Akcesoria do iPada - ranking 9 najlepszych dodatków do tabletu Apple

W przeciwieństwie do komputera, tablet jest urządzeniem, które może działać całkowicie samodzielnie – bez myszki czy klawiatury. Jeśli jednak wykorzystujesz iPada do profesjonalnych zastosowań lub jest on Twoim głównym narzędziem pracy, to akcesoria Apple mogą Ci bardzo ułatwić życie. Poznaj nasz ranking najlepszych akcesoriów do iPada!

Tablety coraz popularniejsze

Rynek urządzeń mobilnych rozrasta się z miesiąca na miesiąc. Co ciekawe, trend wzrostowy dotyczy nie tylko smartfonów, ale i tabletów, które przeżywają swoją drugą młodość i ponownie cieszą się dużą popularnością. W 2020 i 2021 roku tablety po raz pierwszy od dawna zanotowały duży wzrost sprzedaży. I nic dziwnego – tablet jest nie tylko narzędziem do pracy i nauki (szczególnie w ostatnim czasie, kiedy wiele aktywności zyskało formę zdalną), ale także znakomitym źródłem rozrywki.

Wiele osób zapomina, że wykonywanie różnych czynności na tablecie może być bardziej wygodne, gdyby potraktować go jak komputer w wersji mini lub jak smartfon w wersji maxi. W pierwszym przypadku wystarczy użyć klawiatury i myszki; w drugim z kolei idealnie sprawdzi się rysik. W dalszej części artykułu przedstawimy różne akcesoria do iPada, które mogą ułatwić lub uprzyjemnić korzystanie z tabletu.

Polecamy również: iPad Pro Vs iPad Air - podpowiadamy, który z tabletów Apple warto wybrać!

Modele iPadów kompatybilnych z akcesoriami

Akcesoria do iPada? Apple służy pomocą

Niezależnie od tego, na który model iPada się zdecydujesz lub jakiego iPada już posiadasz, możesz mieć pewność, że wszystkie akcesoria oferowane przez Apple będą z nimi kompatybilne. Pamiętaj jednak, że dotyczy to nowszych lub najnowszych modeli iPadów, ponieważ najstarsze modele (sprzedawane wiele lat temu) mogą nie obsługiwać niektórych akcesoriów.

W ofercie Apple są dostępne cztery modele tabletów: klasyczny iPad (10,2”), iPad mini, iPad Air oraz iPad Pro. Jednocześnie każdy z wymienionych modeli jest dostępny w różnych konfiguracjach sprzętowych. W ten sposób możesz zadecydować m.in. o pojemności wbudowanej pamięci masowej (od 32 GB do 2 TB), obecności modułu Cellular (możliwości korzystania z internetu mobilnego), wersji kolorystycznej, a nawet modelu procesora, ale tylko w przypadku iPada Pro (np. iPad Pro M1 vs iPad Pro A12Z Bionic).

iPad 10,2” – akcesoria

iPad 10,2 to najbardziej podstawowy model iPada, ale w pełni kompatybilny z najważniejszymi peryferiami od Apple. Popularne akcesoria do iPada 10.2 (8. generacji oraz 7. generacji) to m.in. rysik Apple Pencil (1. generacji) oraz klawiatura Smart Keyboard. Wcześniejszy iPad (6. generacji) jest co prawda kompatybilny z rysikiem Apple Pencil, ale nie obsługuje klawiatury Smart Keyboard. Możesz jednak skorzystać w tym przypadku z dowolnej innej, którą podłączysz przez Bluetooth.

iPad mini – akcesoria

iPad mini 5. generacji ze względu na swoje niewielkie rozmiary, większość użytkowników korzysta z niego w tradycyjny sposób – bez dodatkowych urządzeń. Mimo to, na rynku są dostępne akcesoria do iPada mini. Dwa najpopularniejsze gadżety kompatybilne z iPadem mini to rysik Apple Pencil (1. generacji) oraz dowolna klawiatura Bluetooth. W odróżnieniu od klasycznego iPada 10,2”, żaden dotychczas wydany iPad mini nie obsługuje klawiatury Smart Keyboard.

Akcesoria – iPad Air

iPad Air 4. generacji jest kompatybilny z najbardziej zaawansowanymi akcesoriami od Apple, takimi jak rysik Apple Pencil (2. generacji), klawiatura Magic Keyboard oraz etui Smart Keyboard Folio. Z kolei akcesoria do iPada Air 3. generacji to jedynie Apple Pencil (1. generacji) oraz klawiatura Smart Keyboard. Jeszcze wcześniejsze generacje modeli Air działają wyłącznie z klawiaturami Bluetooth.

Akcesoria do iPada Pro

W przypadku tabletów iPad Pro należy dokonać rozróżnienia na modele 11-calowe oraz 12,9-calowe. Jeśli chodzi o akcesoria do iPada Pro 11, masz praktycznie nieograniczone możliwości. iPad Pro 11 cali jest urządzeniem stosunkowo nowym (do tej pory ukazały się jego 3 generacje), dlatego jest on kompatybilny ze wszystkimi najbardziej popularnymi akcesoriami, takimi jak Apple Pencil (2. generacji), klawiatura Magic Keyboard czy etui Smart Keyboard Folio.

Jeśli natomiast bierzesz pod uwagę akcesoria do iPada Pro 12.9, pełną swobodę wyboru masz w przypadku generacji od 3. do 5. W tych modelach możesz zastosować praktycznie wszystkie wymienione wyżej akcesoria. Starsze generacje iPadów Pro (1. i 2.) działają wyłącznie z rysikami 1. generacji oraz klawiaturami Smart Keyboard.

Przeczytaj także: iPad Pro M1 vs iPad Pro 2020 - który tablet Apple będzie lepszym wyborem?

Akcesoria do iPada – lista najlepszych dodatków

1. Apple Pencil, czyli rysik do iPada

Apple Pencil to rysik przeznaczony przede wszystkim dla grafików lub ilustratorów, którzy zawodowo lub hobbystycznie korzystają z iPada. Apple Pencil jest idealny do rysowania, szkicowania czy kolorowania, ale równie dobrze sprawdzi się do odręcznego notowania lub tworzenia innych zapisków. Korzystanie z rysika daje wrażenie używania tradycyjnego ołówka.

Rysik Apple Pencil łączy się w parę z tabletem za pomocą technologii Bluetooth. Do tej pory firma Apple zaprezentowała dwie generacje swoich rysików. Apple Pencil 2. generacji został zaprojektowany specjalnie z myślą o tabletach iPad Air oraz iPad Pro. Dwa mniejsze tablety oferowane przez Apple (iPad / iPad mini) obsługują standardowy rysik 1. generacji.

Polecane produkty z kategorii Apple Pencil

2. Klawiatura Smart Keyboard do iPada

Klawiatura Smart Keyboard pełni podwójną funkcję. Z jednej strony jest klasyczną klawiaturą, która zamienia tablet w kompaktowy komputer. Z drugiej strony to ochronne etui, które zabezpiecza ekran tabletu oraz klawiaturę przed czynnikami zewnętrznymi.

Klawiatura Smart Keyboard powstała z myślą o klasycznym iPadzie, ponieważ nie można przyłączyć do niego klawiatury Magic lub Folio, ale równie dobrze nada się ona do korzystania z iPada Air (3. generacji) lub jednej ze starszych generacji iPada Pro (10,5 cala).

3. Klawiatura Smart Keyboard Folio

Smart Keyboard Folio jest ulepszonym odpowiednikiem omówionej wcześniej klawiatury Smart Keyboard. Tak samo pełni funkcję klawiatury oraz etui jednocześnie, przy czym etui chroni zarówno przód, jak i tył tabletu. Dzięki takiemu rozwiązaniu iPad jest nie tylko zabezpieczony przed ewentualnym działaniem czynników zewnętrznych, ale i po rozłożeniu można z niego korzystać jak z niewielkiego komputera.

Klawiatura Smart Keybaord Folio jest kompatybilna wyłącznie z tabletami iPad Air oraz iPad Pro. Klawiatura Folio jest obsługiwana przez te same urządzenia, co model Smart Keyboard.

4. Klawiatura Magic Keybaord

Magic Keyboard to najbardziej zaawansowana klawiatura do iPada, dostępna w ofercie Apple. Stanowi sprytne połączenie klawiatury, etui, gładzika, a nawet specjalnego wspornika, który magnetycznie łączy się z iPadem, a ponadto umożliwia ustawienie ekranu tabletu pod dowolnym kątem.

Korzystanie z tabletu połączonego z klawiaturą Magic przypomina korzystanie z klasycznego laptopa. Wrażenie potęguje podświetlana klawiatura nożycowa i precyzyjny gładzik. Dodatkowym udogodnieniem jest obecność portu USB-C do ładowania iPada.

Pamiętaj, że klawiatura Magic Keyboard jest kompatybilna wyłącznie z najnowszymi tabletami iPad Pro 11” oraz 12,9”, a także z najnowszym iPadem Air (4. generacji). Klawiatura Magic Keyboard jest dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych: białej i czarnej.

Polecane produkty z kategorii klawiatura do iPada

5. Mysz Magic Mouse

Myszka Magic Mouse przeznaczona do iPada jest dokładnie tym samym urządzeniem, które współpracuje z komputerami Mac. Zakup myszki do tabletu to pierwszy krok, aby uczynić z iPada nowoczesny komputer w wersji mini. Magic Mouse łączy się z tabletem przy użyciu technologii Bluetooth. Pełne naładowanie myszki pozwala korzystać z niej co najmniej przez jeden miesiąc.

Magic Mouse będzie współpracowała ze wszystkimi najnowszymi tabletami, które posiadają system operacyjny iPadOS 13.4 lub nowszy. Pamiętaj, że system iPadOS zastąpił klasyczny system iOS, który obecny jest już tylko na iPhone’ach.

Polecane produkty z kategorii Myszki

6. Gładzik Magic TrackPad

Jeśli nie chcesz używać tradycyjnej myszki, wypróbuj gładzik Magic TrackPad. Działa on dokładnie tak samo, jak fabryczny gładzik w laptopach MacBook lub w klawiaturze Magic Keyboard. Jest jednak znacznie większy, a jego szklana powierzchnia znacząco wpływa na wygodę i przyjemność obsługi.

Wbudowany akumulator umożliwia bezprzewodowe korzystanie z gładzika przez co najmniej jeden miesiąc bez konieczności doładowywania. Podobnie jak myszka Magic Mouse, tak i gładzik jest kompatybilny ze wszystkimi najnowszymi tabletami, które posiadają system operacyjny iPadOS 13.4 lub nowszy.

Polecane produkty z kategorii Gładzik

7. Słuchawki AirPods

Słuchawki do iPada mogą się okazać równie przydatnym akcesorium co myszka czy klawiatura. W ofercie Apple znajdziesz trzy modele słuchawek bezprzewodowych: nauszne słuchawki AirPods Max oraz douszne modele AirPods i AirPods Pro. Niezależnie od tego, który model wybierzesz, każdy z nich będzie kompatybilny z dowolnym modelem tabletu iPad, pracującego pod kontrolą systemu iPad OS 13.1 lub nowszego.

Polecane produkty z kategorii Apple AirPods

8. Akcesoria dodatkowe – etui, stojaki oraz huby do iPad

Jeśli zależy Ci na właściwej ochronie Twojego tabletu iPad, case dedykowany Twojemu modelowi to najlepszy pomysł. W ofercie znajdziesz najróżniejsze wersje etui. Tablet Apple zyska dzięki niemu właściwy poziom ochrony, a przy tym elegancki wygląd.

Może się również zdarzyć, że będziesz potrzebować przejściówki pomiędzy jednym złączem a drugim. Wówczas z pomocą przychodzą specjalne adaptery, które umożliwiają zamianę wtyczek w bezpieczny sposób, np. złącza USB-C na Lightning.

Z kolei funkcjonalne stojaki na iPada z antypoślizgową podstawaą gwarantują pewność podczas użytkowania tabletu, a potężny magnes utrzymuje urządzenie w miejscu podczas różnych aktywności.

Zobacz też: Jaki iPad wybrać? Znajdź model dla siebie!

Polecane produkty z kategorii Etui na iPada

Zabezpiecz i zadbaj o serwis swojego iPada

Tablety to wartościowe sprzęty, dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ich przed awarią, kradzieżą lub przypadkowym uszkodzeniem, np. na skutek upadku z wysokości. Gwarancja producenta nie obejmuje takich sytuacji, a dodatkowo trwa tylko przez rok od momentu zakupu urządzenia. Z pomocą przychodzą Ci usługi sklepu Lantre – Service Pack i ubezpieczenie Lantre Care.

Service Pack to rozszerzenie standardowej gwarancji producenta. Możesz wykupić usługę na okres roku, dwóch, lub trzech lat. Jeśli w tym czasie Twój iPad ulegnie awarii, masz prawo do bezpłatnej naprawy serwisowej. Z kolei ubezpieczenie Lantre Care to obejmuje uszkodzenia mechaniczne (z winy użytkownika, np. upadek z wysokości), a także kradzież na skutek zalania, rabunku lub kradzieży z włamaniem. Szczegóły dotyczące obu usług znajdziesz na stronie internetowej naszego sklepu.

Kompletny iPad? Akcesoria na wyciągnięcie ręki

Znasz już najważniejsze akcesoria, które mogą z powodzeniem współpracować z tabletami marki Apple. Oczywiście każdy tablet jest urządzeniem w pełni samodzielnym, ale akcesoria do iPada mogą znacznie ułatwić, a często i uprzyjemnić obsługę poszczególnych modeli. Tym bardziej, jeśli nie chcesz korzystać z klasycznego laptopa, bo wolisz urządzenia mniejsze i zdecydowanie bardziej mobilne, których możesz używać na więcej sposobów.

Wszystkie wymienione akcesoria Apple iPad znajdziesz w sklepie internetowym Lantre. Każdy produkt możesz zakupić na dogodne raty lub skorzystać z usługi leasingu. Zapraszamy!