Apple Watch - funkcje, o których musisz wiedzieć!

Smartwatche Apple kryją w sobie całe mnóstwo funkcji, które ułatwiają życie i pomagają zadbać o zdrowie. Czy znasz je wszystkie? Prezentujemy najlepsze i najbardziej przydatne udogodnienia!

Smartwatch Apple – zegarek na miarę naszych czasów

Najważniejszych funkcji smartwatchy nie trzeba nikomu przedstawiać. Praktycznie wszystkie inteligentne zegarki pozwalają na wykonywanie połączeń, odbieranie i wysyłanie SMS-ów czy wyświetlanie powiadomień z aplikacji. Nikogo też nie zaskakują funkcje treningowe, takie jak licznik kroków lub spalonych kalorii.

Jednak to zegarki Apple Watch są uznawane za jedne z najlepszych urządzeń w swojej kategorii. Co je wyróżnia na tle konkurencji? O jakich funkcjach zegarków iWatch Apple warto pamiętać? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym dzisiejszym artykule!

Apple Watch – najbardziej przydatne funkcje

Z każdą kolejną generacją zegarki Apple Watch oferują coraz więcej udogodnień – zarówno systemowych, jak i sprzętowych. Ważne jest to, że wszystkie kluczowe funkcje Apple Watch są integralną częścią systemu watchOS. W związku z tym nie są Ci potrzebne żadne dodatkowe aplikacje na Apple Watch od zewnętrznych dostawców.

Przeczytaj także: Apple Watch – czy warto kupić? Obiektywny poradnik zakupowy

Przed Tobą najciekawsze funkcje zegarków Apple Watch oraz porównanie smartwatch’y Apple dostępnych w sprzedaży.

Polecane produkty z kategorii Apple Watch 9

Funkcje zdrowotne w Apple Watch

Monitoruj tętno

Podstawową funkcją wszystkich zegarków Apple Watch jest monitorowanie tętna. Zegarki Apple Watch pozwalają stale monitorować tętno – podczas snu, treningu oraz codziennych aktywności. Pomiar jest dokonywany tak długo, dopóki nie zdejmiesz zegarka z nadgarstka. Wszystkie informacje dotyczące swojego tętna znajdziesz w aplikacji Zdrowie na swoim telefonie iPhone.

Każdy Apple Watch to także świetny zegarek mierzący poziom stresu. Co prawda nie istnieje dedykowana aplikacja od Apple do pomiaru stresu, ale możesz skorzystać z innych funkcji związanych ze stresem, np. powiadomień dotyczących zbyt wysokiego tętna. Włączysz je w ustawieniach swojego zegarka.

Może Cię zainteresować: Apple Watch - pomiar tętna. 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć!

Monitoruj poziom natlenienia krwi

Poziom saturacji (wysycenia krwi tlenem) ocenisz za pomocą szóstej i siódmej generacji zegarków Apple Watch. Saturacja określa procentowy udział tlenu przenoszonego przez czerwone krwinki do poszczególnych komórek organizmu. Prawidłowa wartość wysycenia krwi tlenem powinna mieścić się w przedziale 95-100%. U niektórych osób poziom saturacji może być niższy niż 95%, przy czym będzie to poziom normalny. Przed przystąpieniem do pomiaru saturacji za pomocą zegarka Apple Watch zaleca się określenie prawidłowego poziomu w rzeczywistym badaniu lekarskim, za pomocą klasycznego pulsoksymetru.

Aby zmierzyć nasycenie krwi tlenem, potrzebna Ci będzie aplikacja Tlen we krwi. Apple Watch zainstaluje ją automatycznie, jak tylko skonfigurujesz aplikację Zdrowie na swoim smartfonie iPhone. W tym celu otwórz aplikację Zdrowie, a następnie stuknij opcje Oddychanie > Tlen we krwi > Włącz.

Procedura wygląda tak samo dla generacji 6 i 7 zegarków Apple Watch. Pulsoksymetr dzięki temu będziesz miał zawsze w zasięgu ręki. Jest to niezwykle przydatna funkcja, pozwalająca monitorować stan zdrowia, w obecnych czasach wysokiego ryzyka zachorowania na COVID-19.

Polecane produkty z kategorii Apple Watch SE

Monitoruj pracę swojego serca

Badanie EKG to najbardziej innowacyjna funkcja zegarków Apple Watch. EKG, czyli badanie elektrokardiografii wykonuje się w celu oceny pracy serca. Aplikacja EKG rejestruje tętno i rytm pracy serca, a następnie dokonuje odpowiedniej analizy. Funkcja EKG w smartwatchu nie zastąpi prawdziwego badania EKG, ale pozwoli wykryć najbardziej typowy rodzaj nieprawidłowości, czyli zaburzenia rytmu serca (np. migotanie przedsionków).

Aby przeprowadzić badanie, potrzebna Ci będzie aplikacja EKG. Apple Watch zainstaluje ją automatycznie – jak tylko skonfigurujesz wymagane ustawienia w aplikacji Zdrowie na iPhone. W tym celu uruchom aplikację Zdrowie, następnie stuknij opcje Przeglądaj > Serce > Elektrokardiogramy (EKG) > Skonfiguruj aplikację EKG.

Wykonywanie EKG za pomocą zegarka jest dziecinnie proste. Przy założonym zegarku oprzyj przedramiona na stole lub kolanach, uruchom apkę EKG i umieść palec na bocznym pokrętle Digital Crown. Zapis potrwa zaledwie 30 sekund.

Jaki smartwatch z EKG jest najlepszy? Funkcję EKG znajdziesz we wszystkich zegarkach Apple Watch od modelu Series 4 wzwyż – również w najnowszych modelach Apple Watch 6 oraz Apple Watch 7 (z wyjątkiem zegarka iWatch SE).

Pozostałe funkcje

Trenuj i osiągaj cele

Z zegarkiem Apple Watch treningi to sama przyjemność. Każdy zegarek do iPhone posiada zainstalowaną aplikację Aktywność. Znajdziesz w niej kolorowe pierścienie, które obrazują Twoją codzienną aktywność. Pierścień Ruch wskazuje liczbę spalonych kalorii; pierścień Ćwiczenie – liczbę minut spędzonych na podwyższonej aktywności fizycznej, natomiast pierścień Na nogach – ilość czasu spędzonego podczas przemieszczania się. Zamknięcie danego pierścienia oznacza osiągnięcie dziennego celu, przy czym swoje dzienne cele możesz ustawiać samodzielnie.

Sprawdź również: Ćwicz z Apple Watch! Trening w domu jeszcze nigdy nie był tak łatwy!

Płać za zakupy

Płatności zbliżeniowe za pomocą zegarka umożliwia usługa Apple Pay. Jak płacić Apple Watch? To bardzo proste. Jeśli skonfigurujesz płatności zbliżeniowe na iPhone, Twój zegarek automatycznie otrzyma wszystkie potrzebne informacje. Aby zapłacić za zakupy za pomocą zegarka, wystarczy dwukrotnie przycisnąć przycisk boczny i przyłożyć zegarek do terminala płatniczego.

Apple Watch – modele dostępne w sprzedaży

Wszystkie wymienione wyżej funkcje znajdziesz w zegarkach Apple Watch Series 8 oraz Apple Watch Ultra. Jeśli chcesz mieć najlepszy i najbardziej funkcjonalny zegarek Apple Watch, najnowszy model iWatch 8 będzie dla Ciebie idealny. Jeśli jednak szukasz tańszego urządzenia, dobrym wyborem jest budżetowy, lecz nadal świetny zegarek Apple Watch SE.

Każdy smartwatch Apple jest dostępny w dwóch wersjach: podstawowej (GPS) i rozszerzonej (GPS + Cellular). Apple Watch w wersji Cellular umożliwia nawiązywanie i odbieranie połączeń głosowych nawet wtedy, kiedy nie posiadasz przy sobie sparowanego z zegarkiem iPhone'a. Pamiętaj, że każdy zegarek Apple Watch to smartwatch kompatybilny z iPhonem. Nie zadziała więc z żadnym innym smartfonem innego producenta.

Polecane produkty z kategorii Apple Watch Ultra

Porównanie Apple Watch

Zatem jaki Apple Watch wybrać? Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i preferencji. Jeśli nigdy nie rozstajesz się z telefonem, podstawowa wersja GPS w zupełności Ci wystarczy. Jeśli jednak cenisz sobie wygodę i niezależność, postaw na wersję Cellular. To świetna propozycja dla sportowców, którzy chcą zachować kontakt ze światem również podczas treningów.

Idealny zegarek? Smartwatch Apple!

Jak widzisz, możliwość prowadzenia połączeń i odbierania powiadomień z aplikacji to tylko ułamek spośród wszystkich funkcji oferowanych przez zegarki Apple. Oferta urządzeń jest bogata, więc bez trudu znajdziesz model dla siebie. Jeśli chcesz mieć świetny zegarek monitorujący zdrowie, śmiało wybierz dowolny model Apple Watcha.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym najnowsze zegarki Apple Watch.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!