomiędzy tabletem iPad Pro 12.9 a 13,3-calowym laptopem MacBook Air M1 wynosi zaledwie 0,4 cala. To bardzo niewiele, dlatego w porównaniu obu urządzeń ze względu na ekran trzeba wziąć pod uwagę pozostałe parametry wyświetlacza.

Pod wieloma względami to ekran iPada jest zdecydowanie lepszy. Najbardziej oczywistym potwierdzeniem tej tezy jest ponadprzeciętna częstotliwość odświeżania obrazu w tablecie Apple iPad Pro, wynosząca aż 120 Hz. Tak wysoki parametr przekłada się na wyjątkowo płynne przewijanie obrazu podczas przeglądania treści, a także wysoką płynność podczas odtwarzania materiałów wideo. Ekran w Macbooku oferuje natomiast odświeżanie na poziomie 60 Hz. Nadal jest to wystarczająca wartość, ale porównując oba urządzenia obok siebie zobaczysz różnicę – oczywiście na korzyść iPada.

Wyświetlacz iPada Pro jest też nieco ostrzejszy od wyświetlacza zamontowanego w laptopie MacBook Air (ma rozdzielczość 2732 na 2048 pikseli kontra 2560 na 1600 pikseli). Nowy iPad Pro 2021 osiąga także wyższą jasność (600 nitów vs 400 nitów w przypadku MacBooka Air). Co więcej, ekran nowego iPada Pro został wykonany w nowoczesnej technologii mini-LED, która cechuje się doskonałym kontrastem i niezwykle głęboką czernią.

3. Dostępne porty

W kategorii iPad Pro z oczywistych przyczyn jest na straconej pozycji. Jako urządzenie typowo mobilne, tablet posiada tylko jedno złącze USB-C. Dla porównania MacBook Air został wyposażony w dwa porty Thunderbolt / USB 4 oraz klasyczne gniazdo słuchawkowe.

4. Wydajność

Biorąc pod uwagę wydajność, należy porównać najnowsze modele obu urządzeń, czyli iPada Pro z procesorem Apple M1 oraz MacBooka Air z tym samym procesorem, czyli autorską jednostką M1 od Apple.

Tablet iPad Pro M1 jest dostępny w dwóch wersjach pamięciowych RAM: 8 GB i 16 GB. W takich samych konfiguracjach występuje MacBook Air M1. Testy wydajnościowe obu urządzeń z tym samym procesorem wskazują na minimalną przewagę laptopa. Dla odmiany przewaga na korzyść iPada Pro występuje przy porównaniu procesorów graficznych (GPU). Jest to spowodowane mniejszą liczbą rdzeni procesora graficznego w podstawowej wersji laptopa MacBook Air (7 rdzeni kontra 8 rdzeni w iPadzie Pro).

W praktyce wydajność obu procesorów jest porównywalnie wysoka, dlatego testy wydajnościowe raczej nie powinny mieć decydującego głosu w pojedynku iPad Pro M1 vs MacBook Air M1.

5. System operacyjny

Główną różnicą software’ową przy porównaniu iPada z MacBookiem jest rodzaj systemu operacyjnego. Każde z tych urządzeń posiada dedykowany mu system. W przypadku tabletu jest to iPadOS, natomiast w przypadku MacBooka – macOS. Oprócz ww. istnieje jeszcze iOS, który znajduje się na pokładzie smartfonów iPhone.

Wyróżnikiem systemu iPadOS jest możliwość korzystania z kursora (po podłączeniu myszki) oraz zgodność z dedykowanymi gadżetami jak np. rysik Apple Pencil. Z kolei funkcja Sidecar umożliwia rozszerzenie lub sklonowanie ekranu z dowolnego komputera Mac. Jeśli wybierzesz tablet iPad, nowy system iPadOS będzie od nowości na jego pokładzie.

Zobacz także: Skróty klawiszowe MacBooka - 15 najważniejszych kombinacji, które musisz znać!

6. Czas pracy na baterii + inne funkcje

Deklarowany przez Apple czas pracy na baterii wynosi 10 godzin dla iPada Pro M1 (korzystanie z Wi-Fi / oglądanie filmów) oraz 15 godzin dla MacBooka Air M1. W tej kategorii zwycięzcą jest MacBook Air.

Natomiast niewątpliwą przewagą iPada Pro nad MacBookiem jest możliwość robienia zdjęć o wysokiej jakości. Najnowszy iPad Pro M1 (5. generacji) posiada podwójny aparat z obiektywem szeroko- i ultraszerokokątnym – o rozdzielczościach odpowiednio 12 i 10 megapikseli. MacBook Air został natomiast wyposażony w klasyczną kamerę nad ekranem o podstawowej rozdzielczości HD (720p).

Polecane produkty z kategorii iPad

MacBook, iPad, co wybrać? Rekomendacja eksperta Lantre

Czy iPad z klawiaturą zamiast MacBooka to dobre rozwiązanie? Na jego korzyść przemawia doskonały ekran, większa od laptopa mobilność, obecność dedykowanego aparatu, a także zalety systemu iPadOS, czyli możliwość rysowania, szkicowania oraz robienia notatek za pomocą rysika. Minusem jest tylko jeden port USB-C, mniejszy czas pracy na baterii i wyższa cena, w której należy uwzględnić wszystkie akcesoria Mac.

Równie ważnym aspektem przy wyborze właściwego urządzenia jest jego podstawowe przeznaczenie. Jeśli potrzebujesz lekkiego, typowo mobilnego sprzętu z możliwością bezprzewodowego dostępu do internetu, wybierz iPada Pro – najlepiej w wersji Cellular (z dostępem do sieci LTE lub 5G). Tablet jest też optymalnym wyborem do pracy kreatywnej, dla osób rysujących i szkicujących. Laptop takich funkcji nie zaoferuje. W każdym innym przypadku, w tym do pracy typowo biurowej, zdecydowanie lepszym i tańszym wyborem będzie MacBook Air.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air

Tablet iPad czy MacBook Air – wybór należy do Ciebie!

Znasz już najważniejsze plusy i minusy każdego z rozwiązań. Przedstawione cechy i funkcje powinny ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji. Pamiętaj, aby przy wyborze uwzględnić przede wszystkim swoje własne potrzeby i wymagania.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu internetowego Lantre, gdzie znajdziesz wszystkie topowe produkty Apple w atrakcyjnych cenach. Każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne raty lub skorzystać z atrakcyjnej opcji leasingu. Zapraszamy!